Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Foldynu zlobila rouška a plival na ČSSD: Změnili se oni, ne já. Zakotvil u Okamury

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
7. dubna 2020
13:32
Autor: ČTK, for - 
7. dubna 2020
11:10

Bývalý poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna vstoupil do poslaneckého klubu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). V úterý to oznámil na tiskové konferenci společně s předsedou SPD Tomiem Okamurou s tím, že jejich politické priority se shodují. Počet poslanců v klubu SPD tak vzroste na 20. Foldyna odešel z ČSSD na konci února, současně s tím mu zaniklo i členství v poslaneckém klubu sociální demokracie, který má od té doby 14 členů. Už v březnu oznámil, že bude za SPD kandidovat v letošních krajských volbách.

Jaroslav Foldyna ve své žádosti mimo jiné uvedl, že došel k názoru, že se politický program SPD ve všech nejzásadnějších prioritách a cílech shoduje s jeho prioritami,“ řekl Okamura.

Předsednictvo SPD proto schválilo Foldynovu žádost o vstup do poslaneckého klubu. Okamura doplnil, že Foldyna zůstává bez stranické příslušnosti.

Foldyna prohlásil, že ČSSD se politicky změnila od doby, kdy byl v 90. letech jejím předsedou současný prezident Miloš Zeman.

„Pan prezident vyprofiloval sociální demokracii jako stranu, která respektovala národní zájmy, a stranu, která sdružovala v sobě i myšlenku odpovědnosti k této zemi. To je velký rozdíl se sociální demokracií dneška. Sociální demokracie dneška usiluje o rozpuštění této země v Evropské unii, slovo národní zájem je něco, co zásadně nepoužívá,“ řekl Foldyna.

Poslanec se proto rozhodl spolupracovat s SPD, která vůči EU vystupuje kriticky a opakovaně vyzvala k odchodu Česka z Unie.

Poslanec Jaroslav Foldyna a Noční vlci Poslanec Jaroslav Foldyna a Noční vlci | Blesk

Foldyna měl dlouhodobě spory s vedením ČSSD, kritický byl zejména k místopředsedovi strany a ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi. Loni se ho strana neúspěšně pokusila vyloučit. Letos na konci února Foldyna oznámil odchod z ČSSD, představitelé strany konstatovali, že názorově se se sociální demokracií rozešel už dřív. Na počátku března SPD informovala, že Foldyna bude na třetím místě její kandidátky pro krajské volby v Ústeckém kraji.

SPD ve volbách v roce 2017 získala 22 poslaneckých křesel. Loni v březnu ale ze strany, a tím i z jejího poslaneckého klubu po sporu s Okamurou odešli Lubomír Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová, kteří jsou nyní nezařazenými poslanci. Po vstupu Foldyny do klubu má nyní SPD 20 poslanců.

Ander ( 7. dubna 2020 14:07 )

Pan Okamura má spoustů dobrejch nápadů a řešení pro tuto zemi! Jedinej! Ale Foldyna mu bude za chvíli velkej oponent a rebel. I tam skončí!

pfoto1 ( 7. dubna 2020 13:24 )

Tak to ty klauny a gumy vysvětluje.

pfoto1 ( 7. dubna 2020 12:34 )

Záleží na tom, co jste zvyklý volit...

Petr Šlesinger ( 7. dubna 2020 12:21 )

Odešel poslední autentický socan. Zbyla tam jen tlupa oportunistů a prospěchářů.

milofr ( 7. dubna 2020 12:16 )

A s Foldynou odejdou socanům i jeho voliči, doufám že se to promítne v příštích volbách a socani zůstanou mimo hru.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud