Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

„Hnus k blití.“ Zeman to schytal za přijetí šéfa KSČM během výročí, Ovčáčka štvou pokrytci

Autor: simao - 
23. srpna 2019
17:00

Zatímco si lidé na řadě míst Česka připomínali tento týden 51. výročí vpádu sovětských tanků a 50. výročí „krvavých lázní“ v ulicích Československa, prezident Miloš Zeman čelí dál kritice za to, že 21. srpna přijal v Lánech šéfa KSČM Vojtěcha Filipa. S blížícím se výročím 30 let od 17. listopadu 1989 se přitom množí narážky, jakým způsobem si éru normalizace (ne)připomínají hlava státu i premiér. A kritici si mnohdy servítky neberou a stupňují tvrdost svých výrazů. Exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) píše dokonce o „hnusu k blití“.

Tohle společné foto z Lán v den temné chvilky z československé historie - výročí příjezdu tanků zemí Varšavské smlouvy, okupace a začátku normalizace - vyvolalo řadu komentářů. U jednoho lánského stolu se sešli Miloš Zeman, hradní kancléř Vratislav Mynář, šéf KSČM Vojtěch Filip a komunistická poslankyně Miloslava Vostrá. 

Herman: Připíjeli si vodkou?

„Prezident si na výročí 21.8. pozval do Lán představitele komunistů. Čímpak si asi připili? Ruskou vodkou? Je to hnus k blití, co se u nás děje!“ napsal na Twitteru exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). A připomněl pro změnu jiné výročí - v pátek je to 80 let, co sovětský ministr Vjačeslav Michajlovič Molotov v Moskvě podepsal pakt o neútočení s Němcem Joachimem von Ribbentropem, tedy „smlouvu o neútočení, spolupráci a rozdělení Evropy mezi Stalinem a Hitlerem“.

V historickém okénku k pozdější komunistické éře Herman uvedl, že okupace Československa Varšavským paktem ukázala „naprostou nekompatibilitu socialismu a svobody“. „Nezapomeňme na to,“ vyzval Herman, který v letech 2010 až 2013 působil jako v pořadí třetí ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů. A nepatří rozhodně mezi hradní oblíbence i kvůli přijetí dalajlamy a kauzy jeho dnes již zesnulého (a Zemanem nevyznamenaného) strýce Jiřího Bradyho (†90).

Šéf STAN Vít Rakušan si přisadil s tím, že jestli 21. srpna „měli komunisté někde být, tak je to spíše hrad Mírov, než zámek v Lánech“. A přidali se i další více či méně obvyklí kritici prezidenta.

Pokrytci, zuří Ovčáček

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček jim však při dotazu Blesk Zpráv vzkázal: „Ozvali se jen klasičtí pokrytci, kteří se pokouší klíčová výročí zprivatizovat. Celou řadu těchto výročí už svým kádrováctvím a nenávistí znechutili veřejnosti. Vlastně se chovají podobně jako předlistopadoví komunisté - ideoví strážci odkazu 25. února 1948. Pan prezident rozhodně nebude další výročí slavit tímto odpuzujícícm stylem.“

Video Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s prezidentem v Lánech - abl

Do Zemana se opřel i senátor a rival z poslední přímé volby hlavy státu Jiří Drahoš.: „To, že se k okupaci nevyjádřil Miloš Zeman, už asi nikoho nepřekvapí. Mimořádně nevkusné ale je, že ve stejnou dobu náš pan prezident přátelsky jedná se soudruhy z KSČM,“ podotkl na Twitteru.

Schytávala to však i Babišova vláda, která letos vynechala pietní akt před budovou Českého rozhlasu, kde byl Andrej Babiš loni vypískán demonstranty. „Premiér ani nikdo z ministrů se pietního aktu u rozhlasu nezúčastnil a Miloš Zeman přijal v Lánech předsedu komunistů. Tak to je připomínka 21. srpna 1968 jako řemen,“ uvedl místopředseda ODS Martin Kupka.

Video "Slušné lidi vyhazujete a h*jzly sem zvete." Pieta se změnila v protest proti Babišovi - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

„Připomínáme si kulaté výročí dne, kdy komunistická zlovůle v ulicích vraždila nevinné civilisty. Jak na toto výročí zareaguje opravdový prezident? Uctí jejich památku. Jak na toto výročí zareagoval Zeman? Přijetím zástupců KSČM,“ postěžovala si i první dáma TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

A do Zemana si rýpl také chartista Daniel Kroupa. „Není pravda, že Miloš Zeman nedokáže odpustit. Vždyť na výročí sovětské okupace Československa 21. srpna přijímá předsedu komunistické strany, z níž jej vyloučili právě takoví normalizační komunisté, jako tento předseda,“ podotkl na twitteru.

Zeman byl i na sjezdu KSČM

Prezident Zeman se letos na jaře zúčastnil i sjezdu KSČM v Nymburku. Poprvé od roku 1989 tak na sjezdu komunistické strany vystoupila s projevem hlava státu. „Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi, dovolte mi, abych vás pozdravil tímto starým sociálně-demokratickým pozdravem,“ říkal v dubnu Zeman.

Video Zeman na sjezdu KSČM: Vyzval k pokání, připomněl Horákovou a další justiční vraždy. A děkoval za podporu - Aleš Brunclík, Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

zdenekksevratiI ( 25. srpna 2019 21:53 )

Lid má plné zuby hradního arogantního hnusu.

marmat ( 25. srpna 2019 11:55 )

Koupím 5 minut záznamu....co když mazaný ZEMAN zkusil izolovat Filipa od Ruské ambasády

marmat ( 25. srpna 2019 11:51 )

jedno načasování MIZERNÝ....FAKT NEVKUS....(HNUS NECHÁM JINÝM)...
zato to druhé odhalení má super-grády je PECKA/­dyna­mit/sem­tex.­...o něm na ČT nepatrně...zátah na autory Šumana včetně Chovance !!!Je to nový námět pro MCH !!!

ppadys ( 24. srpna 2019 23:05 )

Ať žije pan prezident Zeman.
Km po

housIista ( 24. srpna 2019 20:59 )

Hovado z Hradu Eman Ovarovitý!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud