Do Rusů se za kritiku 21. srpna pustil Babiš i Ovčáček. A Novotný se „rafl“ s Petříčkem

Aktualizováno -
19. prosince 2019
17:24
Autor: ČTK, Mii - 
19. prosince 2019
10:45

Ruská kritika toho, že Česko zařadilo 21. srpen mezi památné dny, je nepřijatelná. Okupaci Československa v roce 1968 a její oběti je nutné si připomínat, ne na ně zapomenout, uvedl mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Rusové rozzuřili i premiéra Andreje Babiše, podle kterého nám ukradli 21 let svoboy. Podobně se na twitteru vyjádřil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Tiskové oddělení ruského ministerstva zahraničí ve středu uvedlo, že český krok sotva přispěje ke spolupráci mezi oběma státy.

„Je absolutně nepřijatelné, aby nám Rusko jakkoliv mluvilo do našeho rozhodnutí. Všem je jasné, co se v srpnu 1968 stalo. Byla to invaze ruských vojsk, s nevinnými civilními oběťmi a český národ z ní dodnes má trauma. Rusové mu tenkrát ukradli 21 let svobodného života. A my si to rozhodně musíme důstojně připomínat,“ reagoval Babiš.

„Vyjádření je absolutně nepřiměřené a nepřijatelné. Okupaci v roce 1968 a její nevinné oběti je nutno si připomínat, nikoliv na obé zapomenout. Fakt, že pan prezident příslušný zákon 13. prosince podepsal, je jasným a principiálním stanoviskem,“ napsal Ovčáček ČTK v textové zprávě.

Petříček na twitteru zdůraznil, že Česko má právo určovat si samo, co si chce připomínat. „21. srpen 1968 byl národní tragédií. Napadení naší země vojsky Varšavské smlouvy je nezpochybnitelné, mnoho nevinných lidí při tom zemřelo. Vojska opustila ČSR až v roce 1990. Naštěstí jsme od té doby suverenním státem. Státem, který se rozhodl památku těchto obětí uctít,“ napsal ministr zahraničí. 

„Je zcela legitimní, že si připomínáme civilní oběti. Ovzduší kalí spíše snaha události roku 1968 relativizovat...,“ dodal Petříček. Ministr předpokládá, že se počátkem příštího roku setká s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.

Rusové nadzvedli ze židle i předsedu ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka. „Vzhledem k tomu, co se v roce 1968 stalo, bych od ruské strany očekával více pokory. Jestli něco nepřispívá ke spolupráci mezi oběma státy, tak je to snaha o přepisování dějin,“ uvedl Hamáček. 

Rusko: Kalí to česko-ruské vztahy

Česko si bude 21. srpen připomínat jako Den památky obětí invaze v roce 1968 a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Novelu zákona předložilo devět desítek poslanců ze všech klubů kromě KSČM, počátkem prosince ji schválil Senát a Zeman ji minulý týden podepsal.

„Snaha Prahy znovu se vracet k událostem starým půl století s cílem zapojit je do současného politického kontextu, neochota otočit tuto stránku dějin, která kalí ovzduší rusko-českých vztahů, sotva napomůže úspěšnému průběhu dvoustranné spolupráce,“ uvedla ve středu ruská diplomacie v textu označeném jako komentář tiskového oddělení.

Dokument mluví o velkém rozčarování ze schválení zákona, podle něj odporuje dvoustranným úmluvám, zakotveným v česko-ruské smlouvě o přátelských vztazích a spolupráci ze srpna 1993.

Novotný se pustil do Petříčka

Vztahy mezi Ruskem a Českem „pošramotil“ již záměr starosty pražské městské části Řeporyje Pavla Novotného (ODS) postavit památník vlasovcům, kteří padli při osvobozování Prahy v květnu 1945 a předtím stáli na straně nacistického Německa. Rusko to dlouhodobě odmítá. 

Za Novotným kvůli záležitosti dokonce přijeli ruští novináři, které si starosta natáčel a pak prohlásil, že „kdyby vyhrál válku s Ruskem, pověsil by tamního ministra zahraničí Sergeje Lavrova a propustil politické vězně“.

Petříček za to Novotnému vzkázal, že by se měl omluvit, vyjádření podle ministra bylo přes čáru. Starosta to odmítá a poslal šéfovi české diplomacie dopis, ve kterém se obhajuje. „Nesnáším situace, kdy mě někdo vyzve (RU ambasáda, Tomáš Petříček přes média, Ruská státní tv live ubohými dotazy a dehonestací), já zareaguji (hlavičkový papír, ó la lá) a jsem osočen, že se zviditelňuji,“ postěžoval si Novotný na twitteru.

V dopise mimo jiné píše, že „není tak hloupý, jak vypadá“ a že Petříčka považuje za jednoho z mála kompetentních lidí v současné vládě. Proto jeho výtky nechápe, jelikož Lavrov je dle Novotného odpovědný za utrpení milionů Rusů. 

Video Starosta Řeporyjí Novotný: „Jsem šílenec a všechno je mi jedno.“ - Blesk TV

dobryclovek ( 22. prosince 2019 14:12 )

klon špíny at žije Babiš

dama_s_kosou ( 19. prosince 2019 20:34 )

Skoc do zdi, rusaku zas ranej.

dobrycIovek ( 19. prosince 2019 19:07 )

ať žije Havel!!

adeso ( 19. prosince 2019 18:59 )

já být Petříčkem a ten imbe--il o mě říct, že jsem inteligentní, tak se jdu zrovna pověsit

drzaaaa ( 19. prosince 2019 17:49 )

to jsou držky nevzhledné jeden a jako druhý tŕetí a ještě když je otevřou

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud