Hamáček chce ve sněmovních volbách jen jeden obvod. Expertovi se nápad nezdá

Autor: ČTK - 
18. ledna 2020
12:08

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný, stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček to řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

„Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení,“ řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Kvůli úpravě zákona o volbách se už zpracovává analýza. „Zadal jsem svému náměstku Petru Mlsnovi, aby spočítal, jak by volby při takovém systému dopadly,“ uvedl Hamáček. Uvnitř sociální demokracie chce rozproudit debatu o zásadní změně způsobu voleb.

Nápad projedná se Zemanem

Myšlenka se příliš nezamlouvá expertovi na volební systémy Tomáši Lebedovi z Univerzity Palackého. „Odstraníte sice nerovnosti v proporcionalitě krajů, ale způsobů, jak toho dosáhnout, je víc. A tento je ten nejjednodušší a nejhloupější,“ řekl Lebeda LN. Podle sociologa a odborníka na výzkumy veřejného mínění Jana Herzmanna by z navrhované změny profitovaly i malé strany.

Hamáček bude další postup projednávat i s prezidentem Milošem Zemanem, jemuž se prý nelíbí třeba nápad zkrátit volby na den či ukončit doručování volebních lístků domů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

5sjaadalma...@... ( 18. února 2020 11:35 )

Mladé krásné dívky vás chtějí poznat! Nejlepší seznamka zdarma! pojďte a připojte se http­://top­.x251­.best

flesch2z ( 18. ledna 2020 19:54 )

Z Hamáčka se vyklubal druhý Putin, taky už neví jak socanům zajistit nekonečnou moc.

tomik007 ( 18. ledna 2020 16:17 )

HAMATCHEK vyzera taky velmi URPUTNE

bobchalupa ( 18. ledna 2020 14:47 )

no a já chci třeba například:
- možnost přímé volby poslanců bez nutnosti zapsání kandidujícího jen a pouze na klientelisticky "vytuněné" stranické delegátky (ÚSTAVA - každý občan má právo volit a BÝT VOLEN - každý!....a ústava nepíše nic o tom, že takový občan musí být uveden na nějaké stranické kandidátce)
- poslanec bude volen na 6-ti leté období, maximálně však dvakrát po sobě ....a šmitec
- volební právo bude odebráno všem občanům-parazitům, kteří žádným způsobem nepřispívají do společné státní kasy a naopak žijí pouze ze sociálních dávek těch, kteří jsou placením daní solidární s obcí....
například

bobeszchaloupky ( 18. ledna 2020 13:59 )

a na výběr jen ČSSD a KSČ

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud