Babiš a Hamáček si posílají dopisy jako za Sobotky. „Italské manželství,“ míní expert

Autor: ČTK, Jakub Veinlich, jt - 
6. srpna 2019
05:45

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček napsal kvůli návrhu státního rozpočtu na příští rok dopis premiéru Andreji Babišovi (ANO). Nynější návrh není podle Hamáčka realistický a kvůli chybějícím penězům v kapitolách ministerstev patřících ČSSD neodpovídá vládnímu programu. Navzdory tomu Hamáček doufá v dohodu. „Jsou nuceni k soužití, ale dává jim to hodně zabrat,“ míní politolog Jan Kubáček.

Ministři ČSSD nepodpořili už v červnu navrhované limity rozpočtových výdajů, hlasování ve vládě se zdrželi. Minulý týden špičky sociální demokracie oznámily, že jejich ministerstvům chybí přes 20 miliard korun.

Ve stejném duchu se nese i dopis, který má redakce Blesk Zpráv k dispozici. Jan Hamáček (ČSSD) v něm píše premiérovi a svému koaličnímu partnerovi Andreji Babišovi (ANO). Praxe dopisů mezi šéfy koaličních stran přitom není nová. Podobně si Babiš psal i s někdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Na rozdíl od Sobotky však Babiš Hamáčka opakovaně chválí. I když společnou řeč někdy nachází také těžko. 

Babiš vzkázal z Kréty: Dopis jsem nečetl

Babiš už dřív ministrům menšího koaličního partnera vzkázal, že by měli šetřit a že ČSSD má ve své genetické výbavě heslo někdejšího sociálnědemokratického premiéra Vladimíry Špidly o tom, že „zdroje jsou“.

O požadavcích má vyjednávat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Už varovala před prohloubením navrhovaného schodku 40 miliard na 62 miliard korun, což je podle ní nepřijatelné.

Premiér Babiš Blesk Zprávám z dovolené na Krétě napsal, že dopis od vicepremiéra nečetl, protože má od 1. srpna volno. Vládní prázdniny, které skončí až 26. srpna, kdy se znovu sejde Babišův kabinet, se premiér rozhodl nejprve trávit v oblíbeném Řecku, poté ve Francii. A možná se dostane i na Šumavu. 

Odpoví Schillerová, premiér mluví o šetření

Na dopis prý odpoví ministryně financí Alena Schillerová, která Babiše v době jeho nepřítomnosti jako vicepremiérka zastupuje. On sám ho řešit nechce, protože už není šéfem státní kasy. 

„K rozpočtu jsem se vyjádřil velice obšírně v neděli v týdenním hlášení. ČSSD by měla začít konečně šetřit! Může začít tím, že propustí všechny svoje členy, které do státní správy nabrala po nástupu na svoje ministerstva včetně těch, co jsou tam na smlouvy,“ pustil se Babiš do koaličního partnera.

Hamáček ale věří tomu, že ministerstvo financí je schopné dodatečné peníze najít. „Jsem ale přesvědčen, že je ve svém odhadu příjmů státního rozpočtu příliš konzervativní a opatrné, optimističtější a realističtější predikce hospodářského růstu v příštím roce by znamenala další miliardy, které v návrhu rozpočtu zbytečně škrtá,“ napsal v dopise Babišovi.

Hamáček: Babišova vyjednávací slabost

Hamáček navíc soudí, že ministerstvo vyčlenilo zbytečně moc peněz na správu státního dluhu. Lejstro psané premiérovi vidí Hamáček jako vstup ČSSD do vyjednávání o rozpočtu. Babiš ovšem kontroval tím, že ministři o návrhu jednají už od března. 

„Podle koaliční smlouvy musí být rozpočet předložen jako koaličně dohodnutý, budeme tedy jednat. Současný návrh je likvidační pro sociální služby v krajích, veřejně prospěšné práce, provoz a investice policie a hasičů. Rovněž znemožňuje pokračování projektu digitalizace ČR,“ napsal z dovolené Blesk Zprávám Hamáček.

To, že Babiš do ČSSD „kopal“ v rámci svého pravidelného „Čau lidi“, bere jako Babišovu slabost při vyjednávání. 

Video  Staněk se loučil s ministerstvem, Babiš mu přišel potřást pravicí.  - Blesk - Lukáš Červený

„Každý vyjednává, jak umí… Kde chybí argumenty, přichází hrubost… Každopádně my máme naše požadavky podloženy a jsme připraveni jednat,“ dodal vicepremiér a ministr vnitra Hamáček. 

ČSSD opět vytáhla sektorové zdanění bank

Předseda ČSSD navíc opět píše o bankovní dani, kterou ale Babiš odmítá, o rušení daňových výjimek a o určení hraniční částky pro odpisy automobilů.

Hamáček se obává toho, že pokud by byl rozpočet schválen v navrhované podobě, mohla by být ohrožena bezpečnost obyvatel, zavádění digitalizace veřejné správy i boj se suchem. Ministerstvo práce a sociálních věcí by podle něho nemělo dost peněz na různé sociální služby a ministerstvu zahraničí by chyběly peníze třeba na pomoc v oblastech, které jsou zdrojem migrace do Evropy. „Může to zásadně oslabit naši pozici při odmítání kvót na přerozdělování uprchlíků, které chtějí některé státy opět zavádět,“ varoval předseda ČSSD.

Babiš minulý týden uvedl, že čas na dohodu je do 30. září, kdy musí vláda doručit návrh rozpočtu do Sněmovny.

Video  Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček o rozpočtu  - Blesk - Nikola Forejtová

Politolog: Jsou nuceni k soužití a dává jim to zabrat

Politolog Jan Kubáček vnímá dopis šéfa ČSSD adresovaný premiérovi jako pokus o to vrátit sociální demokraty na politické kolbiště o odpoutání se od problému okolo ministerstva kultury. „Je to určitá snaha, jak dát o sobě vědět v souvislosti s tématy, která jsou pro voliče mnohem pochopitelnější a srozumitelnější,“ myslí si Kubáček. 

Babišova reakce zase odpovídá podle politologa tomu, že odmítá útoky z posledních týdnů, že je slabý premiér, který ustupuje politickým konkurentům i prezidentovi.

Takže teď ukazuje ramena a myslím si, že nakonec se kompromis najde, protože to jsou témata tak důležitá pro voliče obou stran, že ani jedna nebude krvácet,“ doplnil politolog. Spory okolo rozpočtu se navíc objevují rok co rok. A každá stana se snaží uhrát to své. „Jsou nuceni k soužití, ale dává jim to hodně zabrat,“ pospal aktuální politický svazek ANO a ČSSD Kubáček.

Jako za Sobotky

Dopisy mezi premiérem a ministrem koaličního partnera už z minulosti známe. Expremiér Sobotka psal v minulém volebním období svému vicepremiérovi, ministru financí a šéfovi koaličního hnutí ANO Andreji Babišovi. Sobotka chtěl po Babišovi, ať vysvětlí své finanční příjmy a transakce. Babiš zase ve svém dopise odpovídal Sobotkovi, že na něj Sněmovna chystá lynč a chce ho soudit bez důkazů. 

Babiš tehdy v dopise uvedl, že podvod je trestný čin, u něhož o vině rozhoduje jedině soud. „Uvedeným bodem se tedy poslanci staví do role žalobce i policie, když mi nařizují, abych něco věrohodně vysvětlil. A kdo bude rozhodovat o tom, jestli moje vysvětlení je, nebo není věrohodné? Zase Poslanecká sněmovna. Obrazně řečeno, v tomto případě mě obviňují bez důkazů a na základě lží titíž lidé, kteří mě chtějí i soudit,“ napsal Babiš.

Italské manželství a výsměch lidovce

Aktuálnímu dopisu předsedy ČSSD Hamáčka se však na facebooku vysmál šéf poslaneckého klubu Jan Bartošek, který pamatuje tříčlennou vládní koalici, v níž nechyběla ani KDU-ČSL.

„Když silně bouchneme oficiálním dopisem na stůl, jistě se všichni rozsypou strachem,“ podotkl ironicky. „Nebo budeme předvádět ‚velká‘ gesta, ale ve skutečnosti budeme jenom doufat a přát si, aby se nějaké peníze zase našly. Kolegové z ČSSD, vy věříte na kouzla a čáry a tomu, že se chybějící peníze na důležité věci, např. různé sociální služby, bezpečnost a digitalizaci, zase nějak najdou? Už tak nereálný návrh rozpočtu více komplikujete. Ale aspoň se pak budete utěšovat, jak jste odvážně bouchli dopisem do stolu a budete se chlácholit, že jste to zkusili,“ vytkl Bartošek sociálním demokratům.

Podle Kubáčka se však v dopisování ČSSD jen u současného premiéra přiučila a aplikovala jeho chování do praxe. „Hodně to vypadá, že si sociální demokracie osvojila metody Andreje Babiše z minulosti a to naprosto cíleně. Odpovídá to italskému manželství,“ zhodnotil „školácké dopisování“ uvnitř vlád Kubáček.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

agfor ( 6. srpna 2019 15:08 )

Takže socani už zase chtějí naše peníze. Nedivím se. Ještě nesplatili dluh u svého právníka (dnes už jen jeho pozůstalým). Také své sliby neplní - Zeman zatím nepotvrdil jimi navrhovaného ministra čehosi, co někdo nazývá kulturou, a oni z vlády nevypadli. Dobře vědí, že by se tam už nikdy nedostali.

anonym0I ( 6. srpna 2019 09:29 )

MILUJI PÁNA BABIŠE A PÁNA ZEMANA ❤️❤️❤️❤️❤️

Ifigenie ( 6. srpna 2019 08:59 )

Prachy, prachy, chceme prachy!!! Knedla Maláčová se rozkřikuje!
Policie přitom vyšetřuje hospodaření socanky Marksové na MPSV - právě vyhozené stamiliony za IT, a tahle knedla Maláčová zase chce další? Knedla má kecy o důchodech, slevách pro přestárlé a pod., ale její vyhazování prostředků na ty nejpodivnější neziskovky, pracující za naše prostředky proti nám je vrcholem arogance téhle socanské fanatičky. Nedá se jí věřit ani nos mezi očima. A Al Hami zase vyhrožuje migranty? Jak ubohé! Dodnes nepředložili oba přehled hospodaření s prostředky jim svěřenými a chtějí další a další.... Slavný citát prvorepublikového premiéra Antonína Švehly: Sociální demokraté rádi rozdávají koláče, které sami neupekli a upéci ani nemohli, protože snědli těsto, které ještě nestačilo ani vykynout.

Slavný citát prvorepublikového premiéra Antonína Švehly: Sociální demokraté rádi rozdávají koláče, které sami neupekli a upéci ani nemohli, protože snědli těsto, které ještě nestačilo ani vykynout.

anonym01 ( 6. srpna 2019 08:49 )

NAPEČ PAR KOBLIH PRO BLBÍKY A POŽADEJ JE O DOTACE. VSECHNO BUDE. NA PROFICICH UŠETŘÍŠ. CO NA TOM, ŽE PO NICH POTOPA?

anonym01 ( 6. srpna 2019 08:47 )

C.L. MI DĚLÁ RADOST A VAM STAROST . BAVÍ MĚ TO

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud