Jakeše a Štrougala stíhá policie. Za popravy, roztrhaného mladíka (†18) psy a další mrtvé

Autor: ČTK - 
26. listopadu 2019
11:41

Policie zahájila stíhání komunistických funkcionářů Miloše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara za zneužití pravomoci kvůli používání střelných zbraní na hranicích.

Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil stíhání někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara. Klade jim za vinu zneužití pravomoci, a to v souvislosti s používáním střelných zbraní na československých hranicích. ČTK to dnes sdělil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

„Byli si vědomi toho, že na státních hranicích Československé socialistické republiky dochází k používání střelných zbraní ze strany příslušníků Pohraniční stráže proti osobám, které se státní hranice snaží neoprávněně překročit za účelem opustit Československou socialistickou republiku. I přes to ze své pozice vedoucích představitelů Československé socialistické republiky nepřijali žádné opatření, kterým by používání střelných zbraní zabránili,“ uvedl Lelek.

ÚDV tvrdí, že kvůli nečinnosti tří funkcionářů bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno.

Popravy na hranicích šetřili i Bavoři

Do vyšetřování Jakeše a Štrougala se již dříve pustily i bavorské úřady. A to v souvislosti s údajnými vraždami čtyř občanů komunistické NDR, kteří byli na útěku do tehdejšího Západního Německa a Rakouska.

Byli zastřeleni nebo je roztrhali psi pohraničníků. V srpnu 2016 podala v těchto případech trestní oznámení u generálního spolkového prokurátora organizace Platforma evropské paměti a svědomí (PEMC), která se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů.

Aby bylo možné souběžně vedená vyšetřování v České republice a Německu co nejlépe koordinovat, byl s podporou evropské agentury Eurojust vytvořen společný vyšetřovací tým pod českým vedením.

Přeplaval Dunaj, zastřelili ho na břehu

Trestní oznámení se týká mimo jiné smrti východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, který byl v roce 1986 na hranici u Bratislavy roztrhán dvěma psy pohraničníků, nebo Gerharda Schmidta, který byl v roce 1977 zastřelen na Tachovsku, když se s manželkou a třemi dětmi pokusil uprchnout do Bavorska. Pohraničníci byli za jeho zabití odměněni, nikdo nebyl odsouzen.

Instalace sousoší, připomínající osud uprchlíka z NDR Hartmuta Tautze, v Praze na KampěInstalace sousoší, připomínající osud uprchlíka z NDR Hartmuta Tautze, v Praze na Kampě | Blesk - Matěj Smlsal

Další z obětí je Richard Schlenz, kterému se v roce 1967 povedlo přeplavat Dunaj u Děvína a byl českým pohraničníkem Josefem Mlčouškem zastřelen až na rakouském břehu. Mlčoušek byl brněnským krajským soudem před deseti lety odsouzen ke třem letům vězení s pětiletou podmínkou.

Gerhard Schmidt byl zastřelen na Tachovsku, když se s manželkou a třemi dětmi pokusil uprchnout do Bavorska. Pohraničníci byli za jeho zabití odměněni, nikdo nebyl odsouzen.

Kurt Hoffmeister byl zastřelen na Domažlicku pohraničníkem Andrejem Terelou, který byl nejprve odsouzen k podmíněnému trestu 14 měsíců vězení, ale před deseti lety Krajským soudem v Plzni osvobozen s tím, že jeho čin byl promlčen.

Někdejší generální tajemní KSČ Miloš Jakeš na prvomájové akci KSČM (1.5.2019)Někdejší generální tajemní KSČ Miloš Jakeš na prvomájové akci KSČM (1.5.2019) | Foto Blesk - Jakub Tomek

Další obětí je Johann Dick z Bavorska, který byl v roce 1986 při pátrání osmi pohraničníků po polských uprchlících střelen na německém území, odtažen na české a zemřel při převozu do nemocnice. Kvůli jeho zabití byl odsouzen pohraničník Pavel Čada k nepodmíněnému trestu tří let vězení, Vrchní soud v Praze ho ale v roce 2001 osvobodil.

Video Jakeš na oslavách 1. máje: K převratu nemělo dojít. Byli jsme dál, než jsme dnes. - Blesk - Jan Jedlička a Jakub Tomek

Pepicek1953 ( 27. listopadu 2019 13:33 )

no je to dobrá věc to teda nevím ale o čem jsem přesvědčen že i v dnešní době je spousta lidí co by je měli soudit a odsoudit třeba Bakala,Kalousek za padáky Vondra za Promopro kantýnská od špatnýho počasí a její drahé kabelky a spousta dalších

satanas ( 27. listopadu 2019 09:37 )

Nezapominejme ze za kopecky zdrhali vetsinou podvratne, soudne trestane zivly co utikali pred trestem!! A ti zadnou ochranu od Jakese nebo Strougala nezaslouzili!!

0703 ( 27. listopadu 2019 05:09 )

No to byla doba 30 roků si žijí jak ….. velké důchody atd. S tímto se měli dělat pořádky v 89 a kdy začnou soudit přisluhovače, jako doktory kteří se podíleli na vraždách a mrzačení lidí? Toto se mělo řešit hned.

jjusa ( 26. listopadu 2019 22:01 )

aby mohla policie stíhat Jakeše a Štrougala po 30 letech musela dostat zadání(rozkaz)a ten rozkaz nedal nikdo jiný než ti co dali rozkaz(snad pamatuješ)na stíhání Babiše a kdo to byl ti snad už psát nemusím,nebo ANO??????????

jjusa ( 26. listopadu 2019 20:26 )

roko měl by sis odpočinout moc si to bereš a moc to prožíváš pak se v tom ztrácíš a nevíš která bije,volá tě hajaja

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud