Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

Konec brček a plastových talířů v Česku: Vláda chystá bič i na výrobce cigaret

Autor: ČTK, sova - 
9. prosince 2019
18:15

V České republice by se měly nejpozději od května 2021 přestat používat některé druhy jednorázových plastových výrobků, například příbory či brčka. Do října příštího roku chce ministerstvo životního prostředí předložit vládě návrh zákona o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí a převést tak do českého práva evropskou směrnici. Na tiskové konferenci po jednání vlády to v pondělí řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Předložení zákona o omezení dopadu plastů na životní prostředí má ministerstvo zahrnuto v Plánu legislativních prací vlády na rok 2020, který v pondělí vláda schválila. Předpokládaný termín nabytí účinnosti zákona je plánovaný na červenec 2021.

Členské země Evropské unie letos v květnu formálně potvrdily novou směrnici zakazující plastové výrobky na jedno použití. Cílem opatření je snížit množství plastového odpadu. Členské státy mají od té doby nejvýše dva roky na převedení nových pravidel do svých vlastních zákonů. Nová pravidla předložila Evropská komise na jaře 2018.

EU: 9 z 10 plastových lahví musí být recyklováno

Měly by se přestat prodávat jednorázové plastové příbory, talíře, úchyty k nafukovacím balónkům, polystyrenové obaly na potraviny a hrnky na nápoje určené k okamžité spotřebě a také další produkty z plastů, které mohou přispívat ke znečištění takzvanými mikroplasty.

Členské státy se dříve také dohodly, že do roku 2029 by mělo být recyklováno devět desetin plastových lahví. Do roku 2025 se budou muset takové lahve vyrábět alespoň se čtvrtinovým použitím recyklovaného plastu, do roku 2030 by měl tento podíl vzrůst na 30 procent.

Problém mají i výrobci cigaret

Nové předpisy jsou namířeny také proti filtrům v tabákových výrobcích, jejichž součástí jsou nyní plasty. Cigarety a další výrobky, které takové filtry mají, budou muset být opatřeny příslušným upozorněním, včetně poznámky o škodách hrozících životnímu prostředí, pokud bude filtr odhozen jinam než do koše.

Členské země také mají přijmout kroky, aby výrazně snížily užívání plastových obalů na potraviny a nápoje, pro které zatím neexistují náhradní obaly.

gabreta ( 9. prosince 2019 21:26 )

A plastový kozy se budou dělat dál?

beda88 ( 9. prosince 2019 20:15 )

my jako paka třídíme plasty a pak přijedu do sběrného dvora, tam zkouknou pytel s plasty a po zjištění, že tam jsou pet lahve, igelitky, obaly z plastu, tak pytel vezmou a hodí ho do SMĚSNÉHO ODPADU. na dotaz proč, mi bylo řečeno, že do plastu jdou je pet lahve. jeli jsme do jiného dvora a tam se stalo to samé. prý číňané přestali odebírat plasty. tak proč to vlastně děláme?

Jedine-BURES ( 9. prosince 2019 19:40 )

NEJVETSI SVINTVO JE MA VLADA ! ! !

11karel11 ( 9. prosince 2019 19:29 )

Brčka, to je to nejmenší , co vadí. Jsou jiné plasty, co by měly vadit. A co vanilínový cukr, který je vyroben z ropy?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa