Pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance? Poslanci dali šanci snu odborů

Autor: ČTK - 
3. prosince 2019
17:50

Poslanecká sněmovna dala šanci návrhu KSČM na prodloužení základní výměry dovolené pro zaměstnance z nejméně čtyř na pět týdnů. Změnu prosazují i odbory. ODS a TOP 09 neprosadily v úterním prvním čtení zamítnutí novely zákoníku práce už v úvodním kole. Předlohou se nyní bude zabývat sociální a rozpočtový výbor.

Komunisté poukazují na to, že zaměstnanci, jejichž odměňování je závislé na státním rozpočtu, mohou čerpat pět týdnů ročně už nyní. Novela by podle nich nynější nerovnost odstranila. V úterní debatě ji podpořil Roman Sklenák z ČSSD. „Ročně odpracujeme o 300 hodin více než Francouzi a o 400 hodin více než Němci. ČSSD usiluje o tento krok už řadu let,“ řekl.

Naopak předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek varoval před dopady na zaměstnavatele, delší dovolená by měla podle něho zůstat jako benefit. Návrh na zamítnutí novely podpořilo 30 ze 177 přítomných poslanců zejména z řad ODS a TOP 09, přijat nebyl.

Někteří poslanci varovali před tím, že delší zákonná dovolená může ohrozit některé provozy. David Kasal (ANO) zmínil nemocnice. „Může mít vliv na zajišťování zdravotních služeb,“ uvedl.

Kabinet ANO a ČSSD se loni v prosinci na stanovisku k předloze neshodl. Proti prodloužení základního nároku na dovolenou vystupovala Hospodářská komora. Uváděla, že náklady zaměstnavatelů by vzrostly zhruba o 35 miliard korun. Zvýšení výměry dovolené podle komory mzdové náklady zvedne hned dvakrát. Vedle dovolené pro jednoho zaměstnance bude muset zaměstnavatel vyplatit mzdu dalšímu, který bude pracovat místo zaměstnance na dovolené.

Možnost prodloužení základní výměry dovolené zaměstnavatelem by předloha KSČM ponechala. Nezměnila by délku dovolené učitelů a akademických pracovníků vysokých škol, která činí osm týdnů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

8vox8 ( 6. prosince 2019 14:29 )

Pět týdnů? Není to málo, co takhle jako mají ve školství??? Já chci taky 8 týdnů a zvednout řádně plat za max. 6 hod práce...sice nevím co s tou ŘD budu dělat když nestíhám vybrat ani těch 20 dnů co mám teď, ale když to Středula chce..že jo?! Ale on si může dát dovolené kolik chce, jeho práce je zastupitelná, nikam nespěchá, žádné termíny... ..Středulo, jsi ty normální??? Na tak dlouhou dovolenou se musí taky nejdřív vydělat

sebr ( 3. prosince 2019 21:36 )

Jak se tomu Středulovi daří utrácet cizí prachy! Že on chce taky do politiky?

diskutujici ( 3. prosince 2019 19:17 )

Prima, meli jsme to jako benefit, ted to budou mit vsichni

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud