Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Pravidla pro chov psů se opět zpřísní. Lidé mají hlásit už tři feny

Autor: ČTK, tva - 
11. září 2019
18:20

Pravidla pro chov psů se asi opět zpřísní, hlásit veterinární správě bude třeba chovy od tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude možná třeba podle středečních poslaneckých úprav očipovat do tří měsíců jejich věku. Zpřísnění zřejmě Sněmovna zavede kvůli takzvaným množírnám, tedy místům, kde jsou chováni psi nebo další zvířata kvůli zisku z jejich prodeje.

Přísnější pravidla má přinést vládní novela veterinárního zákona, která upravuje také chov hmyzu pro lidskou spotřebu nebo na výrobu bílkovinných produktů. Sněmovna se k jejímu schvalování sejde asi za dva týdny.

Chovatelé psů budou mít sedm dní na to, aby nahlásili veterinářům informace o tom, že chovají nejméně tři feny starší 12 měsíců. Úmrtí některé z nich budou muset rovněž nahlásit do týdne. Pokud bude v jedné domácnosti více chovatelů, bude mít oznamovací povinnost pouze jeden z nich. Cílem je zamezit obcházení zákona a snahám vyhnout se oznamovacím povinnostem a veterinárním kontrolám.

Ve hře je i čipování štěňat

Oznamovat chov nebudou muset útulky pro zvířata, hotely a penziony pro zvířata, ozbrojené nebo bezpečností sbory nebo chovatelé vodicích nebo asistenčních psů. Veterináři evidují na 900 chovatelů pěti a více fen, za nesplnění nahlašovací povinnosti uložili od předloňského listopadu sankce ve 40 případech, uvedlo ministerstvo zemědělství.

Čipování štěňat navrhla zavést poslankyně ANO Monika Červíčková. Čipy by štěňata měla podle ní dostat před odevzdáním novému majiteli. Pavel Kováčik (KSČM) doporučil zákonem zavést povinnost chovatelů ohlásit čipování veterinární správě, která by měla vést jejich evidenci. Kováčik také doporučil zpřísnit pravidla pro převoz primátů a šelem.

Ministerstvo chystá také novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Navrhuje v ní zavést evidenční list vrhu štěňat, který by byl chovatel povinen uchovávat. Při prodeji nebo darování štěněte by musel předat novému majiteli informace o dosavadním způsobu krmení štěněte a popis péče o něj. Za rozmnožování psů nebo koček v množírně bude hrozit pokuta až do 500 000 korun, uvedl úřad.

tojevrazdanachcala ( 15. září 2019 14:20 )

A všude štěkající ku ndo lízkové nevychovaný. Nány si pořídí z Mr. Da a o psech nemají ponětí.

janova ( 11. září 2019 19:41 )

Pravidla je asi nutné zpřísnit. Ale s tím čipováním každého psa nesouhlasím. Máme starého psa a myslíme si, že už by mohl dožít bez čipu a považujeme to za buzeraci.

11karel11- ( 11. září 2019 19:28 )

A co takhle davat těm kreaturam stotisícové pokuty a rovnou kriminal?TO BY MOZNA ZABRALO a ne jen ty ty ty!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud