Úterý 24. listopad 2020
Svátek slaví Emílie, zítra Kateřina
Oblačno 4°C

„Absurdní.“ Babiš chce změnit systém vyplácení starostů, vadí mu jedna věc

Aktualizováno -
21. listopadu 2019
14:27
Autor: ČTK, Mii - 
21. listopadu 2019
13:36

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za absurdní, že vláda rozhoduje o výši odměn starostů a dalších představitelů krajů a obcí. Po čtvrteční celostátní finanční konferenci zástupců samospráv novinářům řekl, že by hospodaření samospráv od státu v tomto ohledu rád oddělil. V současnosti platy určuje vláda nařízením, ministerstvo vnitra navrhuje k začátku roku 2020 plošné zvýšení tabulkové odměny členů zastupitelstev o 7,5 procenta.

Babiš novinářům řekl, že by rád hospodaření státu a samospráv oddělil. „Je to abnormalita, že vláda má rozhodovat o platu starostů za jejich peníze,“ uvedl Babiš. Dodal, že na změnu už několikrát apeloval, ale komplikují ji zákony. Starostové podle něj mají problém s tím, že mají někdy nižší platy než jejich podřízení a zaměstnanci příspěvkových organizací.

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl uvedl, že řešením by mohla být automatická valorizace. Platy zastupitelů by mohly být navázané například na platy poslanců či senátorů. „Aby to bylo automatické, abychom nechodili jako chudí příručí s tím, že tu se přidává našim zaměstnancům, tu našim ředitelům příspěvkových organizací a starostové jsou v úrovni platů mnohdy pod nimi,“ uvedl.

S návrhem má přijít vnitro

Situace podle Lukla dospěla tak daleko, že je nutné najít systémové řešení. „Není možné, aby ad hoc každý rok nějaký, se vší úctou, subalterní úředník ministerstva rozhodl, jestli to bude pět, nebo deset procent,“ řekl. Babiš však varoval před navázáním odměn starostů na platy senátorů a poslanců. „Nemyslím, že je to dobrý nápad. Kdybych o tom mohl rozhodovat, tak bych zmrazil platy poslanců a senátorů, já myslím, že už mají značně vysoké platy,“ řekl.

Ministerstvo vnitra má od vlády uloženo, aby kabinetu poslalo návrh na zvýšení odměn členů zastupitelstev územních samospráv pokaždé, když se průměrná hrubá měsíční nominální mzda v předchozích letech zvýší nejméně o 2,5 procenta. Od ledna se tak zvyšovaly platy o sedm procent. Starostové a primátoři podle velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, vydělávají od 39.054 korun do 111 304 korun. Hejtmani si polepšili na částku mezi 117 162 a 128 878 korunami, které náleží primátorovi hlavního města.

V příštím roce by podle návrhu vnitra měly platy v obcích a krajích vzrůst o 7,5 procenta. Ministerstvo to odůvodňuje stejně vysokým růstem průměrné hrubé měsíční mzdy v národním hospodářství loni. Starostové by tak měli dostávat od 41 983 do 119 652 korun, hejtmani od 125 949 do 138 544 korun. V případě starostů, primátorů a hejtmanů, kteří nejsou kvůli své funkci uvolněni ze zaměstnání, se mají odměny pohybovat od 25 189 do 83 126 korun.

Návrh by měl na některém ze svých příští zasedání projednávat kabinet, vnitro ho předkládá s několika rozpory. Patří mezi ně připomínky Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv, shodně požadující navýšení nejméně o deset procent. Vnitro argumentuje pro svou verzi mimo jiné tím, že zvýšení od začátku letošního roku odměny zvedlo zásadním způsobem. „Nový systém odměňování rovněž umožňuje přiznávat členům zastupitelstev mimořádné odměny,“ uvádí.

Kalkulačku čisté mzdy naleznete zde >>>

Video Babiš odmítl požadavky demonstrantů z Letné. I zmínky o StB. - Blesk - Jaroslav Šimáček

viIda696 ( 24. listopadu 2019 17:18 )

Ty máš dobře vymetýno v palici

bostonskyvichr ( 21. listopadu 2019 21:19 )

Proč já, já mám dost

verka1 ( 21. listopadu 2019 19:43 )

Tak bež dělat zastupitele, komise a budeš mít měsíčně ještě dalších 16 tis. Ještě ke konci roku dostaneš odměnu.

bostonskyvichr ( 21. listopadu 2019 18:49 )

To máš ještě hodně, já bych ti tak 4000Kč strhnul na Kapku naděje.

Kovo ( 21. listopadu 2019 17:55 )

Lidi jte opravdu tak blbí, Babiš nás okrádá, mě je 60 let, jsem řidič v Karlových Varech a má výplata je 16000kc čistého!!!!!!!!!! Kdy už pochopíte že má důchodce jako rukojmí aby byl ten nejlepší. Krade, lže a vy mu vše bastite.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud