Vrtulníkem přeletěl zákopy i minová pole. Petříček na válečné linii Ukrajiny

Autor: Jakub Kopřiva - 
29. ledna 2019
15:49

Zničené domy, po zuby ozbrojení vojáci i minová pole. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (37, ČSSD) navštívil válečný přechod na tzv. linii doteku mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty z doněcké oblasti. Místem projde denně až 5 tisíc lidí a na denním pořádku je tu ostřelování, bombardování a občas i smrt.

Ve válkou zničené oblasti hlídkují plně ozbrojení vojáci vyzbrojeni kulomety, podél rozbitých silnic jsou výstražné cedulky v ukrajinštině a ruštině, které varují před minovým polem, a k vidění jsou i zákopy. Kvůli návštěvě Petříčka a ministrů zahraničí Ukrajiny Pavla Klimkina (51) a Dánska Anderse Samuelsona byl přechod v Hnutové na chvíli uzavřen.

Běžně tu ale jsou několikahodinové fronty. A je jedno, jestli venku mrzne nebo praží slunce. Přes frontovou linii často míří senioři, kteří musí do města pro důchod nebo k lékaři, aby vůbec přežili. A podle svědectví se občas stane, že v řadě i přes zásoby vody někdo zkolabuje a zemře.

Tlačit na Kreml

Konflikt na Ukrajině už si vyžádal stovky mrtvých, které si země připomíná jako hrdiny například památníkem v Kyjevě, kde jsou fotografie padlých. Podle Petříčka je jedinou nadějí, jak jej ukončit, vyvinout tlak na Kreml. „Rusko má vliv na povstaleckých územích. Je třeba, aby hledalo cestu k ukončení toho konfliktu. Lidé zde mají zájem, aby mohli normálně žít,“ řekl na dohled frontové linii.

Ministr zahraničí Petříček (ČSSD) zavítal na východní Ukrajinu do oblasti válečné linie.Ministr zahraničí Petříček (ČSSD) zavítal na východní Ukrajinu do oblasti válečné linie. | Twitter / T. Petříček

V pět let trvajícím konfliktu se snaží Česko pomoci především humanitárně. Nejvíce se zaměřuje na děti, kterým poskytuje psychorehabilitace v táborech. Za 5 let, co válka trvá, už Česko poslalo Ukrajincům okolo 200 milionů korun. „Opakovaně se podepisují příměří, která nejsou dodržována, věřím, že mezinárodní společenství vyvine tlak na Rusko, aby se ta situace uklidnila,“ dodal Petříček.

Lodí i vrtulníkem

Na válkou zničený východ se ministr s delegací dostal vrtulníkem MI8. Aby byly vojenské stroje co nejhůře zaměřitelné, letěli těsně nad korunami stromů. V přístavním Mariopolu se Petříček společně s Klimkinem a Samuelsonem lodí vypravili na místy ledem pokryté moře. Město na pobřeží Azovského moře, které se ekonomicky spoléhá na velké železárny, trpí hlavně ruskou blokádou Kerčského průlivu, který je pro Ukrajinu branou do Černého moře.

Ministr zahraničí Petříček (ČSSD) zavítal na východní Ukrajinu do oblasti válečné linie.Ministr zahraničí Petříček (ČSSD) zavítal na východní Ukrajinu do oblasti válečné linie. | Foto Blesk - Jakub Kopřiva

Znovu bez Porošenka

Ani na druhý pokus nevyšlo ministru zahraničí Petříčkovi přijetí u ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Napřed se šéf české diplomacie s tamní hlavou státu nesešel kvůli nabitému programu prezidenta a napodruhé mu to překazilo počasí. Nad Kyjevem totiž znovu panovaly takové podmínky, že vojenský letoun CASA v nich nedokázal přistát.

pavel11 ( 30. ledna 2019 15:13 )

Co tam dělá ten politický humus,podrazák hergot tolik let svět uznával banderovce jako zrádce, špínu fašistu,zločince,vrahy a dneska ministr za CSSD jim jde pokuřovat ten svět se snad zblázni politika a politici je neskutečná stoka hnoje.že se ty křiváku bez páteře nestydíš já bych si přál jen jedno a pak budete všichni srát mogul po zadu!!

salto ( 30. ledna 2019 09:03 )

Na závěr své návštěvy by měl dostat medaili Stěpana Bandery Za statečnost.

prasatkopepicek ( 29. ledna 2019 19:12 )

Preletet vrtulnikem minove pole, to chce poradny kus odvahy

blecktajp ( 29. ledna 2019 19:02 )

Petříček je ostuda nás všech. Fuj tajxl.

srtpetr ( 29. ledna 2019 18:56 )

[--Najděte nahé ženy ve vašem městě zde: My.Su/Zeny

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud