Pátek 31. května 2024
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Oblačno, déšť 21°C

Maláčová před bitvou o miliardy: Platí, že bez peněz pro naše ministerstva ve vládě nebudeme

Autor: Jakub Veinlich - 
23. srpna 2019
05:25

Souboj ostrých ministryň pokračuje. Šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) mají dnes před sebou druhé kolo tvrdého vyjednávání o státním rozpočtu na příští rok. Maláčová stále požaduje pro svůj úřad 11 miliard korun. Pokud prý nebude sociální demokracie s návrhem rozpočtu spokojená, ve vládě prý skončí. Místopředsedkyně ČSSD pro Blesk Zprávy také zhodnotila Lubomíra Zaorálka jako kandidáta na ministra kultury.

„Znáte to, dokud není dojednané vše, není dojednané nic,“ řekla Blesk Zprávám před druhým kolem vyjednávání o 11 miliardách navíc pro svůj rezort ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

S ministryní financí se mají potkat nad rozdělováním peněz nejen pro sociální služby už dnes. A slibují i společnou tiskovou konferenci. S jakou vyjednávací taktikou Maláčová na ministerstvo odjede, ale nechtěla prozradit. Prý si se Schillerovou slíbily bobříka mlčení. Stále prý ale trvá na tom, že do rozpočtu potřebuje oproti návrhu navíc požadovaných 11 miliard.

 „Ano, ale teď už se nebudu k rozpočtu vyjadřovat, protože jsme si s paní ministryní Schillerovou slíbily, že se bez finální dohody nebudeme vyjadřovat, a v politice se má slovo držet,“ řekla Maláčová Blesk Zprávám na agrosalonu Země živitelka.

Stále ale podle místopředsedkyně ČSSD platí, že pokud nebude sociální demokracie s návrhem rozpočtu spokojená, nepodpoří ho a odejde z vlády.

„Ano, to platí. Dali jsme dvě podmínky. Stabilizace na ministerstvu kultury: to se teď těmi zvratovými událostmi vyřešilo. Druhá věc je, že potřebujeme takové finanční podmínky, které nám umožní, abychom naše ministerstva dobře řídili a mohli plnit naše programové priority, tedy to, co jsme lidem slíbili,“ dodala Maláčová před klíčovou schůzkou s Alenou Schillerovou.

Dohady kvůli Šmardovi se Zaorálkem

Maláčovou čeká v pátek ale také důležité stranické jednání. Po vleklých turbulencích okolo ministerstva kultury a náhle stažené kandidatury Michala Šmardy a nominace Lubomíra Zaorálka se poprvé po prázdninách schází vedení ČSSD a následně zasedne také širší orgán strany, tedy Předsednictvo.

I když hlavně z Ústeckého regionu zazněla i výzva k rezignaci předsedy Jana Hamáčka, Maláčová neočekává nějakou bouřlivou diskusi ohledně řešení celé situace. Sama prý považuje nominaci Lubomíra Zaorálka na post ministra kultury za dobrou volbu stranického šéfa Hamáčka.

„Myslím, že je to zkušený politik, manažer, dobrý, osvědčený. Je to doktor filosofie, který se o kulturu dlouhodobě zajímá. Jeho vystoupení jasně dokazují, že je to člověk s exkluzivním vztahem ke kultuře, že chápe její význam, takže si myslím, že je to dobrá volba,“ zhodnotila výběr Maláčová.  

Zaorálek má ve vládě zkušenosti jako ministr zahraničí. Českou diplomacii řídil v kabinetu Bohuslava Sobotky. Po volbách v roce 2017 odmítal vládu ČSSD s hnutím ANO. Premiérovi Andreji Babišovi nechtěl zapomenout předvolební politický boj kvůli zásobám lithia na Cínovci.

Teď ale nakonec Zaorálek – někdejší volební tvář ČSSD - do vlády nejspíš přeci jen usedne. S prezidentem Milošem Zemanem by se měl setkat v pondělí odpoledne, v úterý ho pak Zeman jmenuje ministrem kultury. Na svém twitterovém účtu to ve čtvrtek potvrdil hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová věří, že se diskuse nad řešením vládní krize nebude na pátečním zasedání Předsednictva strany nijak protahovat. A straníci se začnou dívat do budoucna.

„Chtěla bych ale, abychom se soustředili na přípravu na krajské volby, a chtěla bych také zahájit diskusi k programu sociální demokracie,“ právě přípravou a modernizací programu je Maláčová jako místopředsedkyně strany pověřená a chce do členské základny poslat vzkaz, v jaké fázi právě je.

Právě další volby budou podle politologů pro ČSSD zlomové. Pokud se straně nepodaří nijak uspět, může to pro její existenci znamenat silnou ránu, po které by se nemusela už umět zvednout. Při posledních volbách - tedy těch do Evropského parlamentu neobhájila ani jedno ze dvou křesel, ztratila také v obecních a senátních volbách. Propad začal už v roce 2017, kdy ztratila pozici nejsilnější strany, a v Poslanecké sněmovně má dnes jen 15 poslanců. 

Video  Šmarda: Nechtěl jsem se hrbit, Babiš šíří drby a ČSSD může skončit 
Video se připravuje ...

jajas ( 23. srpna 2019 12:49 )

No právě, Maláčka ví prdlačku o svém rezortu, ale prachy, to by brala.....

josie7 ( 23. srpna 2019 11:26 )

Nic nemá spočítané, Schillerová potvrdila,že pro úspory Maláčová neudělala vůbec nic,přitom je u nás předávkováno a nikdo to nekontroluje.

adeso ( 23. srpna 2019 11:14 )

naprostou souhlasím, Poche, Maláčová, Petříček a ted to nablblo Šmarda - jen arogance a ho-no soudnost, jen škodit.

zadnice ( 23. srpna 2019 10:59 )

Maláčová ta se opravdu, ale opravdu "POVEDLA"! Pěkně se kulatí.

jajas ( 23. srpna 2019 10:16 )

Mohl být, kdyby se všichni ministři nechrtili po dalších miliardách. U Maláčky si nejsem jistý, jestli to má správně spočítané nebo to jen tak prskla..... Rok 2017 je v dnešní době pravěk....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa