Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Obce bez kamionů a v neděli zákaz: Kremlík chce vyzrát na neplatiče mýta

Autor: ČTK, sab - 
1. října 2019
13:40

Obce mají obavy, že se po rozšíření mýtného systému na některé úseky silnic prvních tříd od začátku příštího roku zvýší provoz na jejich území. To chce ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) vyřešit zákazem sjezdu kamionů na silnice druhých a třetích tříd. Silnice, za které se neplatí, budou půl roku sledovat a pokud se prokáže, že je dopravci využívají k objíždění zpoplatněných míst, úřad na ně rozšíří mýto také. Kremlík o tom informoval novináře po úterní schůzce s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem a premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Další z opatření, o nichž vládní koalice jedná, je zákaz jízdy kamionů v neděli s tím, že dopravci by měli možnost dojezdu na místo vykládky, řekl novinářům Babiš. O úpravách provozu kamionů bude tento týden jednat se sdružením dopravců ČESMAD.

Nový systém výběru mýtného má platit od 1. prosince, ministr vyzval dopravce, aby si proto vyzvedávali palubní jednotky, které mají pohyb nákladních aut monitorovat. Obce pak podle něj mají v co nejkratší době úseky, na nichž kamiony nechtějí, vybavit potřebnými značkami. Rozšíření stávajících zpoplatněných silnic je naplánováno na 1. leden. Plošný zákaz jízdy kamionů po silnicích nižších tříd si vyžádá změnu zákona, kterou ministerstvo připravuje a hodlá ve Sněmovně předložit jako poslaneckou iniciativu.

Po neukázněnosti řidičů může přijít další zpoplatnění

Nezpoplatněné úseky silnic prvních tříd bude ministerstvo po zavedení změny sledovat. „Pokud to bude mít dopad na životy občanů, po šesti měsících bych provedl změnu vyhlášky a rozšířil zpoplatnění i na tyto dosud nezpoplatněné úseky, což je přibližně 900 kilometrů,“ uvedl Kremlík.

Obce podle Lukla také žádají, aby dopravci dostali povinnost monitorovací palubní jednotky nevypínat po celou dobu jízdy po území Česka, což by ukázalo, zda se zpoplatněným úsekům nevyhýbají. Podle Kremlíka je to možné, obdobná forma sledování jízd se používá na Slovensku. Zda tuto možnost do novely zahrne, ale neuvedl. Lukl po jednání novinářům řekl, že obce také chtějí, aby se v listopadu a prosinci počty kamionů podrobně sledovaly tak, aby bylo možné po zavedení změn jasně říct, jaké mají dopady.

Spory kolem mýtného nekončí

Do nového mýtného systému se po prvním týdnu zaregistrovalo 38.000 vozidel od 4000 dopravců. Registrace zatím brzdí právní spory kolem mýta, většina z registrovaných jsou velké dopravní firmy, malí dopravci vyčkávají. Vyplývá to z informací budoucího správce mýta společnosti CzechToll. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže minulý týden zatím nepravomocně zakázal plnění mýtné smlouvy, a to s ročním odkladem. Stát proti tomu podá rozklad.

Konsorcium CzechToll/SkyToll vystřídá na pozici správce mýta firmu Kapsch. Konsorcium loni uspělo v tendru s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz. Současnou mikrovlnnou technologii nahradí satelitní systém. Přípravy nového mýta v posledních měsících provází řada sporů. Ministerstvo i CzechToll nicméně pokračují v přípravě nového mýta. O situaci chtějí s vládními partnery jednat sociální demokraté. S Kremlíkem mají schůzku ve čtvrtek, na středeční koaliční radě Babiš toto téma řešit nechce.

Jarabak ( 1. října 2019 15:33 )

Nevím jestli hova*o kremlík něco vyřeší, ale když chtějí zavádět satelitní mýto, tak mohli udělat mýto na všech silnicích bez vyjímky a navíc na okreskách mírně vyšší cenu za km, než na dálnicích. Tím by automaticky každej jel po dálnici, pokud to jde. Jenže to by člověk nesměl bejt de*il a vymlouvat se na Nečase, kterej byl u moci někdy před 10 lety. Agrofašouni jsou umoci už asi 6 let a před nimi byli u moci zemanofašouni, takže kdo se vymlouvá na Nečase, je u mě ubožák a lhář.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud