Nový ministr Kremlík vyhodil šéfa ŘSD. „Utahaný“ Kroupa si bere dva měsíce volna

Aktualizováno -
3. 5. 2019
13:55
3. 5. 2019
12:40

Nový ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) v pátek odvolal generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Kroupu. Jeho nástupcem následně jmenoval Pavola Kováčika. Kremlík to uvedl na svém twitterovém účtu. Následně to potvrdilo ministerstvo dopravy. Kroupa řekl České televizi (ČT), že odchází víceméně po vzájemné domluvě, po více než čtyřech letech v čele ŘSD se „cítí utahaný“.

Podle Kremlíka by nový šéf silničářů Kováčik, který doposud působil jako předseda dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury,měl zrychlit dopravní výstavbu. 

Kroupu chce ministr v resortu udržet. „Nabídl mi mimo jiné místo na ministerstvu,“ řekl Kroupa ČT. Zda ho ale přijme, rozhodnut není, zvažuje také odchod do soukromého sektoru. Nyní si vezme dva měsíce dovolenou a popřemýšlí, co dál, řekl.

Kroupa: Končím po domluvě

Kroupa své odvolání čekal. „Signalizoval jsem už bývalému ministrovi (Danu) Ťokovi, že jsem unavený a že bych byl rád, kdybychom se bavili o tom, jak dál pokračovat. S ministrem Kremlíkem se známe. Odešel jsem po vzájemné domluvě,“ řekl Kroupa. Za svůj úspěch považuje stabilizování ŘSD a výstavbu dálnic. Odmítá, že by se za jeho vedení málo stavělo. Věří, že Kováčik bude v nastavené práci pokračovat.

Kováčik má podle ministra také zefektivnit řízení mimořádných událostí v provozu. Kremlík chce, aby ŘSD případné komplikace v provozu řešilo rychleji a transparentně. „Řidiči musí mít při nehodách nebo překážkách na silnicích dostatek informací, aby mohli na situaci okamžitě reagovat,“ dodal Kremlík. Nový šéf ŘSD by měl o postupu jednat také s policií a kraji.

Kroupa řešil například D4

Kováčik dosud působil jako předseda dozorčí rady SFDI a na ministerstvu byl členem expertního týmu pro přípravu projektu PPP na dálnici D4. V minulosti působil také jako investiční ředitel Národní dálniční společnosti na Slovensku nebo jako předseda představenstva Inženýrských staveb Košice.

Kroupa byl v čele ŘSD od prosince 2014. V posledních měsících byl veřejností kritizován kvůli tempu výstavby a modernizace tuzemských dálnic. Vyčítána mu byla také situace v prosinci loňského roku, kdy kvůli zpoždění modernizace dálnice D1 a hustému sněžení se tvořily na páteřní dálnici mnohahodinové kolony.

Video Prezident Zeman jmenoval nové ministry. Každému dal "knížecí" rady - Blesk TV
1080p 720p 360p

V Česku je rozestavěno 39 dálnic a silnic první třídy. Jde o 140 kilometrů nových dálnic, 52 kilometrů oprav dálnice D1 a 63 kilometrů silnic první třídy. Letos by mělo být otevřeno zhruba 26 kilometrů nových dálnic, loni stát zprovoznil čtyři kilometry. V ČR je v současnosti zprovozněno 1248 kilometrů dálnic a přes 5642 kilometrů první třídy.

tomik007 ( 3. května 2019 20:01 )

"VALKA S MLOKY" v primem prenosu

hradnisamohonka ( 3. května 2019 19:33 )

Slovakizace státní správy pokračuje.

tomik007 ( 3. května 2019 18:40 )

Zacina byt vic Czobolandjanu, nezli lidi  

junkiexl ( 3. května 2019 18:27 )

Blbe, zrovna si na sebe prasknul, ze hledas na netu taky pedoporno. Jdi brouzdat

po darknetu a neotravuj tady. A v cem se projevuje “ propagace zen”? To

jsou nejake stranky kniratych militantnich feministek?

hradnisamohonka ( 3. května 2019 18:09 )

Křemílek a Vochomůrka Bureš - slušný oddíl.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa