Babiš šil do Bruselu, zmínil „totální lži“ i Moniku. A Piráti tasili chléb

Aktualizováno -
4. června 2019
19:30
Autor: ČTK, smet, Jakub Veinlich - 
4. června 2019
13:20

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v úterý postaral Sněmovně o hlavní program. V emotivním vystoupení kvůli údajnému střetu zájmů „naložil“ Bruselu za audit směřovaný na dotace pro Agrofert. Kritiku odmítl se slovy „totální lži“, zmínil i svoji ženu Moniku Babišovou jako divačku seriálu Hra o trůny. Právě taková hra podle premiéra teď probíhá v Bruselu, kde lídři hledají nového šéfa Evropské komise. Takzvaný blok demokratických stran nakonec neprosadil neprosadil výzvu vládě, aby zajistila okamžité přerušení vyplácení nenárokových dotací z unijních programů EU firmám z někdejší Babišovy skupiny Agrofert. Sněmovna naopak vyzvala ministerstva financí a místního rozvoje, aby důsledně hájila české zájmy. V případě finanční škody žádá o vyvození odpovědnosti vůči viníkům. Blesk Zprávy sledovaly dění ve Sněmovně online.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila Babiš nebude schopen vyjednat další peníze z EU na období do roku 2027. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) pak premiéra označil za lupiče evropských peněz. V případě, že Babiš neodstoupí, bude TOP 09 iniciovat hlasování o nedůvěře kabinetu. Nynější situace je podle Pospíšila blamáží, která oslabuje pozici Česka v zahraničí a na trzích.

Před mimořádným bodem promluví podle informací opozice ve Sněmovně Babiš a další čtyři ministři hnutí ANO, řekl Rakušan po společném jednání lídrů opozičních stran. Už v pondělí avizoval projev ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Pospíšil v tomto ohledu mluvil o politicích Babišova bývalého holdingu Agrofert. Opozice, která během dne připraví usnesení, očekává útočné a ufňukané projevy a procedurální obcházení schůze ze strany ANO.

Babiš, Sněmovna a eurodotace
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě Refresh
Datum:
4. 6. 2019
19:23
4. 6. 2019

Vážení čtenáři, pro dnešek děkujeme z Poslanecké sněmovny za pozornost. Vývoj kolem návrhu auditní zprávy Evropské komise a postupu českých úřadů budou reportéři Blesk Zpráv sledovat i v dalších dnech.

19:13
4. 6. 2019

V Poslanecké sněmovně skončilo hlasování o zprávě Evropské komise. Prošly ale jen návrhy SPD a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který navrhoval například revizi dotací vyplacených od vstupu České republiky do Evropské unie. 

Strany takzvaného demokratického bloku - tedy ODS, STAN, TOP 09, Piráti, KDU-ČSL neprosadily ve Sněmovně ani výzvu vládě, aby přestala vyplácet nenárokové dotace někdejší Babišově skupině Agrofert, kterou převedl do svěřenského fondu. 

„Můžete si blahopřát, můžete se nám smát, ale to neznamená, že se toho problému zbavíte, že ho zametete pod koberec. To, že se neprosadilo, že Česká republika nezávisle posoudí zprávu, je jasné už od neděle,“ rozčiloval se po hlasování předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. 

18:59
4. 6. 2019

Poslanci odhlasovali návrh Tomia Okamury, aby ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj přistoupila v souvislosti se zprávou Evropské komise k důslednému hájení zájmů České republiky. 

V případě provinění Okamura žádá vyvození odpovědnosti viníků.  

18:28
4. 6. 2019

Diskuse v Poslanecké sněmovně skončila. Piráti si vyžádali pauzu na jednání poslaneckého klubu, aby se mohli poradit o hlasování nad navrženým usnesením. Jednání poslanců bude pokračovat v 18:50. 

17:50
4. 6. 2019

Michálek si s sebou přinesl k řečnickému pultu také toastový chleba z pekárny Penam. „Nechcete si ten chleba a párky platit z vlastního? Že byste přestal s atakováním státní pokladny,” tázal se nepřítomného premiéra Babiše Michálek.

17:45
4. 6. 2019

„Ať si pan premiér pochutnává na párcích, ale ať si je kupuje za své,“ vysmíval se nepřítomnému Babišovi předseda poslanců pirátské strany Jakub Michálek. Babiše kritizoval i za to, že kritizoval Brusel za zaslanou zprávu. 

„Toto je útok na Českou republiku nikoliv to, že přišla auditní zpráva z Bruselu,“ mluvil k prázdné premiérské židli Michálek.  

17:37
4. 6. 2019

Premiér Babiš a vicepremiérka a ministryně financí Schillerová si dnes vystavili na vládní lavici háčkované andělíčky a srdíčka. Dárek pro štěstí od paní Marušky. 

Babiš si vzal nové talismany s sebou také na úřad vlády, kam ze Sněmovny odjel, aniž by poslanci skončili projednávání bodu o zprávě Evropské komise. 

„Jde o háčkovaného andílka, skřítka a srdíčka, která poslala mně a panu premiérovi paní Maruška pro štěstí. Sama je uháčkovala a měla obrovskou radost, že jsme si je dali na stůl v Poslanecké sněmovně,“ řekla víc k dárkům Blesk Zprávám Schillerová.  

17:24
4. 6. 2019

Premiér Andrej Babiš odjel z Poslanecké sněmovny a neúčastní se projednávání bodu o předběžné zprávě Evropské komise, která varuje ve svém návrhu před střetem zájmů českého premiéra. 

Babiš je podle informací Blesk Zpráv ve Strakově akademii a do Sněmovny už se nevrátí. 

„Ne, musím pracovat,“ reagoval na dotaz Blesk Zpráv Babiš. 

17:20
4. 6. 2019

„Pokud předseda vlády nepožádá o důvěru, je naší povinností tvrdě a nekompromisně hájit zájmy českých daňových poplatníků,“ řekl ve Sněmovně předseda ODS Petr Fiala, který vyzval premiéra Andreje Babiše, aby znovu požádal Sněmovnu o důvěru. „Pokud o ni nepožádá, bude ODS postupovat tak, aby ochránila občany,“ naznačil Fiala možnost, že by mohli občanští demokraté vyvolat v nejbližší době hlasování o nedůvěře vládě.

16:40
4. 6. 2019

Je to tady. Poslanci se po dvou a půl hodinách dostali k projednávání mimořádného bodu pod názvem: Finanční ztráty v souvislosti s předběžnou zprávou o Evropské komise. Jako první se ujal slova šéf SPD Tomio Okamura, který začal u Evropských voleb a složení Evropského parlamentu. 

„Probíhá tu permanentní pokus o státní převrat,“ řekl mimo jiné Okamura a prohlásil, že by zrušil dotace úplně. A zmínil demonstrace, na kterých lidé požadují demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a premiéra Andreje Babiše.

16:20
4. 6. 2019

Po Hamáčkově vystoupení poslanci po dvou a čtvrt hodinách hlasovali o návrhu pořadu schůze. Projednávání zprávy Evropské komise o střetu zájmu českého premiéra dali nakonec zelenou, a to na návrh předsedy SPD Tomia Okamury. Okamurovi se podařilo prosadit také bod, ve kterém by se Sněmovna měla zabývat opakovaným napadením blízkého spolupracovníka Václava Klause a radního Rady pro rozhlasové televizní vysílání Ladislava Jakla. 

16:16
4. 6. 2019

Ještě před hlasováním pořadu schůze Sněmovny vystupuje první sociální demokrat - vicepremiér a šéf strany Jan Hamáček. 

„Předběžný návrh auditu Evropské komise není falzifikát“, uvedl  Hamáček. Předseda vlády a ANO Babiš naopak materiál označil za pochybný.

„Sněmovna si zaslouží slyšet to, že vláda ČR odpoví na tento dokument standardním způsobem,“ ujistil poslance šéf koaliční ČSSD Hamáček. 

„Jsme připraveni i k diskusi o tom, jak do toho vstoupit například formou kontrolního výboru,“ dodal vicepremiér Hamáček. 

16:03
4. 6. 2019

Miroslav Kalousek vystoupil také s přednostním právem. Sám se prý bojí, zda bude požadovaný bod schůze vůbec schválený, protože už s obsáhlými projevy vystoupili jednotliví ministři.

„Vy už jste jim to vysvětlili svými prohlášeními, odsud od řečniště. Vy jste je vydírali odsud od řečniště,“ zastal se Kalousek úředníků, kteří mají zpracovávat zprávu pro Evropskou komisi a jsou už teď pod tlakem, i když ministři tvrdí, že do jejich práce nebudou zasahovat.

Schůzi Sněmovny řídí předseda KSČM Vojtěch Filip, který musel už několikrát Kalouskovi sjednat pořádek přímo v jednacím sále.

„Nikdy jsem nezažil, že by se nějakému státu podařilo zvrátit tento předběžný návrh zprávy,“ zavzpomínal Kalousek na svých šest let v křesle ministra financí i předsedy evropských ministrů financí.  

„Víte, že z této zprávy není úniku, můžete hrát o čas, ale prostě dobře víte, že to nemůže skončit bez ztráty květinky a že to skončí konstatováním, že český premiér je ve střetu zájmu a že to tvrdě zaplatí čeští daňoví poplatníci,“ obrátil se Kalousek na ministryni financí Schillerovou, která byla nějaký čas také jeho podřízenou, když pracovala na Finanční správě.

„Berete si celou Českou republiku a občany jako rukojmí,“ apeloval Kalousek na Babiše.

„Každý den, kdy stojí v čele vlády prokazatelný lupič evropských peněz, se zvyšují materiální škody České republiky a já vás vyzývám, abyste je nezvyšoval,“  obracel se Kalousek na Babiše, který ale nesedí v sále.

15:45
4. 6. 2019

Slova se ujal předseda Pirátské strany Ivan Bartoš a jako první z poslanců navrhl na pořad dnešní schůze bod, ve kterém by poslanci projednali zmiňovanou zprávu Evropské komise k údajnému střetu zájmu premiéra Andreje Babiše. Dosud totiž vystupovali pouze premiér, ministři i předsedové poslaneckých klubů s přednostním právem. Bartoš chce bod otevřít, aby mohli vystupovat také ostatní. 

15:42
4. 6. 2019

„To co jsem si v médiích přečetla, je, že některé pasáže zprávy jsou nepřesné a zavádějící, věřím, že se vše vysvětlí ve prospěch České republiky,“  ukončila Dostálová své vystoupení. 

15:37
4. 6. 2019

Dalším z vystupujících členů vlády je ministryně pro místní rozvoj Kateřina Dostálová (ANO), která zatím ve svém vystoupení popisuje proces získání evropských dotací a jednotlivé dotační programy, které je možné v České republice uplatnit. 

Dostálová se také dostala k tomu, jaký bude postup při zaslání odpovědi na zmíněný audit, který do České republiky poslala Evropská komise. 

„Za velmi nestandardní postup Evropské komise považuji, že stálé zastoupení dostalo zprávu pouze v elektronické podobě, jedná se o velmi zvláštní způsob komunikace a doufám, že se jedná o první a poslední renonc ze strany Evropské komise,“ zpochybnila postup Komise Dostálová.

„Není výjimkou a to podrhuji, že auditoři na návrh připomínek zprávu upraví,“ dodala ministryně.

15:30
4. 6. 2019
14:23
4. 6. 2019

U řečnického pultu se postupně střídají jednotliví ministři. Vystoupil také Karel Havlíček - šéf průmyslu a obchodu. Ve svém projevu mluvil o útoku na úředníky a také žadatele o dotace. 

S přednostním právem vystoupila také ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová, je podle ní nesmysl diskutovat o tom, že by vyjádření Evropské komisi měl psát ten nebo onen ministr v závislosti na jeho politické příslušnosti, jak žádá opozice.

14:20
4. 6. 2019

Do Babiše se pustil i předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Během projevu Babiše se podle Kalouska těžko orientovalo v tom, kdy mluví předseda vlády a kdy vlastník Agrofertu. „Problém je v tom, že on se cítí být vlastníkem nejen Agrofertu, ale i České republiky,“ podotkl bývalý ministr financí.

15:04
4. 6. 2019

„Když jsem dostal do ruky nepodepsaný audit, málem jsem spadnul ze židle. Fakt jsem se vytočil, a to víte, že jsem klidný člověk,“ prohlásil. Audit je podle Brabce plný chyb.

 

Opozice bude podle Rakušana vyžadovat reakci nejen předsedy vlády, ale také například ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO). „Budeme se ptát na to, proč jsou z českých národních zdrojů, tedy z peněz českých daňových poplatníků, nadále vypláceny peníze pro holding Agrofert. Budeme se ptát, zda ministerstvo financí zaujme nějakou jasnou taktiku a strategii v tom, jestli bude po holdingu Agrofert na základě těchto zjištění chtít finanční prostředky do státního rozpočtu vrátit zpět,“ poznamenal předseda STAN.

Dotazy chce opozice položit také předsedovi poslaneckého klubu KSČM a předsedovi dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu Pavlu Kováčikovi. „Budeme se ptát, proč i na této bázi stále plynou finanční prostředky do holdingu Agrofert, když je jasně vysloveno podezření na premiéra ve střetu zájmů,“ doplnil Rakušan. Ze SZIF bylo holdingu Agrofert od roku 2012 do letošního dubna vyplaceno zhruba 6,52 miliardy korun.

Rakušan Babišovi nevěří

Opoziční poslanci si podle Rakušana neumí představit, že Babiš může být osobou, která bude za Česko vyjednávat programovací období let 2021 až 2027. „Neradi bychom dopustili, aby on svou kauzou potenciálně přivodil další nebezpečí, a to, že do ČR finanční prostředky půjdou v omezeném množství, anebo že on prostě a logicky pro Evropskou komisi nemůže být důvěryhodným partnerem do diskuse,“ uvedl.

Kalousek poznamenal, že zpráva, podle které je Babiš ve střetu zájmů, a Agrofert by tak měl vrátit část dotací, je sice pouhým návrhem, nemyslí si ale, že by doznala radikálních změn. „Nepamatuji si, že by se nějaké zemi v konečném rozhodnutí podařilo nálezy zvrátit na sto procent,“ uvedl.

Společným usnesením chce opozice vyzvat české úřady, aby přerušily proplácení projektů z EU společnostem, které jsou spravovány ve svěřenských fondech, jejichž beneficientem je člen vlády. V tiskové zprávě o tom informovali Piráti, kteří po Babišovi požadují informaci o tom, kolik peněz Agrofert od státu dostal na dotacích, veřejné podpoře, veřejných zakázkách a investičních pobídkách.

Babiš vložil své firmy kvůli zákonu o střetu zájmů v únoru 2017 do svěřenských fondů. Podle návrhu auditní zprávy EK má Babiš na Agrofert dál vliv a současně má jako předseda vlády vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle návrhu zprávy vracet do rozpočtu Evropské unie kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

Video  Babiš v Blesku: O střelbě v letadle, novém ministrovi, zdraví i Monice a dětech  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

luder ( 25. června 2019 11:02 )

Je vidět,, mitapa,
že mladí nepamatují rozkrádačky ODS,T­OP,KDU­...,o­proti tomu jsou Babišovi dotace h...o. A to Babiše nemám rád. Ale tyhle ovce na Letné mě utvrzují že se hodně ,,lidí" nechá opít rohlíkem a přestávají myslet.

Paragrafy ( 14. června 2019 20:06 )

§ 198

Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení
(1) Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou etnickou skupinu nebo rasu, nebo

b) skupinu obyvatelů republiky pro jejich politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nejméně se dvěma osobami.


Podle tohoto paragrafu je tedy trestně stihatelna většina příspěvků pod Babišem, Zemanem když se tam lidé vyjadřují k demonstracim kriticky, napadají ty co volili Babiše atd atd, nebo se mýlím?Kdo mi to vysvětlí? Jak mám napsat vlastní názor aniž bych se nemusel bát tohoto paragrafu?

Ten_co_bude_stale ( 8. června 2019 12:09 )

Tam budeš mít Č. U. R. Á. K. Ů co slizká polykačko Prazando1 A Vem i spratka

Ten_co_bude_stale ( 8. června 2019 12:06 )

Ty trosky z Vaclavaku jsou pouze tím, že se pár pitomcu buď nudí anebo chce na sebe za každou cenu upoutat pozornost,anebo mají vyplachnuté duté hlavy,,,,,vyhuleny trávou, stačilo se na ně podívat na tom Vaclavaku. Jsou to trolove kterým vadí obrovský úspěch a oblíbenost p. Babiše a jeho oblíbenost u lidí a jeho politika, která je oproti minulosti velmi, velmi, VELMI úspěšná. Fetky mají naučených pár vět, vygumovany mozeček a jako zasekla deska melou jedno a to samé stále dokola. Každý normální člověk si svůj názor udělá sám .. Jsou to škoďiči za úplatu co nemají vlastní názor, jen ten, co jim řekne špína z demožumpy a pražské kavárny . Trubky a nemakačenka z Prahy. Vlastně takové zbytečné nuly jako ta zrzava opice z Vaclavaku

PPP150W ( 5. června 2019 21:32 )

Skučíte a nikdo vám neoponuje. Není to k vzteku?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud