Kremlík: Mýtné proti Kapschi budeme bránit. Čeká se na Antimonopolní úřad

Autor: ČTK - 
9. 9. 2019
13:16

Pokud Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uzná námitky společnosti Kapsch proti podmínkám mýtného tendru, je stát připraven využít všech právních kroků, aby mýtnou soutěž obhájil. Novinářům to před jednáním vlády řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Antimonopolní úřad by měl v pondělí zveřejnit rozhodnutí o mýtném tendru.

Úřad nebude rozhodovat definitivně. S rozhodnutím se seznámím, jakmile bude doručeno ministerstvu dopravy. Následně si ho vyhodnotíme a podle výsledku budeme postupovat. Stát ale nepochybně využije všech právních prostředků v rámci probíhajícího řízení,“ uvedl v pondělí  ministr. Případného zrušení soutěže se neobává. 

Kremlík zároveň uvedl, že jako advokát počítá s jakoukoliv variantou rozhodnutí. O případných krocích v případě zrušení tendru ovšem hovořit nechtěl. Věří, že nový mýtný systém začne na dálnicích bez problémů fungovat od 1. prosince.

Antimonopolní úřad by měl o mýtné soutěži rozhodnout do pondělí. Nařídil mu to soud, který tak rozhodl po stížnosti Kapsche. ÚOHS o podmínkách zakázky rozhodoval už loni, tehdy námitky rakouského podniku zamítl. Společnost proti tomu podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Soud rozhodl, že úřad musí soutěž prošetřit znovu.

ÚOHS se vedle námitek proti mýtné soutěži musí znovu zabývat také smlouvou mezi státem a vítězem tendru konsorciem CzechToll/SkyToll. Soud o tom rozhodl v samostatném řízení v červenci. ÚOHS stejně jako ministerstvo dopravy a CzechToll proti tomuto rozhodnutí podaly kasační stížnost.

Elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007, systém funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun. Náklady na provoz činily zhruba 1,5 miliardy korun ročně. Satelitní systém zaváděný vítězem nového tendru nahradí dosavadní mikrovlnnou technologii a rozšíří se na dalších 900 kilometrů silnic první třídy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

anonym01 ( 10. září 2019 07:54 )

KREMLIKU, VY BUDETE BRANIT SVY . KELLNERA A SPOL. KAPSCHI TO ZASE ODSKODNENI ZAPLATI DAN. POPLATNICI. NECHCI SE PTAT KOLIK PENEZ VAM KORUPCNIKUM Z ANO A CSSD UVIZNE ZA NEHTAMA. KELNER JE STEDRY, SVEZL Z CINY I ZEMANA. BANDO!

Zobrazit celou diskusi
Další videa