Zemana čeká Čaputová a Český dům. Před listopadovým výročím poletí na Slovensko

Autor: ČTK, tva - 
22. října 2019
15:55

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. Na dotaz ČTK to v úterý řekl ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák, potvrdil tam dřívější informace Blesk Zpráv. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí události ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí od sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zeman se o vznik Českého domu v Bratislavě snažil dlouhodobě. Při červnovém setkání s Čaputovou v Praze slovenské prezidentce poděkoval za podporu této snahy. Řekl, že se dohodli na společném otevření budovy. Byl by rád, aby v ní byla umístěna hospoda s českým pivem a kuchyní.

Na otevření Českého domu byli podle Jindráka pozváni i bývalí slovenští prezidenti, tedy Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska.

Zeman si připomene listopadové události doma

Česká republika provozuje české domy i v dalších zemích, například v Moskvě, New Yorku nebo v Jeruzalému.

Organizátoři Zemanovy cesty na Slovensko uvažují i o pietním připomenutí listopadových událostí z roku 1989. Pád komunismu v Československu odstartoval 17. listopadu brutální zásah bezpečnostních složek proti demonstrantům na pražské Národní třídě. V Bratislavě ale studenti proti komunistickému režimu protestovali již o den dříve, tedy 16. listopadu.

Oslavy pádu komunismu se v Bratislavě, stejně jako v Praze, chystají na 17. listopadu. Zúčastnit by se jich měl i předseda české vlády Babiš. Zeman si chce tehdejší události připomenout doma. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček v úterý v této souvislosti připomněl prezidentovo vyjádření v rozhovoru na serveru Blesk.cz.

Výročí připomene průvod i demonstrace

„Zavzpomínám si doma, zapálím svíčku, a protože to byla snad nejkrásnější a nejzajímavější a také tak trošku nejdramatičtější fáze mého života, tak budu rád, že prošla dobře, že teď každý, kdo chce demonstrovat, si může vyjít na Letnou a nic se mu nestane,“ řekl v září Zeman.

Výročí sametové revoluce po celé ČR připomenou výstavy, koncerty, besedy, přednášky, divadelní představení, filmové projekce nebo happeningy. Prahou projde průvod kopírující trasu studentské manifestace ze 17. listopadu 1989, na olomoucké univerzitě zopakují okupační stávku. Již 16. listopadu pořádá na Letné masovou demonstraci spolek Milion chvilek pro demokracii.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jjusa ( 23. října 2019 07:28 )

muscula,je to tady samej kripl včetně tebe a máš pravdu,měl by vás kriple za pomluvy čekat kriminál

air_ ( 23. října 2019 00:05 )

Co je to hamba, naučte se česky. Celý text je chybný, sprostý a budete kritizovat. Dobře že jste zpátky odtud.

pooresh ( 22. října 2019 22:15 )

kakanas,je lepsi byt i pigmejem v Kongu,nez takovy kreten,jako ty! Pravdepodobne jsi jako hnedouhelna lopata,utrpel tezky uraz hlavy,a pomuze ti jen milosrdna smrt.

dama_s_kosou ( 22. října 2019 20:19 )

Cau cu raku, chybel jsi nam.

satanas ( 22. října 2019 18:42 )

Guten Tag,Schilenci!! Bin wieder zurück und geht los!! Tri dni sem byl v Cesku, reknu vam, Cehuni, kdybyste zanechali pitchovani na diskuzich a vrhli se do prace,,je to ostuda jak tam zijete! 30 let od putche a porad horsi!! Silnice-katastrofa, porad stejne, bida a utrppeni! Snad vyjma Prahy a velkych mest, neni vam opravdu hamba?? Jste hrdi nato, byt CEchy??

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud