Naděje pro odstrčené rodiny u zvyšování „rodičáku“ nekončí. Lidovci zapojí Ústavní soud

Aktualizováno -
18. prosince 2019
11:54
Autor: ČTK - 
18. prosince 2019
11:30

Lidovci napadnou u Ústavního soudu zvýšení rodičovského příspěvku, jak ho v úterý schválila Poslanecká sněmovna. Za diskriminační považují, že se netýká všech rodin s dětmi do čtyř let, řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Návrh připravují lidovečtí senátoři ve spolupráci s iniciativou #TAKÉPEČUJEME. Předloží ho potom, co novelu podepíše prezident Miloš Zeman a vejde v účinnost.

„To, že vláda hodila cca 70 000 rodin přes palubu a upřela jim spravedlivé navýšení rodičovského příspěvku, považujeme za diskriminační. Proto se senátoři KDU-ČSL spolu s dalšími obrátí na Ústavní soud,“ komentoval rozhodnutí strany Výborný na twitteru. 

Pro ČTK pak doplnil: „Senátoři ústavní stížnost připraví, pracují na tom senátoři Lumír Kantor a Šárka Jelínková, necháme to spolupodepsat senátory dalších klubů, kdo bude mít zájem.“

Advokát iniciativy #TAKÉPEČUJEME Zdeněk Joukl v úterý odkazoval na právní rozbor, podle kterého je novela protiústavní, protože nezajišťuje rovnost v právech. Zákonodárci podle něj rozhodli jen podle finanční náročnosti bez hlubšího důvodu a legitimního cíle.

„Lze dovozovat, že šlo o pouhou libovůli (zákonodárce). Bylo to nejjednodušší řešení, které zvolil, aniž se zabýval dopady řešení z hlediska rovnosti práv. Z hlediska jeho cíle se přitom jistě daly zvolit přístupy jiné,“ stojí v analýze. Rozbor uzavírá, že zákon je v rozporu s principem rovnosti ve vztahu k sociálnímu právu na pomoc od státu v rodičovství.

Rodičovská by se měla v lednu zvýšit o 80 000 korun asi 280 000 rodičů dětí do čtyř let, kteří budou dávku zrovna pobírat. Podle iniciativy a podle některých opozičních politiků na přidání nedosáhne 70 000 rodin s potomky do čtyř let, které už dosavadní příspěvek 220 000 korun vyčerpaly.

Úřad práce zaznamenal v posledních týdnech zvýšený zájem rodičů o snížení měsíční dávky a prodloužení čerpání. Opoziční ODS už avizovala, že připraví novelu, která stav napraví.

Příspěvek pobírají desítky tisíc rodin

Novelu prosadila vládní koalice hlasy ANO, ČSSD a KSČM. Podle Senátu, který materiál poslancům vrátil, by se navýšení mělo týkat i rodičů s dětmi do čtyř let, kteří nynější příspěvek už vyčerpali. ČSSD v pondělí uvedla, že by chtěla přesvědčit ANO pro podporu senátní verze, u koaličního partnera ale neuspěla. Podle iniciativy #TAKÉPEČUJEME vládní návrh diskriminuje zhruba pětinu rodičů s dětmi do čtyř let, které považuje za oprávněné příjemce peněz. Iniciativa zmiňuje počet 70 000.

Podle údajů statistického úřadu se v Česku v posledních letech ročně rodí kolem 114 000 dětí. V zemi by tak mohlo dohromady žít zhruba 450 000 chlapců a děvčat do čtyř let. V lednu letošního roku úřad práce vyplatil 279 900 rodičovských příspěvků, loni v lednu jich bylo 280 000. Teď v říjnu úředníci poslali 287 100 rodičovských. Zatímco loni v září měsíční příspěvek do 6000 korun pobíralo podle údajů úřadu práce asi 70 600 matek či otců, letos v září téměř 83 500. Meziročně se jejich počet zvedl téměř o pětinu. Od srpna do září se zvýšil o víc než 2000.

Video Kdo a jak dosáhne na „rodičák“ 300 tisíc? Maláčová s náměstkyní řekly klíčová fakta. - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený

e.lesanova ( 18. prosince 2019 14:58 )

Nechápu v této souvislosti slovo "dis­krimi­nace"­....do této doby byla nějaká pravidla a ta byla rodiči využita, od jiného data platí pravidla jiná....a abychom mohli "vyplácet" jinak, museli bychom na to MÍT....Lidovci jsou dost mimo realitu....Co na tom může soud "změnit" ??? Vyčaruje někde ty miliardy navíc??Lidovci "honí vodu"

mascula ( 18. prosince 2019 14:18 )

vyřápanej lidoveckej šašek, množí se to jako cikáni, tak z toho chtějí něco vytěžit

vilda696 ( 18. prosince 2019 13:27 )

Co to ten člověk žvaní o odstrčených rodinách,ty pedofilní fláterníci podvodem v hlasování ,okradli české občany o majetek za 75 miliard a 56 miliard se těm fláterníkům bude splácet v penězích ...to nehnali k soudu,to neprotestovali, tupouni

agfor ( 18. prosince 2019 12:40 )

Ale udělali - umožnili církevním povalečům okrást české pracující lidi o 75 miliard Kč.

agfor ( 18. prosince 2019 12:32 )

No jo, jsou na nevolitelném postu, tak se snaží získat hlasy nikdy nepracující menšiny, která výrobu dětí považuje za dobře honorovanou práci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud