„Nevychází z domu.“ Zeman promluvil o telefonátu s Gottem i bombardování Srbska

Autor: Mii, vr - 
22. 9. 2019
18:15

Důvod, proč prezident Miloš Zeman neudělí zpěvákovi Karlu Gottovi vyšší státní vyznamenání už letos, je podle hlavy státu jednoduchý. Gott by si jej nemohl přijít převzít. S mistrem si nicméně volal a pozval ho i s celou rodinou do Lán. Zeman to řekl v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech, kde hovořil i o bombardování Srbska v době, kdy byl předním představitelem vlády. Šlo o otázky, které zajímaly vás, čtenáře Blesk Zpráv.

„Mistr Gott nevychází z domu a vyznamenání, které se udílí ve Vladislavském sálu, by mu nebylo možné předat,“ zmínil Zeman důvod, proč zpěváka neocení vyšším vyznamenáním již letos. Podle něj je to velice jednoduché, Gott je omezen svojí nemocí. Už teď se ale těší na předávání příští rok.

Se zpěvákem podle svých slov udržuje kontakt. „On mi dokonce sám zavolal a poděkoval mi za dopis, který jsem mu napsal. A dohodli jsme se, že ho pozvu i s Ivankou tady do Lán,“ řekl prezident. Návštěva se však uskuteční až tehdy, až se zdravotní stav zpěváka zlepší.

Zeman o Gottovi mluvil na dotaz čtenářů Blesku. Ti se měli možnost hlavy státu v rámci pořadu zeptat na několik věcí. Jedna otázka například směřovala k bombardování Srbska na konci 90. let minulého století – konkrétně proč tehdejší vláda, ve které byl Zeman aktivní, něco takového schválila.

Zeman: Žádné bombardéry jsem neposlal

„Žádné bombardéry jsem neposlal, ale udělalo to velení NATO. Ovšem je pravda, že potřebovalo souhlas všech členských států,“ vysvětlil prezident. Podle něj se k tomu Česko příliš nemělo. „Byli jsme poslední, kteří pořád váhali, jestli ten hlas dát,“ odhalil Zeman.

Nakonec k podpisu došlo, ale prezident na to nevzpomíná šťastně. „Dostali jsme ujištění, že zasaženy budou jen vojenské cíle. Toto ujištění nebylo splněno,“ řekl.

Video  Zeman o abolici pro Babiše i Moniku, 17. listopadu, nemocnici i strachu  - Blesk TV

Gottova akutní leukémie

O Srbsku se mluví od té doby, co prezident při jeho zářijové návštěvě sdělil, že ho má rád, ale oproti tomu nemá rád Kosova. Přál by si, aby Česko stát oduznalo. Kosovo tehdy v reakci zrušilo svou účast na summitu V4. Vláda návrh kritizovala, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) není důvod, aby Česko k něčemu podobnému přistoupilo. Bombardování Srbska proběhlo v roce 1999, letos se připomínalo jeho 30. výročí. 

O vyšším státním vyznamenání pro Gotta mluvil Zeman právě na návštěvě této země. Zpěvákovi exprezident Václav Klaus udělil medaili Za Zásluhy. Zeman v tu chvíli reagoval na informaci, že Gott trpí akutní leukemií. Důvod, proč by vyšší vyznamenání udělil až příští rok, nesdělil, popřál mu ovšem hodně zdraví.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

iFender Leuchter ( 23. září 2019 13:28 )

Rekneme si to otevrene co by bylo NATO bez U.S.A.? Velka Britanie staci na Argen­tinu(­Falklan­dy) a Francie na T(s)chad nebo Kamerun.Evropa s Nemeckem to je velke museum zbrani a nemaji zajem plnit svoje povinnosti. Turecko kupuje strategicke zbrane u rusu.Je to bida!

tomik007 ( 23. září 2019 10:23 )

"NEVYCHDZA Z DOMA" by riekol premier CR...

paroubkuvkyj ( 23. září 2019 10:17 )

další lež ovara,vyznamenání mu nechce dát protože gott kdysi řekl že zemana nepodpořil před volbama

Schlafenberg ( 23. září 2019 09:30 )

Bombardování Srbska aneb škoda každé která padla vedle. https://g.cz/krvavy-masakr-na-praseci-farme-ovcara-popraveni-skoncili-v-masovem-hrobe/

liskabystrouska ( 23. září 2019 07:53 )

mu asi hrabe proc G. otravuje s valkou ...staci ze vyl...aná cerunka ho otravuje s nesmyslama .

Zobrazit celou diskusi
Další videa