Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

„Estébák o výročí mlčí.“ Vondra se opět pustil do Babiše, Fiala si přisadil

Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
6. srpna 2019
17:58

Tihle dva se nemají příliš v lásce. Kulantně řečeno. Skokan eurovoleb a někdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) se v úterý opět ostře pustil do premiéra Andreje Babiše (ANO). A to při tiskovce ODS, kde se řešilo blížící se 30. výročí od sametové revoluce. Vondra nazval Babiše bez okolků „estébákem“. A k jeho kritice si přisadil i šéf ODS Petr Fiala. 

Přestřelka mezi premiérem Andrejem Babišem (ANO) a opozičním europoslancem za ODS Alexandrem Vondrou pokračuje. Z 15. místa kandidátky ODS vykroužkovaný exministr nazval premiéra estébákem, který přehlíží 30. výročí sametové revoluce. Vondra tak neučinil poprvé, tohle přízvisko použil už v minulosti.

„Vzpomínání pamětníka je jedna věc, ale ještě důležitější je politika. Svoboda dnes dostává na frak, vládne nám estébák a jeho tisk,“ udeřil dnes Vondra během tiskové konference ODS o jejich plánech více připomínat 30 let od pádu železné opony.

Babiš: Nebyl jsem agent StB, StB nás hlídalo

Premiér Babiš se přitom kvůli obvinění, že měl údajně být agentem pod krycím jménem Bureš, dlouhodobě soudně bránil. Jak sám upozorňuje, soudy na Slovensku vyhrál.

Nedávno na svém profilu na sociální síti v příspěvku „Nebyl jsem estébák, sorry jako“ reagoval ke spojování s StB videem s následujícími slovy: „Budeme mít 30 let od revoluce, tak bylo by dobré, kdyby nám konečně média řekla, jak to tady bylo vlastně. Proč trvalo 14 let otevření svazků, proč zničili 25 tisíc svazků. To byli ti skuteční estébáci. Kdo to vlastně byl. To by měly říct ty tradiční demokratické strany. Měly by zavolat ty estébáky, kteří dělali svazky na lidi, kteří o tom ani nevěděli. Jako například já. A StB byli lidi, kteří nás hlídali.

Připomněl přitom, jak před revolucí působil v Maroku. „Já jsem pracoval v podniku zahraničního obchodu. Hlídali nás proto, abychom nekradli, abychom nebrali provize. Museli jsme všechno hlásit, takový to byl systém, takový to byl režim. Co se týká mého estébáctví, já jsem vyhrál soud třikrát, třikrát jsem ho vyhrál a vyhraju ho znovu, protože jsem nikdy nic nepodepsal a nebyl jsem agent StB,“ tvrdí Babiš.

Vondra se takto do předsedy vlády neobul poprvé. Aktivního účastníka sametové revoluce rozzuřil premiér už během eurovoleb. „Ten pán ze Slovenska, který se v 80. letech promenoval s estébáky někde v Ženevě a Maroku, když my jsme tady s Jáchymem Topolem a Petrem Placákem roznášeli letáky a mobilizovali lidi, abychom tady měli svobodu a demokracii, mi nemá co radit, ani co hodnotit,“ řekl Vondra pro iRozhlas.cz.

A to poté, co na něj Babiš udeřil přímo ve volebním štábu ANO na dotaz Blesk Zpráv. Babiš připomněl Kauzu ProMoPro a předsednictví ČR. „Samozřejmě je to člověk z mého pohledu, který je tady v politice dlouho a pravděpodobně se neumí živit jiným způsobem, než být v politice,“ vzkázal Babiš z Chodova slavícímu exministrovi.

Žáček: Stáli na druhé straně barikády

Podle ODS se však současná vláda o výročí skutečně nezajímá, a tak se „modří“ rozhodli spustit vlastní kampaň pod názvem Demokracie a svoboda nejsou samozřejmost, která zveřejněním billboardů započne 7. srpna.

Video Předseda ODS Petr Fiala o důležitosti listopadové revoluce - Blesk - Nikola Forejtová

„Je důležité o paměti národa mluvit, i když to není výročím vlády Andreje Babiše. Pro dnešní vládu neexistuje rok 89 – její hlavní aktéři totiž stáli na druhé straně barikády,“ míní poslanec ODS a někdejší první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček. Dodává také, že vláda k 30. výročí sametové revoluce vyhlásila politiku „totálního zapomnění“ a žádné instituci nezadala aktuální projekt.

Fiala: současná vláda nedělá nic

Ke kritickému Vondrovi se přidal i samotný lídr ODS Petr Fiala. Blesk Zprávám Fiala řekl, že je Babišova vláda vládou nekompetentní.

„Tahle vláda nedělá nic, je potřeba změnit systém tak, abychom měli jednoduší daně, je potřeba provést změny ve vzdělávání, je potřeba zajistit důchod – to všechno Babišova vláda nedokáže. Brzdí nás to ve vývoji,“ řekl Blesk Zprávám v úterý Fiala.

ODS představila kampaň k příležitosti 30. let svobody, (zleva pamětníci a členové ODS) Alexandr Vondra, Marek Benda, Petr Fiala, Pavel Žáček a František Čuňas StárekODS představila kampaň k příležitosti 30. let svobody, (zleva pamětníci a členové ODS) Alexandr Vondra, Marek Benda, Petr Fiala, Pavel Žáček a František Čuňas Stárek | Blesk - Nikola Forejtová

Přesto, že za posledních 30 let prošla ČR výraznou změnou, Fiala by si přál, aby dokázali zákonodárci vyšvihnout Česko zpátky na vrchol, jako tomu bylo za dob první republiky. „Nestaví se silnice, byty. Nejsou zajištěny důchody pro mladé,“ dodal Fiala s vizí, že by chtěl ČR v žebříčku TOP 10 zemí světa.

Blesk Zprávy si posvítily, jak to s umístněním České republiky v seznamech „TOP“ vlastně je:

  • Bezpečnost: 10 místo, zhoršení o tři příčky, vypracovala IEP
  • Vyspělost: 10 místo, zlepšení oproti loňsku, vypracovala OSN
  • Šťastní obyvatelé: 20 místo, zlepšení o jednu příčku, vypracovala OSN
  • Inovace: 25 místo, zlepšení o tři příčky, vypracovala Bloomberg
  • Armáda: 30 místo, zlepšení o dvě příčky, vypracovala Global Firepower
  • Korupce: 38 míst, zlepšení o devět míst, vypracovala Transparency International

K výročí se chystají výstavy

Podle vládních plánů se ve výroční den začátku sametové revoluce v Národním muzeu v Praze otevře první stálá expozice věnovaná českým a slovenským dějinám 20. století. Zahrne i události roku 1989, společně s výstavou Slovenského národního muzea věnovanou revoluci 1989 na Slovensku. Vláda na oslavy tohoto a ještě dalších dvou výročí, která připadají na letošní rok, vyčlenila 55 milionů korun.

Výstava fotografií přibližuje, jak pád režimu probíhal i v jiných zemích. Připomíná především krvavé konflikty v Rumunsku a BulharskuVýstava fotografií přibližuje, jak pád režimu probíhal i v jiných zemích. Připomíná především krvavé konflikty v Rumunsku a Bulharsku | Blesk:Jakub Poláček (Blesk)

Národní divadlo připravuje několik výstav, gala představení Baletu ND nebo společný projekt, ve kterém se činohra první české scény spojí s divadlem Vosto5 a skupinou 8lidí. Projekt s názvem Sametová simulace se bude konat také v nové budově Národního muzea, tedy v bývalém Federálním shromáždění, na Nové scéně ND a v Divadle Archa. Má podle autorů co nejplastičtěji připomenout události následující po 17. listopadu včetně jednání mezi představiteli Občanského fóra a tehdejší vládní stranou.

Andrej Babiš u soudu na Slovensku kvůli StB: nebyl jsem estébák, opakovalAndrej Babiš u soudu na Slovensku kvůli StB: nebyl jsem estébák, opakoval | Foto Blesk - Ladislav Křivan

housIista ( 8. srpna 2019 15:29 )

pozor na konfi­denta,­udava­če,hou­slis­tu který klonuje houslistu já fandím čestným lidem a tento klon­,špí­na,kon­fident je nasazený bandou kmotru,zloděju k narušování diskuze,názoru atd je to hnuj,sajrajt,***! Babiš a spol.

marmat ( 7. srpna 2019 23:36 )

TUŠÍ VŮBEC TI DVA ZOUFALCI JAK JSOU MIMO ČAS A PROSTOR??????? Totálně 🤮

marmat ( 7. srpna 2019 23:34 )

Oba uvedení samozerove jsou jedinečné ukázky 100% ztráty soudnosti 😰 Jaká bublina je ještě chrání??? jejich urputná demagogie je jak z horroru....placená a trpěná celá léta 😱

marmat ( 7. srpna 2019 23:28 )

Allerton nick dole "vyzdvihnul a podtrhnul" PROGRAM obou podebranych, závistivých a opravdu ubohých stíhačů jediného/prvního premiéra,který vi ZPAMĚTI konkrétní fakta, příklady a problémy Česka a opravdu na nich maká🤩

hujer.z.blesku ( 7. srpna 2019 19:46 )

Ale žít s tím můžeš, ne?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud