„Kolosální střet zájmů.“ O Babišovi bez Babiše se radila opozice. Hamáček ani KSČM nepřišli

Aktualizováno -
3. prosince 2019
12:55
Autor: ČTK, vei - 
3. prosince 2019
10:48

Opoziční lídři se v úterý sešli, aby řešili situaci kolem auditu o údajném střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Nejasná situace dle nich ohrožuje příjemce evropských dotací. Po jednání se zástupci ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN to řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš, který schůzku svolal Jan Hamáček (ČSSD) na ni nedorazil. ODS chce zřídit k auditu parlamentní komisi, která by kontrolovala vládní kroky směrem k Evropské komisi. 

„Navrhneme zřízení parlamentní komise ke kontrole kroků, které po nás chce Evropská komise,“ navrhuje předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura  s tím, že v čele komise má stát šéf nejsilnější opoziční strany, tedy předseda občanských demokratů Petr Fiala.

„Tak, abychom kontrolovali vládu, zda s Bruselem jedná v zájmu České republiky a ne v zájmu Andreje Babiše,“ dodal Stanjura.

Zveřejní audit Praha?

V úterý ve Sněmovně rovněž vystoupila i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), aby odmítla tlak opozice na zveřejnění znění auditu, které je prý tajné. Zažádala o to samotná Evropská komise.

Audit Evropské komise však dorazil na pražský magistrát. Úřad nyní podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) s právníky zkoumá, jaké sankce by hrozily v případě, že dokument zveřejní.

Bartoš: Hamáček nereagoval

ODS se stejně jako další strany účastnila schůzky opozičních politiků k situaci kolem auditu a premiéra Babiše. ČSSD na schůzku nedorazila. „Pan Hamáček i druhou, opět velmi korektní otázku nechal bez odpovědi, přitom to byli lidé z vedení SocDem a paní Maláčová, která hovořila o červené linii, pokud audity potvrdí porušování zákona proti střetu zájmů,“ postěžoval si Pirát Ivan Bartoš na facebooku.

U mimořádného bodu ve Sněmovně k auditu o možném Babišově střetu zájmů však nakonec ČSSD oznámila, že jej podpoří

„Jsem pro to, aby se o tom jednalo na plénu Poslanecké sněmovny. Andrej Babiš nebo Klára Dostálová nemohou mlčet, jsem pro to, aby poskytli alespoň nějaké informace, které mohou,“ řekl na tiskové konferenci po jednání klubu ČSSD jeho předseda Jan Chvojka.

Zaorálek: Ať se audit zveřejní

„Ať je to zveřejněno, pokud je možné to zveřejnit. Veřejnost má právo na zveřejnění, protože se to jedná veřejných prostředků,“ doplnil Chvojku ministr kultury Lubomír Zaorálek. Zaorálek také předpokládá, že na vládě budou ministři ČSSD hlasovat proto, „že by se to zveřejnit mělo“. 

Zpráva by se podle ČSSD mohla projednávat ve čtvrtek zhruba od 11 hodin. „Uzavřené jednání je varianta, kterou by se dalo postupovat,“ zauvažovala nad možností, že by se zpráva projednávala na plénu Sněmovny v režimu tajném, tedy uzavřeném novinářům a veřejnosti předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Ale měli by se to dozvědět i voliči, jsou to zájmy všech občanů České republiky a daňových poplatníků,“ dodala Pekarová. 

„Chtěl bych vyzvat hnutí ANO: máte jedinečnou šanci, ukažte, že jste transparentní. Není důvod, proč závěry tajit,“  vyzval Babiše a Dostálovou předseda KDU-ČSL Marek Výborný

Dostálová však tvrdí opak. Sama prý znění auditu nezná. A nemůže tak říci, zda je v něm psáno, jestli je Babiše ve střetu zájmů. „Pane redaktore, nevím, když jsem to nečetla, tak tohle nemůžu vědět. Cíleně mě to nezajímá, protože audit není určen politickým subjektům, ale odborníkům, kteří samozřejmě připravují pozici ČR,“ uvedla ve Sněmovně Dostálová.

KDU-ČSL přitom varuje před tím, že závěry auditní zprávy mohou ohrozit zájmy českých daňových poplatníků a podnikatelů.

STAN navíc odmítá opakované tvrzení ministryně Dostálové, že auditní zpráva není finální.  „Přijde mi naprosto neuvěřitelné, že vláda, tímto způsobem rozporuje stanovisko EK,“ dodal šéf lidovců.

Bude se vracet 450 milionů?

Lidovci zároveň přišli i s návrhem, aby Agrofert preventivně vrátil státu 450 milionů korun, které za poslední dva roky měl získat na dotacích. „Nechť se k tomu postaví čelem,“ dodali představitelé KDU-ČSL na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu s tím, že pokud by se ukázalo, že by sankcionovaná částka byla nižší, peníze by podnik získal zpět. 

„Jsou tu jednoduchá řešení. Buď Andrej Babiš Agrofert prodá, nebo se nebude zapojovat do rozdělování dotací, nebo odstoupí,“ zopakoval možnosti řešení šéf STAN Vít Rakušan, aby premiér Babiš nebyl ve střetu zájmu.

„Chceme hájit české zájmy, aby tok peněz z Evropské unie do České republiky nebyl ohrožen nějakým nezodpovědným přístupem premiéra nebo jeho ministerstev,“ uvedl Pirát Bartoš po ranní schůzce.

KSČM neví, co se dozví

Ani Komunisté se ranní schůzky parlamentních stran neúčastnili, protože nevidí prostor pro podobné schůzky. 

„Od tohoto tu je politické grémiu, kde se má jednat o politickém programu. Pro KSČM toto není vhodná platforma, kde by se měly projednávat tyto otázky,“ reagovala místopředsedkyně klubu Hana Aulická Jirovcová. Komunisté prý ale nebudou bránit tomu, aby se Sněmovna závěry zprávy zabývala, i když neví, co se dozví, když ministryně Dostálová trvá na tom, že zpráva je tajná. 

Výborný: Kolosální střet zájmů

Šéf lidovců Marek Vývoný přitom míní, že je Babiš v „kolosálním střetu zájmů“.

„Audit komise musí být zveřejněn. Nelze přeci předstírat, že se nic neděje,“ apeloval dosluhující šéf lidovců, který se rozhodl rezignovat kvůli náhlému úmrtí své 45leté manželky Markéty a nutnosti postarat se především o svou rodinu.

V jarní předběžné zprávě, která unikla do médií, EK konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na Agrofert. Babiš to odmítá. Podle informací týdeníku Respekt konečná zpráva premiérův střet zájmů potvrzuje.

Komise oznámila, že je audit konečný, premiér však tvrdí, že z pohledu ČR konečný není. A to dnes zopakovala i Dostálová.

Video  Europoslanec Zdechovský: Babiš zprávu EK odmítá jako konečnou, je pro něj nepříznivá.  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Trestní oznámení Pirátů

Piráti navíc podali trestní oznámení kvůli tomu, že české úřady dál vyplácejí dotace holdingu Agrofert a to i přes podezření, že je premiér Babiš ve střetu zájmů. Podle Pirátů se záležitostí už zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Piráti v minulosti několikrát vyzvali české úřady, aby proplácení dotací zastavily. Vzhledem k tomu, že se tak nestalo, podal senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) společně se dvěma stranickými analytiky na začátku listopadu trestní oznámení pro podezření na porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby nebo spáchání dotačního podvodu.

Wagenknecht už v minulosti podal za Piráty také žalobu k Soudnímu dvoru EU, ve které navrhuje, aby soud konstatoval nečinnost Evropské rady v otázce Babišova údajného střetu zájmů. Senátor měl v minulosti s Babišem spory, ještě když působil jako jeho náměstek na ministerstvu financí. Babiš Wagenknechta dlouhodobě kritizuje, v pondělí ho označil za udavače.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 3. prosince 2019 16:50 )

ZVYK je zelezna koszula

tomik007 ( 3. prosince 2019 16:48 )

K O L O S A L N I - je to spravne slovo

Kral-klonu ( 3. prosince 2019 16:40 )

Co se týče opozice mam jasny nazor...
Jede po Babišovi za kazdou cenu stejně jako gestapo po komunistech kolem roku 37 sz 45...
A proto ma Babiš v přištich volbach jistych 45% ❤❤❤❤❤❤👍👍👍👍👍

_xioma ( 3. prosince 2019 16:17 )

Opozice jsou jen tupá HOVAFA 👍👍👍😂😂

zemanbures ( 3. prosince 2019 16:09 )

xioma, impérium Agrofert Babiš ve spolupráci s prezidentem padnout nennechají. To radši pošlou ke dnu ČR.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud