Pátek 18. června 2021
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Jasno 32°C

I Špidlův vnuk má zatím smůlu? Vláda odmítla návrh ze Senátu na pomoc autistům

Autor: ČTK, tva - 
16. září 2019
19:35

Senátní návrh na rozšíření seznamu terapeutů pro děti s autismem o terapeuta neurovývojových a behaviorálních poruch vláda na pondělním jednání nepodpořila. Na webu o tom informoval tiskový odbor kabinetu. Novela zákona o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání počítá s tím, že by se seznam rozšířil o terapeuta, který by používal další metody léčby než jednu dosud užívanou. Rodiče autistických dětí by při použití těchto metod měli nárok na příspěvky od pojišťoven. O autistického vnuka se stará i bývalý premiér za ČSSD Vladimír Špidla. Jeho příběh dojal i ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD).

Senátorská předloha stanovuje rámec pro uznávání kvalifikace terapeutů využívajících jiné metody pro léčbu pacientů s poruchami autistického spektra, tedy dětí s autismem, než je aplikovaná behaviorální analýza (ABA). Platná úprava stanoví podmínky pouze pro behaviorálního analytika, jeho asistenta a technika.

Pomoc není dostatečná, upozorňoval Špidla

S autismem se v ČR podle údajů z roku 2018 potýká kolem 200 tisíc lidí, experti ale upozorňují, že reálné číslo může být ještě větší. „Mě osobně nejvíce zasáhl příběh mého milého kolegy Vladimíra Špidly. Ten se pravidelně stará o svého autistického vnuka s obrovskou láskou a odhodláním. Před všemi takovými lidmi se hluboce skláním,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová Blesk Zprávám.

Exministr resortu, který nyní Maláčová řídí, potvrdil, že český systém k autistům není přívětivý a je právě na ČSSD, aby se za odstranění bariér prala. „Pomoc není dostatečná. Sice se při hledání nakonec najde vše potřebné, ale kvantitativně to není v pořádku. O tom, jestli se k pomoci dostanete, rozhoduje manažerská zdatnost rodičů. A když je někdo oslabený, třeba nemocný, tak je to hodně těžké,“ míní Vladimír Špidla.

Proti návrhu zákona se postavila i lékařská komora

Návrh má zákonem uznat další v Česku rozšířené metody včetně terapie hrou, dále strukturované učení, které využívá vizualizaci a předvídatelnost (metoda TEACCH), terapie založené na vztahu a naturalistickém přístupu, sdílení emocí na podkladě vývojové psychologie (metoda OTA) nebo metody rodinné terapie.

Při projednávání novely zákona v roce 2017 se změnu prosadit nepodařilo. Proti se postavila například Česká lékařská komora. Podle odpůrců návrhu změna dostatečně jasně nevymezuje rozdíly mezi rolemi nově zaváděného terapeuta a nyní fungujícími analytiky.

Podle senátní novely by terapeut mohl s klienty pracovat na základě indikace dětského a dorostového psychiatra, psychiatra nebo psychologa.

Další videa