Konec brček a plastových talířů v Česku: Vláda chystá bič i na výrobce cigaret

Autor: ČTK, sova - 
9. prosince 2019
18:15

V České republice by se měly nejpozději od května 2021 přestat používat některé druhy jednorázových plastových výrobků, například příbory či brčka. Do října příštího roku chce ministerstvo životního prostředí předložit vládě návrh zákona o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí a převést tak do českého práva evropskou směrnici. Na tiskové konferenci po jednání vlády to v pondělí řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Předložení zákona o omezení dopadu plastů na životní prostředí má ministerstvo zahrnuto v Plánu legislativních prací vlády na rok 2020, který v pondělí vláda schválila. Předpokládaný termín nabytí účinnosti zákona je plánovaný na červenec 2021.

Členské země Evropské unie letos v květnu formálně potvrdily novou směrnici zakazující plastové výrobky na jedno použití. Cílem opatření je snížit množství plastového odpadu. Členské státy mají od té doby nejvýše dva roky na převedení nových pravidel do svých vlastních zákonů. Nová pravidla předložila Evropská komise na jaře 2018.

EU: 9 z 10 plastových lahví musí být recyklováno

Měly by se přestat prodávat jednorázové plastové příbory, talíře, úchyty k nafukovacím balónkům, polystyrenové obaly na potraviny a hrnky na nápoje určené k okamžité spotřebě a také další produkty z plastů, které mohou přispívat ke znečištění takzvanými mikroplasty.

Členské státy se dříve také dohodly, že do roku 2029 by mělo být recyklováno devět desetin plastových lahví. Do roku 2025 se budou muset takové lahve vyrábět alespoň se čtvrtinovým použitím recyklovaného plastu, do roku 2030 by měl tento podíl vzrůst na 30 procent.

Problém mají i výrobci cigaret

Nové předpisy jsou namířeny také proti filtrům v tabákových výrobcích, jejichž součástí jsou nyní plasty. Cigarety a další výrobky, které takové filtry mají, budou muset být opatřeny příslušným upozorněním, včetně poznámky o škodách hrozících životnímu prostředí, pokud bude filtr odhozen jinam než do koše.

Členské země také mají přijmout kroky, aby výrazně snížily užívání plastových obalů na potraviny a nápoje, pro které zatím neexistují náhradní obaly.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 10. prosince 2019 17:51 )

ANO DUCHODOVA REFORMA - POCZKA ZA BRCZKAMA

zdenek43 ( 10. prosince 2019 09:27 )

a taaaaa starost ?? CESKYCH POLIZIKU A UREDNIKU - neprameni ani nahodou ze STAROSTLIVOSTI O EKOLOGII Sveta ....... ale jen a jen prachy pro TY sprarvne "PRATELE - soudruhy-pratele". - Společnost EKO-KOM vybere od výrobců obalů ročně přes 1,6 miliardy korun, v Česku nikdo kromě ní nemůže peníze za třídění rozdělovat.

.... Rozdíl mezi tím, co EKO-KOM ročně od firem vybere a pak rozdělí obcím, činí za rok 350 milionů korun. Kromě mezd na 64 zaměstnanců nelze z výročních zpráv zjistit, kam peníze míří!! .... EKO-KOM se současně proměnil v „banku“ – podle výročních zpráv v posledních letech půjčil bezúročně peníze dvěma organizacím. Přes dva miliony poslal například organizaci Expra, která v Bruselu sdružuje podobné organizace, jako je EKO-KOM, a která například loni na jaře pořádala v parlamentu seminář o tom, jak není dobré do systému s tříděním odpadků pouštět konkurenci. Dalších 1,6 milionu korun půjčil EKO-KOM Sdružení obcí Libereckého kraje.??? Průměrné m z d o v é náklady 7 členům vedení - v průměru si vydělali 244.000 korun m ě s í č n ě.

Lidé třídí, EKO-KOM vydělává miliony. Ale mlží, za co je utrácí... Z třídění obalů se v Česku stal dobrý byznys pro jedinou firmu - EKO-KOM. Stát nástup konkurence odmítá. Není jasné, za co přesně utrácí monopolní hráč vydělané miliony. EKO-KOM založilo deset velkých firem, které produkují obaly. Dividendy si rozdělit nemohou, výrazně však v minulosti navýšily hodnotu akcií.

zdenek43 ( 10. prosince 2019 09:12 )

ale - ale " svata prostoto " !!??!! - aaaa stupen OBLBOVANI - ze se soudruh politik S T A R A ??!! - - -

no problem je , ze V Evrope neni problem s plasty - ty plasty v Evrope nic NEZNECISTUJI - - - - problem je na jine strane Zemekoule - - - 90 % veškerých plastů se do oceánů dostane jen z deseti řek Asie a Afriky !!!!!! 90 % veškerých plastů se do oceánů dostane jen z deseti řek Asie a Afriky !!!!! - A ne, žádná z této desítky se nenachází v Evropě nebo ve Spojených státech. - !! Máme tu 10 řek, u kterých by snížení znečištění o 50 % vedlo ke globálnímu poklesu znečištění oceánů o 45 % !! Asijský Mekong, Amur, Perlová řeka, Ganga, Hai, Žlutá řeka, Indus, Jang-c’-ťiang a v Africe Niger a Nil sice disponují vpravdě obřím povodím i ohromují i svou délkou toku, ale povětšinou vedou jen jednou zemí. A to zpravidla zemí, které ve světovém měřítku zrovna neprosluly svým propracovaným systémem čištění vody, ochranou vodních zdrojů, propracovaným odpadovým hospodářstvím nebo kladným vztahem k ekologii.

TAKZE V Evrope delame boj s vetrnymi mlyny . . . . .

jjusa ( 10. prosince 2019 08:39 )

Zaspal si,agitace měla přijít dřív Kde si teď seženou píšťalky bubínky a trubky V davu budou i vzdělaní inteligenti nebo jen ta zmanipulovaná lůza a ti inteligenti HOWADA se na ně budou dívat jak na CIRKUS kde OPICE POSLOUCHAJÍ a dělají co se po nich žádá? Ten cirkus CHCI VIDĚT BUDE TO ZÁŽITEK

BABISE_NECHCEME ( 10. prosince 2019 07:27 )

Dnešní demonstrace na Václavském náměstí v Praze za odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO), kterou pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii, odstartuje vlnu protestních akcí po celém Česku. Potrvá až do 19. prosince.
Akce začne v 18 hodin. Pokračovat bude hlasitým pochodem centrem metropole na hlavní nádraží. Organizátoři proto vyzývají veřejnost, ať dorazí vybavená píšťalkami, trubkami, bubínky – čímkoliv, co dělá pořádný rámus.
Pořadatelé oznámí na Václavském náměstí termín dalšího velkého protestu v Praze a několik termínů akcí zcela nového formátu. Například 16. prosince proběhnou protestní akce po celé republice, kromě Prahy a krajských měst, a 19. prosince se naopak uskuteční demonstrace pouze v krajských městech, vyjma Prahy.
V tiskové zprávě spolek Milion chvilek napsal, že protesty svolal kvůli eskalaci premiérových skandálů a kvůli odmítání je řešit, a to jak Babišem samotným, tak i jeho ochránci ve vládě. Cílem je jednoznačně odmítnout chování premiéra i jím ovládané státní správy a oslovit s požadavkem na Babišovu demisi co nejširší veřejnost.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud