Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Starostové kvůli platům učitelů tlačí na Babiše. Plagu udivil nejasný počet škol

Aktualizováno -
5. listopadu 2019
17:34
Autor: ČTK, kal - 
5. listopadu 2019
13:45

Starostové a nezávislí (STAN) vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby uklidnil situaci ve školství a společně s ministerstvem školství co nejdříve zveřejnil, o kolik a v jaké struktuře bude učitelům přidáno pro rok 2021. V úterý to řekl místopředseda STAN Petr Gazdík. Ministra školství Roberta Plagu (ANO) udivilo, že odbory ještě nevědí, kolik škol se do stávky ve středu zapojí. Uvedl také, že stávky nechápe. Odbory na to odvětily, že číslo není podstatné.

Gazdík ani předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nesouhlasí s formou stávky, kterou odbory vyhlásily na středu, chápou ale rozladění učitelů. Podle poslance Pirátů Lukáše Bartoně by stávka měla mít větší cíle.

Podle Gazdíka je důležité, aby učitelé věděli, zda bude splněn Babišův slib, že výdělky pedagogů v roce 2021 dosáhnou 45 tisíc korun. Vyzval jej, aby v nejbližší době zveřejnil, o kolik tedy bude v roce 2021 učitelům přidáno a kolik procent půjde do tarifní a kolik do netarifní části.

Gazdík dále uvedl, že způsob vyhlášení stávky byl ze strany odborů velmi diletantský. Například ve Zlínském kraji, kde je Gazdík radním pro školství, podle něj ještě minimálně tři školy jednají o tom, zda se ke stávce připojí nebo ne. Uvedl ale, že chápe celkovou nespokojenost učitelů.

Dostanou učitelé peníze určené na slevu v dopravě?

Podobně se vyjádřil šéf TOP 09 Pospíšil. Stejně jako Gazdík připomněl, že premiér slíbil učitelům přidat 15 procent. Strana navrhne v diskusi k rozpočtu na příští rok na platy přesunout peníze, kterými vláda dotuje jízdné ve vlacích pro mládež a důchodce. Pospíšil v pondělí uvedl, že by měl kabinet peníze dát do netarifní složky platů ve školství.

Za první rok slev, tedy do 31. srpna, vyplatil stát dopravcům 5,6 miliardy korun. Podle poslankyně vládní ČSSD Kateřiny Valachové to není dobrý nápad. „Rozeštvává mezi sebou děti, seniory a učitele,“ řekla.

„Z mého pohledu by školské odbory měly bojovat za zvýšení objemu finančních prostředků na platy učitelů dle původního záměru s cílem navýšit platy o 15 procent,“ uvedl v tiskovém komentáři Bartoň. „Podnět ke stávce chápu jako výraz dlouhodobé nespokojenosti učitelů, který je z mého pohledu, a to i vzhledem k současné situaci v regionálním školství, naprosto legitimní. Vím, že mnozí učitelé vstupují do stávky s vyššími cíli než ty, které uvádějí odbory,“ dodal.

Lidovci navrhnou ve Sněmovně dokončit projednávání novely zákoníku práce ke zvednutí příplatků za třídnictví a další specializovanou činnost učitelů a během mimořádného bodu budou chtít v souvislosti se stávkou vyslechnout, jak vláda plní úkol Sněmovny učitelům přidávat. Požadavek učitelů označil předseda KDU-ČSL Marek Výborný za spravedlivý. Pozměňovací návrhy připravily i další opoziční strany.

Komunisté: Odbory zaspaly

Poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová poznamenala, že odbory zaspaly, vláda rozdělení celkové sumy dokončila v pondělí schválením příslušného nařízení. „Souhlasíme s odbory, které požadují deset procent do tarifů, ale zároveň musíme říct, že ani pedagogický sbor není k stávce nyní jednotný,“ uvedla. Odbory měly podle ní aktivovat nespokojené pedagogy v dřívější fázi projednávání návrhu.

Podle Babiše je stávka učitelů zbytečná. Vláda na ni reagovat nebude a nebude se měnit ani plán zvyšování platů. Podle schváleného vládního nařízení vzroste tarifní složka platu o osm procent, zbývající část peněz na přidání se pak využije na odměny. Odbory požadují růst tarifů o deset procent.

Plaga: Nabízel jsem dohodu

V udivení byl i ministr školství Robert Plaga (ANO). „Stávka je podle zbytečná a paradoxní,“ uvedl Plaga na dotaz novinářů, jak se staví k vyjádření odborů, že mohou naplánovat i několikadenní stávku. 

Rovněž připoměl, že se snažil s odbory dohodnout, ale ti jeho návrhy smetly ze stolu. „Peníze učitelé dostanou, akorát jsou v rukách ředitelů, kteří je rozdělí,“ doplnil ministr.

„Paradoxem je, že když včera (v pondělí) odbory řekly, že stávkujících škol bude přes 6000, dnes, když byly dotazovány, nejsou schopny říci, jaká to budou čísla,“ řekl ministr. „Co my máme k dispozici, například stránky města Plzeň, kde ze 66 škol čtyři budou zavřeny a nebudou fungovat v zítřejší odborářské stávce,“ uvedl Plaga.

Ministr školství Robert Plaga Ministr školství Robert Plaga | Blesk:Jakub Poláček

Zmínil také anketu mezi Asociací ředitelů základních škol, kde podle něj zhruba v 13:30 bylo 179 hlasujících škol, z nichž 31 bude plně zavřených. „To skutečně není přes polovinu. Naopak téměř 60 procent škol uvedlo, že neomezí provoz a nepřipojí se ke stávce,“ poznamenal.

„Nejsem přesvědčen o tom, že stávka odborářů bude tak masová, jak je deklarováno,“ pokračoval ministr. Poděkoval ale všem učitelům včetně těch, kteří se ke stávce připojí. „Protože jsme si vědomi toho, že dluh, který se nastřádal v předchozích 15 letech, není malý. My se ho snažíme odstranit a investovat do budoucna, aby učitelské povolání bylo atraktivní,“ uvedl.

„Ministr jen nestávkujících učitelů“

Školské odbory Plagu za to, že chce dopředu znát počet škol zapojených do středeční stávky, kritizují. Kolik škol chce stávkovat, odbory neuvedly, podle nich to není důležité. Vyplývá to z vyjádření předsedy školských odborů Františka Dobšíka.

„Považuji za paradox, že ministr chce přesně dopředu znát, kolik škol bude stávkovat. Účast na stávce je naprosto dobrovolná, naši lidé z regionů dostávají postupně informace. Hlásí se i školy, kde odbory nepůsobí, a je na jejich úvaze, zda to odborům oznámí,“ sdělil v reakci na Plagův výrok.

Ministr by měl být podle předsedy odborů znepokojen, i kdyby byly stávkujících škol v Česku jen desítky. „Z invektivního vyjádření ministra Plagy je zřejmé, že on je nyní ministrem jen nestávkujících učitelů, a ti stávkující ho vůbec nezajímají,“ uvedl Dobšík.

Odbory dlouhodobě usilují o zvýšení platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy, chtěly toho docílit do roku 2020. Průměrná hrubá mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí činila 32 466 korun, což by znamenalo, že by učitelé měli mít 42 205 korun. Ve skutečnosti ve stejném období brali učitelé v průměru 36 224 korun, tedy zhruba 112 procent průměrné mzdy.

zlymikes ( 5. listopadu 2019 16:08 )

Starostové jsou jedni z těch,co dělají obstrukce ke zvyšování daní a nyní se chce zalíbit kantorům a přidat a přidat - z čeho. Řešení - snižme výdaje na tu skupinku v uniformách či kupme polišům méně aut

Citronel ( 5. listopadu 2019 15:48 )

Kdo řve ten má.Jak řvali zubaři,že pacient musí připlácet,no a teď když jdete k zubaři,tak abyste vzali celoživotní úspory,a zubaři jsou už zticha,dostali co chtěli.Dostanou i učitelé a tušim,že i doktoři se ozvou.Dělnická lůza bude mlčet,tak nedostane nic.

Milan Šmid ( 5. listopadu 2019 15:28 )

Kdo stávkuje tomu bych nedal nic !Proč nestavkovali když vládla pravice a dělali za hubičku ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa