Na otázce vzniku úřednické čtvrti v Letňanech se Babiš neshodl nejen s primátorem hlavního města Zdeňkem Hřibem (Piráti). Výsledkem byly dlouhé tahanice o budoucnost lokality, která dosud není jasná. Nejnověji se totiž premiér zmínil o tom, že by vládní čtvrť mohla v Praze stát v Malešicích. Tomu by se primátor už tolik nebránil. „Pražané tam spalují odpad,“ řekl Hřib v Otázkách Václava Moravce.

„Postoje v koalici jsou k tomu různé. Je ale pochopitelně zásadní otázkou, co by se dělo s těmi historickými budovami v centru, ze kterých by se měli vystěhovat úředníci,“ sdělil Hřib. „Jedná se o nepatrně lepší plán, než výstavba této čtvrti v Letňanech. Tam bychom pozemky využili pro stavbu dostupného bydlení,“ doplnil.

Co říkají starostové?

K problematice tzv. vládní čtvrti se pro Blesk.cz v dřívějších rozhovorech vyjádřili také starostové dotčených městských částí, na jejichž území by se čtvrť nacházela. Konkrétně se jedná o Prahu 9, 18 a 19. Všichni byli k možnosti vzniku úřednické čtvrti spíše skeptičtí. Daleko více by preferovali nemocnici, kterou na úkor vládní čtvrti prosazoval právě Hřib.

„Přijde mi realističtější i vhodnější,“ uvedl v únoru tohoto roku starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS). „Obyvatel v Praze přibývá a současná nejen zdravotnická síť přestává stačit. Například i díky zastaralosti. Nová nemocnice v této části - a to i za předpokladu, že bychom nemuseli rušit Nemocnici Na Bulovce - by mohla bohatě pokrýt potřeby nových obyvatel.“

Stejný názor zastává i starosta Kbel Pavel Žďárský (Kbely – náš domov). „Jestli současný pan primátor tento projekt prosadí, my ve Kbelích určitě zajásáme. Věřím, že nebudeme sami,“ zmínil v květnu tohoto roku. Starostovi Letňan Zdeňku Kučerovi (ANO) zase vadilo, že Letňany tíží aktuální problémy, které jsou s ohledem na pozornost, jakou vyvolala vládní čtvrť, přehlíženy. Jmenovitě zmínil třeba dopravu, která na severovýchodě Prahy není dlouhodobě ideální.