„Nezasahujte do vnitřních záležitostí!“ hřmí Čína. Dopis Fischera naštval ambasádu

Autor: ČTK, for - 
18. srpna 2019
14:40

Čínské velvyslanectví v Praze se ohradilo proti vyjádřením některých českých politiků a institucí o Hongkongu. V prohlášení zveřejněním na facebooku označila jejich názory za chybné a za vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Při protestech v Hongkongu se podle ambasády odehrává extrémní násilí, které překročilo rozsah pokojných demonstrací. Tento týden apeloval na Čínu, aby se zdržela násilí, předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník), otevřený dopis čínskému velvyslanci zaslaly i odbory.

Velvyslanectví uvedlo, že jednotliví politici a některé instituce v poslední době „vyjádřily chybné názory, a dokonce vydaly otevřené dopisy“ k otázce Hongkongu. Považuje je za vměšování se do vnitřních záležitostí Číny. „Jsme rozhodně proti takovému chování. Současný stav v Hongkongu se vyvinul v extrémní násilí. Činy radikálních demonstrantů již dlouho nejsou otázkou svobody projevu a shromažďování,“ stojí v prohlášení.

Demonstrace podle ambasády také otevřeně zpochybnily princip „jedna země, dva systémy“. „Tím vážně poškodily zájmy Hongkongu a taktéž zájmy zahraničních subjektů sídlících v Hongkongu. Násilné incidenty, ke kterým v Hongkongu dochází, nesou známky toho, že cizí síly v pozadí manipulují, plánují, a dokonce organizují jejich implementaci,“ uvedlo velvyslanectví.

Čínské velvyslanectví v Praze: Na zásahy do záležitostí Hongkongu zapomeňte

Čínská vláda nikdy nedovolí vnějším silám, aby zasahovaly do záležitostí Hongkongu, napsalo velvyslanectví. Za nejdůležitější označilo zastavení násilí a obnovení pořádku. „Naléháme na příslušné strany, aby přestaly ospravedlňovat násilné trestné činy tím, že usilují o lidská práva a svobodu a přestaly zasahovat do vnitřních záležitostí Číny pod maskou svobody a lidských práv,“ píše ambasáda.

Podle projektu Sinopsis, který se dění v Číně věnuje a snaží se podávat přehled o něm z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů, se čínská propaganda snaží líčit protesty jako vměšování vnějších sil. „To je zjevná lež, protesty jsou výrazem místních obav o autonomii enklávy zaručující základní práva a svobody jejích obyvatel. Ty jsou mj. zaručené platnými mezinárodními dohodami mezi Británií a ČLR,“ uvedl v neděli ředitel Sinopsis Martin Hála.

Obviňování zahraničních sil je podle něj snahou přenést zodpovědnost za fatální selhání nátlakové politiky současného pekingského vedení vůči Hongkongu. „Podobné oklešťování autonomie a stupňování represí je ostatně patrné i v dalších okrajových částech ČLR, jako je Tibet či Sin-ťiang,“ dodal Hála.

Protesty v Číně se nadále stupňují, i v neděli (18.8.2019) vycházejí lidé do ulicProtesty v Číně se nadále stupňují, i v neděli (18.8.2019) vycházejí lidé do ulic | Reuters

Fischer v pátek v otevřeném dopisu velvyslanci v Praze Čang Ťien-minovi apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí a hledala smír. Možné nasazení armády proti demonstrantům srovnal s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) pak vyzvala k ukončení represí proti demonstrantům či upuštění od nátlaku na úřady a firmy, aby propouštěly své zaměstnance, kteří se do protestů zapojí.

Hongkong, někdejší britská kolonie a nyní čínské území pod zvláštní správou, zažívá už více než dva měsíce velké demonstrace. Začaly jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek větší demokratičnosti politického systému a odchodu správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Demonstranti se obávají toho, že zvláštní práva, která má Hongkong garantovaná do roku 2047, bude komunistická Čína dál omezovat.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Deng ( 19. srpna 2019 22:29 )

Neziskové organizace financované ze zahraničí používají všude stejný scénář jako u nás s "Miliónem chvilek".
http­s://ne­vidi­telny­pes.li­dovky­.cz/zah­rani­ci/svet-deset-tydnu-ktere-otresou-cinou­.A1908­13_173­643_p_­zahra­nici_­wag#ut­m_me­dium=­email&­utm_s­ource­=ema­il_14&­utm_c­ampa­ign=e­mail_­111533

rentierskej ( 18. srpna 2019 17:02 )

soudruh fischer umí psát?!
no, to bych do toho VOCASE neřekl.
hodí se akorát na průplesk (a snad se i brzy dočká)!

defakto ( 18. srpna 2019 17:01 )

... pane Fischer , Váš názor v Číně , ale ani jinde na světě nikoho nezajímá a popravdě ani tady v Česku .
... vaše kecy si strčte víte kam ...

zada ( 18. srpna 2019 16:52 )

Pane Fischer, vy jste "havlův kolaborantský výrobek". Čína si z vás udělá akorát tak trhací kalendář, pokud ji vůbec budete zajímat))), orel jako je Čína much nelapá...víte Fischere!! Dopis si možná přečte s jásotem Hřib, a toho rozšlápnout bude j´taky dost jednoduchý. Stejně jako amící, rusové němci vědí co se u nás děje, tak to ví i Čína. Pro mě trapnost a to sobní pana Fischera, jako totálního nevzdělance, který se vzdělancem dělá.

Martina indelov ( 18. srpna 2019 16:48 )

Nic o tom neví, jenom že sebe dělá osla.To jsou lidi,kteří se zviditelní i na pohřbu své babičky. Včera mě rozesmáli ty děti jak chodili po Praze za to zabrànit týrání zvířat. Proč nešli do nějaké drůbežárny kde ty slepice opravdu týrají v klecích a neosvobodili je? Chodí po Praze, kde jediné týrané zvíře není, tam maj i psy a kočky zubaře.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud