Zeman odmítá „zesměšnění“ kvůli abolici, Kalousek brání knížete. A Babiš se diví

Autor: simao - 
23. 9. 2019
14:25

Prezident Miloš Zeman odmítá, že by se zesměšnil tím, že zmínil jako variantu abolici pro Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. Byl to sám Zeman, kdo v duelu s Jiřím Drahošem před prezidentskými volbami mluvil o tom, že by se abolicí zesměšnil. Nyní se však podle prezidenta změnila situace. Sám Babiš pak vzkazuje, že by abolici odmítl. A nechápe prý, proč se o ní nyní vůbec mluví.

Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech odmítl, že se v případě možné abolice pro Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo dopouští chování absolutistického panovníka. 

Karel Schwarzenberg totiž o počínání Zemana uvedl: „Je to také vzkaz veřejnosti: Já zde vládnu, ostatní jsou mi poddáni. Jak to říkal Ludvík XIV.: Stát, to jsem já.“

Video Zeman si nemyslí, že je monarchou. Kritiky abolice sestřelil - Blesk TV

Kalousek mluví o „vyhnání do exilu“

Zeman na to reagoval v neděli v přímém přenosu na Blesk.cz. „My žijeme v parlamentní demokracii. Abolice je součástí ústavy, to není nic monarchistického, nic absolutistického,“ podotkl Zeman a dodal: „Abolice je součástí ústavy. Jestliže je tedy prezidentovi odnímáno právo ústavní nástroj použít, pak právě ten, kdo toto právo odnímá, jedná protiústavně,“ řekl Blesku Zeman.

A to vyvolalo další reakci. Od Schwarzenbergova spojence. „Monarchou opravdu není, to má Miloš Zeman pravdu. Kdyby jakýkoliv evropský monarcha nakládal s ústavou své země jako on, vyhlásili by lidé republiku a vyhnali monarchu do exilu,“ zareagoval na twitteru šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Babiš zopakoval: Abolici bych nepřijal

Přestřelka k možné abolici - kterou Zeman doposud neudělil, 11 milostí však již ano - tak pokračuje dál. „Nastolování úvah o abolici ve chvíli, kdy existuje pravomocné rozhodnutí příslušného státního zastupitelství, je nesmyslné právně i politicky. Jen podněcuje napětí ve společnosti a pocity občanů, že je zpochybňován právní řád a rozhodnutí institucí právního státu. Že bych abolici nepřijal, jsem řekl již v minulosti,“ uvedl premiér Babiš pro ČTK. 

„V případě Čapího hnízda, jak konstatovali státní zástupci, se žádný trestný čin nestal. ČR má nezávislou justici a státní zástupci kauzu dlouho posuzovali a na základě znalosti všech skutečností rozhodli. Proto nechápu, proč byla otázka nějaké abolice vůbec nastolena,“ dodal Babiš.

Zeman odmítá, že by se zesměšnil

Zeman přitom pro Blesk odmítl časté narážky, že by se zesměšnil tím, že o abolici vůbec uvažuje, ačkoli v prezidentském duelu s Jiřím Drahošem na ČT v roce 2018 k případné abolici pro Babiše poznamenal: „Proboha, v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit (...) Za prvé jsem nikomu abolici za pět let mého prezidentování neudělil a nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil.“

Prezident nyní v Lánech uvedl, že v současnosti je dle něj „naprosto odlišná situace“, protože existuje obšírná zpráva státního zástupce Jaroslava Šarocha, který navrhl zastavit stíhání Babiše i jeho rodiny. Ostatně prezident Zeman by případnou abolici stáhl i na členy Babišovy rodiny, jak potvrdil Blesku. 

Soudce Baxa: „Škleb zlého černokněžníka“

Slovo abolice tak začalo brzy létat českým internetem. A nejen Kalousek přidal svérázný, „historický“ komentář. „Když slyším, že prezident republiky je poslední pojistka právního státu, tak tohle vyjádření už není karikatura právního státu, to je skutečně škleb. Škleb takového zlého krále nebo černokněžníka, který říká: Dělejte si, co chcete, vy červi. A je to takové napůl výhrůžné , napůl pohrdavé. Já to rozhodnu, já budu poslední. Tohle není právní stát,“ komentoval Zemanovo počínání bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa pro Deník N. 

„Samozřejmě nikdo prezidentovi neupírá abolici (...), ale je třeba uvážlivost, zdrženlivost, nechat orgány činné v trestním řízení dělat to, co je v jejich pravomoci. A případně do toho vstoupit, to jistě, ale ne tím šermovat,“ dodal Baxa.

Video Zeman o abolici pro Babiše i Moniku, 17. listopadu, nemocnici i strachu - Blesk TV

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

satanas ( 24. září 2019 09:29 )

Kdybys nesledovala ty debilni servery a myslela hlavou nemohlo by ti uniknout ze jedinymi slusnymi, civilizovanymi politiky bez afer jsou komuniste..Narozdil od prapodivnych uchylnych figurek kterymi se prezentuje zmatena opozice...Uz chapes,nebo jsi furt blondyna?

zIymikes ( 23. září 2019 22:57 )

Omyt úplatným Šarošem od howen? Takhle očištěn? A já si myslím, že poslední slovo má ten druhý Zeman. Tak nestahuj gatě, brod je ještě daleko.

zIymikes ( 23. září 2019 22:54 )

A kdy tys zapomněl psát česky?

anonym01 ( 23. září 2019 21:36 )

babišovi škodí kvuli vlivu komunistu. to vas nenapadlo marmate? Pan prezident si preje mit vetsi vliv komunistu a drzet babise na uzde! kazdy chytry šlovek by je omezil, ale Babiš si tyhle detaily nepripousti. nac ma poradce? aby se ptali?

marmat ( 23. září 2019 21:01 )

hujer.z.blesku: Častěji machr-senior
EGO mají všichni v nižší i vysoké politice velmi, ale velmi podrbaný

Zobrazit celou diskusi
Další videa