Petříček sepsul tureckého velvyslance. Zmínil smrt civilistů v Sýrii i konec invaze

Autor: ČTK, Mii - 
14. října 2019
11:40

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí zopakoval tureckému velvyslanci, že prioritou Evropské unie je diplomatické řešení situace v Sýrii. Vyzval Turecko k zastavení vojenské akce. Uvedl to v komentáři, který poskytl tiskový odbor ministerstva zahraničí. S velvyslancem Petříček mluvil také o tom, že se nedaří omezit vojenské akce pouze na kurdské bojovníky, ale umírají i civilisté.

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení vojenské akce, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a dalšími evropskými zeměmi svolala Radu bezpečnosti OSN. Ta se ale na svém čtvrtečním zasedání na společném prohlášení k turecké ofenzivě neshodla. Český premiér Andrej Babiš (ANO) soudí, že Evropa kromě výzev a odsouzení neudělala nic.

Petříček se s velvyslancem Ahmetem Bigalim sešel ráno před odletem na radu ministrů zahraničních věcí Evropské unie v Lucemburku, jejímž hlavním tématem podle ministra bude další postup EU.

„Panu velvyslanci jsem osobně zopakoval, že prioritou EU je diplomatické řešení situace v Sýrii a že další konflikty nepřispívají ke stabilitě regionu. Vyzval jsem tímto Turecko k zastavení vojenské akce, apeloval jsem na diplomatické řešení. Pouze okamžité příměří může dát prostor pro taková jednání,“ uvedl ministr.

Ministr s velvyslancem hovořil i o tom, že po útocích umírají i civilisté včetně lidskoprávních aktivistů. „Další desítky tisíc lidí musely opět opustit své domovy. Toto není cesta, jak válku v Sýrii ukončit,“ poznamenal Petříček. Velvyslanci rovněž připomněl rozdílný pohled Česka a Turecka na vnímání Kurdů. „Pro EU a USA jsou to spojenci, kteří pomohli porazit tzv. Islámský stát,“ dodal ministr.

Babiš v neděli po schůzce expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech před novináři tureckou operaci v Sýrii znovu odsoudil. Předseda vlády je přesvědčen o tom, že situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem světové mocnosti aktivně vyjednávaly.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jan Brandis ( 15. října 2019 12:06 )

Jo Petříčku, Turek už se stahuje 😆🤣😆

anonym01 ( 14. října 2019 18:01 )

TRUMP A BABIS SI ROZUMELI. KDE JSTE NECHALI ERDOGANA, CO?

anonym01 ( 14. října 2019 17:28 )

TURCI OSVOBODILI ISLAMISTY A TI ZABILI TUHLE POLITICKU. A ZA TO MUZE BABIS A TRUMP. DEPRIVANTI DRZI PRI SOBE VZDYCKY.

anonym01 ( 14. října 2019 17:23 )

URCI TURCI SI ZVOLILI VE SVOBODNYCH VOLBACH ZVIRE STEJNE JAKO AMERICANE A ČESI!

illyria ( 14. října 2019 15:22 )

to bych chtěla vidět... Pravděpodobně Petříček něco žvatlal a Turek mu řekl něco ve smyslu "drž pysk, nebo vám tam pošleme migranty"... Pochybuji, že by se velvyslanec choval jinak než jeho autoritativní prezident... Naši i unijní politici by měli být z ticha a budovat zeď na hranicích... Oni to vyřešit neumí tak se alespoň trochu snaží Turek...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud