Zeman dojal Gotta k slzám: Mistře, jste skutečný umělec, na rozdíl od loutek

Aktualizováno -
14. 7. 2019
18:55
Autor: Vera Renovica, kal - 
14. 7. 2019
12:25

Životní jubileum hlasu, který proslavil Česko i za hranicemi, oslavil také prezident Miloš Zeman (74). Karlu Gottovi poslal k 80. narozeninám dopis, v němž mu seká poklonu za poklonou. Informaci Blesku, že dopis Mistra dojal, potvrdil Gott v rozhovoru pro Českou televizi. Při úryvku z prezidentova dopisu měl blízko k slzám, jak ho Zeman vystihl, aby pak prohlásil: „Ať žije pan prezident!“

„Bezesporu jste čelným generačním představitelem poválečné zlaté éry československého a českého umění,“ píše Zeman hned po oslovení „Vážený a milý Mistře“. V dopise prezident chválí tehdejší uměleckou scénu, kterou popisuje jako „období několika desetiletí, kdy mohutně vytryskly skutečné tvůrčí síly … které uměly rozesmát, rozplakat, potěšit, pohladit nebo donutit k přemýšlení.“

Starý známý Miloš Zeman ale musel zabrousit i do politiky. Gottovi totiž napsal, že je to „skutečný umělec“, což je „…kontrast k současnosti plné uměleckých loutek, které jsou ztraceny na prknech, která znamenají svět, v prázdných pseudopoetických plcích jsou ovšem jako doma.“

Šlo o evidentní narážku na herce a zpěváky, kteří Zemana setrvale kritizují mimo jiné kvůli jeho provýchodní politice, ale zřejmě i na ty, kteří se před třemi týdny vydali na Letnou demonstrovat proti Andreji Babišovi (64, ANO) a jeho kabinetu.

Video Drobný zveřejnil svůj dárek Gottovi: A poslal mu mafiánský vzkaz! - Petr Macek, David Turek

Gott je někdy kritizován jako muž, který zpíval za jakéhokoliv režimu. Ani proti Zemanovi se nikdy nevymezoval. Naopak. Před druhou prezidentskou volbou, v níž Zeman obhájil mandát, ho nepřímo podpořil, když Blesku řekl, že bude volit člověka, který „…naši republiku bude opět dobře reprezentovat“.

Podle dobře informovaného hradního zdroje ho navíc přání od hlavy státu dojalo. „Domluvili se, že Mistr s rodinou někdy přijedou do Lán,“ řekl zdroj Blesku. A to se potvrdilo v rozhovoru pro Českou televizi, kde Gott ze Zemanova dopisu dojatě citoval závěrečné pasáže.

Video Bohdalová o Gottovi ve Studiu Blesk: Na jeho manželku ať mi nikdo nesahá! - Petr Macek, David Turek

Přečtěte si celý dopis Miloše Zemana Karlu Gottovi:

Vážený a milý Mistře,

přijměte prosím srdečné blahopřání k úžasnému životnímu jubileu. A dovolte prezidentu republiky krátké laudatio.

Bezesporu jste čelným generačním představitelem poválečné zlaté éry československého a českého umění.

Období několika desetiletí, kdy mohutně vytryskly skutečné tvůrčí síly, ohromující svou uměleckou hloubkou, prožitkem, zároveň poctivým řemeslem, kdy vytryskly tvůrčí síly, které uměly rozesmát, rozplakat, potěšit, pohladit nebo donutit k přemýšlení.

Koncert vážné i populární hudby, divadelní představení, kniha, film, malířství, to byla rozkvetlá louka plná vůní a barev. Bylo to umění prodchnuté lidstvím.

Jaký to kontrast k současnosti plné uměleckých loutek, které jsou ztraceny na prknech, která znamenají svět, v prázdných pseudopolitických plcích jsou ovšem jako doma.

Vážený a milý Mistře,

jste skutečný Umělec, který se rozdává druhým. Vyčerpávající, ale právě to činí umělce umělcem. Vydat se, třeba i z posledních sil.

Odměnou je potlesk.

Tleskám Vám, Mistře.

Váš,

Miloš Zeman

Video Karel Gott po své oslavě: Doufám, že Ivana ocení mou lásku - David Turek, Aleš Brunclík

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

fero52 ( 15. července 2019 15:55 )

Ačkoliv se často vykřikuje, že "by se neměla kultura, ekonomika, sport... směšovat s politikou", každý diktátor či tyranský režim kulturu a sport vždy velmi obratně využívá k propagandistickým účelům a ekonomika je jeho nástrojem k posílení postavení.
Bezpáteřní klauni (jako "Rudý Elvis" Reed či Depardieu) a gladiátoři typu Rodmana (navíc dnes nezřídka zdrogovaní) jsou vždy hlásnou troubou totalitních režimů – jako onen legendární Krysař slouží diktátorům k oblbování davů ! a nějaký Quisling (Depardieu, Dean Read, Angela Davies či Rodman) se vždy najde.
Bohužel, takový Gorkij nebo Majakovskij je se svým jedovatým perem ve službách zrůdného režimu nebezpečnější, než pluky čekistů či estébáků.
Často není podstatné, o jaký jde řád, ALE o to OD KOHO, ZA CO a v jakém kontextu dotyčný medaili získává. A každý akt kremelského vůdce je promyšleným propagandistickým tahem.
Třeba i Maksim Gorkij zaprodal duši Satanovi, když přijal po návratu do SSSR od krvavého diktátora Džugašviliho tentýž Leninův řád jako Stalinův nejlepší kat z NKVD, Blochin – za svoje zásluhy při hanebném popírání komunistických zločinů. (Nechvalnou roli režimního propagandisty sehrál při své návštěvě GULAGu - Soloveckého lágru zvláštního určení, o němž vydal nadšené "svědectví", že "tady dochází k procesu základní přeměny v psychice lidí; sociálně nebezpeční jedinci se mění v kvalifikované dělníky a uvědomělé revolucionáře." )
Chápu, že bývalí kolaboranti mají porozumění pro svoje idoly, které dělaly bolševikům stafáž v "bezvadných časech pod psa" .... p.s. Depardieu si nechal od svých kmotrů za funkci putlerovského maskota dobře zaplatit .... a pak jim stejně fouknul (ani byt v Grozném a trvalé bydliště v Saransku ho v Rusku neudržely).

Ne každý měl na to být hrdinou, ti slušnější (byť nikoli stateční) se dnes za posluhování bolševikovi aspoň stydí, ti otrlí a bezpáteřní se jím pyšní

Pro zapomnětlivé občany, kterým již Alzheimer či marxistická nostalgie zatemnila paměť (a dementní mladé koms

pooresh ( 15. července 2019 15:14 )

Jasne blancaaak,zlaty sede­satky,­poslou­chal jsi Kucerovce,Simonovou a stal frontu na uhli,maslo a kosti na polivku. Ale Novotnej mel v zahranici vetsi uctu,nez dnes tvuj Zeman,ktery dela vsem Cechum jen ostudu a hanbu.

pooresh ( 15. července 2019 15:02 )

franta ma pravdu,kazdej metal od Zemana,to je Kainovo znameni!Za to se i pravnuci budou stydet!

pooresh ( 15. července 2019 14:59 )

V Nemecku Gott zpiva prevazne Vcelku Maju,nemecky,to pokud vim nema Klus ani Lucie v repertoaru.

pooresh ( 15. července 2019 14:53 )

Vidis,a nejvetsim zivotnim pranim Narodniho umelce,byl duet s Karlem Krylem! Jak dlouho za to bojoval!

Zobrazit celou diskusi
Další videa