Rath přišel za mřížemi o zdravotní matraci i džíny. Státní zástupci si „došlápnou“ na věznici

Autor: ČTK, sova - 
5. ledna 2020
14:40

Ústecké krajské státní zastupitelství našlo pochybení v postupu Vězeňské služby vůči bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi v teplické věznici. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli řekla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Prohřešky neupřesnila. Server Česká justice.cz dnes ale informoval o tom, že dvě státní zástupkyně při kontrole iniciované Bradáčovou věznici vytkly, že Rathovi povolila místo erární matrace použít vlastní zdravotní a že nosil místo standardního oblečení džíny. Kontrolu webu potvrdili Rathův advokát Adam Černý a ředitel teplické vazební věznice Petr Blažek.

Mohu potvrdit, že státní zástupce pověřený touto agendou vykonal v teplické věznici prověrku ve smyslu toho, zda Vězeňská služba dodržuje právní předpisy i ve vztahu k odsouzenému doktoru Davidu Rathovi, a shledal tam pochybení,“ uvedla Bradáčová. Výsledky kontroly nechtěla komentovat, protože se přijímají další opatření.

„Státní zástupci všech krajských státních zastupitelství provádějí pravidelné prověrky a potom prověrky ad hoc v případě, že se dozvědí, že ve věznici dochází k porušování právních předpisů,“ řekla dále Bradáčová. Netýká se to podle ní jen věznice v Teplicích.

Advokát: Matraci měl na doporučení lékaře

Pokud dozorový státní zástupce shledá pochybení, které by mohlo naplnit znaky skutkové podstaty trestného činu, ať už maření výkonu úředního rozhodnutí, nebo zneužití pravomoci úřední osoby, předá poznatek trestnímu specialistovi, který je situaci povinen prověřit, dodala vrchní státní zástupkyně.

Podle Rathova advokáta Adama Černého iniciovala kontrolu v Teplicích přímo vrchní státní zástupkyně Bradáčová. „Mohu potvrdit, že u mého klienta proběhla ve věznici kontrola dvou státních zástupkyň, iniciovaná doktorkou Bradáčovou,“ řekl Černý serveru a zároveň se podivil nad tím, že jeho klient o matraci přišel. „Zdravotní matraci měl přitom doktor Rath na výslovné doporučení od lékaře specialisty,“ uvedl Černý.

Odvolací Vrchní soud v Praze letos v červnu po dlouhém a složitém procesu pravomocně uznal Ratha vinným z ovlivňování tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Snížil mu uložený trest z 8,5 roku na sedm let a zprostil jej obžaloby ze čtyř dalších skutků. Rath v říjnu nastoupil do vězení v Teplicích. Během procesu podával řadu stížností, uplatňoval veškeré opravné prostředky, opakovaně se obracel na Nejvyšší i Ústavní soud.

Video Rath si užíval poslední doušky svoboy: Kolo, zubař a klidný spánek. - Aktu.cz

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

dobryclovek ( 8. ledna 2020 11:57 )

pozor cenzura upravuje články!! psal jsem kolibřík Bém Janoušek si rozdělovali zlatá vejce bez postihu na ty Bradáčová neklekne jso s ODS vše učelovka,objednávka jako na Babiše!!

dobryclovek ( 6. ledna 2020 13:52 )

Rath má smulu kradl za mafii CSSD kdyby byl člen mafie ODS tak měl vězení Dalíka na penzionu nebo jako Novák ODS 40 milionu ukrad zaručili se motorkáři a světe div se i vy paní Bradáčová soudní mafie ho pustila kde byli státni zástupci.Proč Ráth proč ne kmotři ODS TOP kolibříci atd

renan ( 6. ledna 2020 12:02 )

O matraci si požádla a advokát tvrdí, že ji měl na doporučení specialisty. Je vidět, že žádosti vězňu se pečlivě a rychle prověřují, rychleji než putuje pošta.
Jestli tobě doktor doporučil zdravotní obuv, tak si ji kup. V práci nos pracovní a dej si do ní ortopedické vložky.Ty si také zaplatíš. Nejsi ve vězení, bezpečák ti do bot nepoleze

sleepka ( 6. ledna 2020 08:42 )

to mě po-s-er, tříletej jeb-ací pobyt ve znojemském pensiónu u jiného korupčníka dalíka jí nevadil, ale že má čas se starat na čem zloději chrápou, mi nějak hlava nebere....... to už je psycho............

PPP150W ( 6. ledna 2020 00:49 )

Nikde jsem se nedočetl, že mu byla předepsána a schválena. Pouze doporučena lékařem. To je podstatný rozdíl. Mně doporučil lékař zdravotní obuv. Jenže ta pracovní s pevnou špičkou, kterou mám jako stavbyvedoucí předepsánu, se ve verzi zdravotní nedělá. Aby mně bezpečák nevyhodil ze stavby, nosím tam obyčejnou, protože předpis porušovat nemohu. Až Ráthovi předepíše vězeňský lékař zdravotní matraci, nikdo mu ji jistě nesebere. Ovšem k tomu musí být vážný důvod. Nikoli ken pohodlí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa