„Vykostili“ důležitou novelu proti množírnám. Pospíšilův bič na tyrany poslanci rozcupovali

Autor: Jakub Tomek - 
12. 6. 2019
19:39

Hrozba se naplnila! Novele zákona, která počítá s mnohem přísnějšími tresty za týrání zvířat, poslanci včera »obrousili drápy«. Návrh z pera TOP 09 Jiřího Pospíšila (43) »vykostili« na ústavně-právním výboru. Hrozí tak, že konečná verze může být mnohem měkčí – a tím i méně účinná!

Výbor podpořil pozměňovací návrh Pirátů, kteří jsou proti prodlužování trestů až na 8 let. Dosud podle Mikuláše Ferjenčíka (32, Piráti), který změnu prosadil, soudy udělují trýznitelům jen podmínky. Ale to prý není problém zákona, spíš je třeba přesvědčit soudy, aby udělovaly současné – byť kratší – tresty natvrdo.

S tím ale zásadně nesouhlasí předkladatelé přísnějšího biče na množitele, který aktivně podporuje projekt Blesk tlapky. „Jsem zklamaný. Může nastat brutální případ týrání zvířat nebo nelegální množírny, a přesto soud bude muset uložit jen podmínku,“ řekl Blesku po jednání výboru Dominik Feri (22, TOP 09).

Vykostěný návrh nyní z výboru putuje do druhého čtení. O konečné verzi tak budou rozhodovat poslanci a dá se očekávat velká diskuze.

Student a profesorka se špičkovali

Na ústavně-právním výboru došlo i k pozoruhodnému špičkování. „Doporučuji panu poslanci, aby si nastudoval trestní zákoník,“ obrátila se na poslance Dominika Feriho exministryně spravedlnosti Helena Válková (68, ANO). Ta je zároveň profesorka specializovaná na trestní právo.

A nejmladší poslanec se nenechal. „Mám zkoušku z trestního práva za jedna,“ odpověděl jí sebevědomě Feri, který je zároveň studentem práv na Karlově univerzitě. Ten ale vzápětí ubezpečil, že jde o špičkování a že si erudice a zápalu pro věc na Válkové váží. Také pirátský poslanec Jakub Michálek (30) přišel na začátek výboru s dobrou náladou. „Slíbil jsem přítelkyni, že budu chránit zvířátka,“ uvedl během svého vystoupení šéf pirátského klubu Pirátů.

Video „Podmínka nebo peněžitý trest jsou málo,“ podle Pospíšila je třeba pachatele od týrání zvířat odradit. - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hafblaf ( 16. června 2019 08:42 )

Je tam bohužel to, co bylo zvoleno.

sigmae ( 15. června 2019 12:14 )

pepen ( 13. června 2019 14:54 )

Stačí když se podíváte kdo o tom rozhodoval .....feťáci,gorila a zbytek blbců !!!!Bohužel je to odporná doba ,co se v České republice děje !!!!

Blesk_se_boji_pravdy ( 13. června 2019 13:33 )

Kdo nechrání tyrana zvířata je stejná hyena a špína jako ten kdo je týrá! Chce to vzít spravedlnost do svých rukou!

cepp ( 13. června 2019 12:51 )

Ten kdo mučí zvířata, tak bude činit i u lidí. Proto je třeba tyto zločince podle toho trestat!

Zobrazit celou diskusi
Další videa