Zimola chce kandidovat za nové hnutí. Máme jiný názor, ale ČSSD neopustím, tvrdí

Autor: ČTK - 
13. listopadu 2019
14:10

Předseda jihočeské sociální demokracie a bývalý hejtman Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie. Zimola to ve středu řekl ČTK.

„Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda,“ uvedl Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou.

Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Pokud někdo nevěří značce ČSSD, měl by se rozhodnout, za koho chce ve volbách i politice vystupovat, řekl ČTK Hamáček k založení Zimolova hnutí.

O registraci nového politického hnutí spojeného se Zimolou ve středu informoval deník Právo, který uvedl, že o registraci hnutí Změna 2020 požádal na Zimolův popud radní Týna nad Vltavou David Slepička.

Zimola: Máme jiný názor než vedení ČSSD

Zimola dodal, že nové hnutí je i důkazem toho, že někteří členové jihočeské ČSSD mají odlišný názor na fungování strany než celostátní vedení.

„Je to tak. Není tajemství, že jsme byli považováni kritiky a Zimola byl brán za rebela. Ale vzhledem k posledním předvolebním průzkumům se ukazuje, že ta kritika zřejmě nebyla lichá,“ uvedl Zimola. ČSSD se delší dobu v předvolebních průzkumech pohybuje kolem pěti procent. Poslední analýza dokonce ukázala, že by se strana v případě voleb nyní do Poslanecké sněmovny vůbec nedostala.

Video  Jiří Zimola na sjezdu ČSSD  - Blesk TV

Zimola se domnívá, že založení nového hnutí přiláká na kandidátní listinu i zajímavé osobnosti mimo okruh ČSSD. „Mám informace od některých starostů, kteří mají blízko k myšlenkám sociální demokracie. Jen prostě z různých důvodů nechtěli za tuto stranu kandidovat,“ uvedl Zimola. Dodal, že nemá informace, že by se k hnutí hlásili i sociální demokraté z jiných regionů. „Při registraci hnutí se neřeší, jestli je to pro daný kraj nebo oblast,“ uvedl Zimola.

Doposud největší úkrok od stranické linie představila ČSSD v Pardubickém kraji, která pro krajské volby zřejmě sestaví kandidátku s nově založeným hnutím Sdružení pro kraj. Jeho předsedou je starosta Letohradu Petr Fiala, jenž je jako nestraník krajským zastupitelem za sociální demokraty.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

murQ ( 14. listopadu 2019 00:27 )

Naprosto, a už má taky za nehty.

xxxx678 ( 13. listopadu 2019 18:00 )

Zrovna tenhle výraz bych nezvolila, ale myšlenka je podobná..a alespoň v něčem, se - shodnem, kolego.

Damir55 ( 13. listopadu 2019 17:45 )

Souhlasím..je to kripl

anonym01 ( 13. listopadu 2019 17:29 )

JE , HLAVIČKA FOLDYNA. DALBYTIHUBANA,ŽESI SEDNES NA PRDKU

anonym01 ( 13. listopadu 2019 17:27 )

já jsem taky proti. ono VYRUSTAT MEZI TAKOVYMI NENAVISTNYMI PANCHARTY JAKO JSOU ČEŠI, NO TAK TO RADEJI BYCH ZUSTALA NEKDE POD PŘEVISEM O KURCE CHLEBA. TA DĚCKA BY TO VENKU NEZVLADLA .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud