Škodovka dává státní kase miliardy, Google jen drobáky. Zdanění gigantů: Přijde odveta?

Autor: Tomáš Belica - 
21. 7. 2019
06:50

Legální, ale zároveň pořádně nemravné! Firma s celosvětovými tržbami přes 3 biliony korun – americký Google – přihodila do českého rozpočtu loni na daních necelých 9 milionů. Ministerstvo financí si chce na počítačové giganty došlápnout digitální daní. Její účinky ale budí pochybnosti.

Jejich revírem je celý svět, jejich tempo – alespoň co do hromadění zisků – přímo vražedné... Přesto má jen málokterá evropská země z daní internetových gigantů nějaký větší užitek. Například podle webu Borovan.cz jen české subjekty odvedou Googlu – a to převážně z reklam – ročně přes 6 miliard. Ale české kase poslal internetový gigant za loňský rok jen necelých 9 milionů.

Zdaníme je taky!

„Je spravedlivé, aby firmy platily daně právě tam, kde vytvářejí zisk. Velké internetové korporace u nás neplatí daně v odpovídající míře, což je nefér vůči ostatním firmám podnikajícím v České republice, které tu daně odvádějí,“ nechala se slyšet ministryně financí Alena Schillerová (55, ANO), jejíž rezort nedávno poslal do připomínkového řízení návrh sedmiprocentní digitální daně. Ta jmenovitě cílí vedle Googlu na Facebook, Uber či AirBnb a do českého rozpočtu by po roce 2020 měla přinést 5 miliard ročně.

O tom se nemluví

Jakou částkou by pak každá z těchto firem konkrétně do rozpočtu přispívala, to nechce ministerstvo říci. „Nemůžeme poskytovat individualizovaná data dotčených subjektů,“ sdělila mluvčí Šárka Šmolíková. Podle expertů ale může zvažovaná daň na americké firmy přinést více škody než užitku v podobě oněch pěti miliard ročně navíc…

Přehled firem, které odvádí nejvíc peněz do státní kasyPřehled firem, které odvádí nejvíc peněz do státní kasy | Infografika Blesku

Útok na USA

„Spojené státy mohou digitální daň vyhodnotit jako ekonomický útok na jejich firmy,“ upozorňuje ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda s tím, že už nyní USA „prošetřují“ tříprocentní daň na giganty, kterou zavádí Francie. Podle Kovandy by tak v případné odvetě mohly být ohroženy stovky tisíc pracovních míst v Česku. Úřad je ale, zdá se, v klidu. „Daňová politika je suverénní záležitostí každého státu,“ dodává Šmolíková s tím, že digitální daň by navíc byla jen přechodná.

Kouzlo Irska

Nejvíce na daních v EU od Googlu získává Irsko, kde má firma své evropské sídlo kvůli tomu, že firemní daň tam činí jen 12,5 % (navíc u nadnárodních společností, pokud jsou ochotny podělit se o své zisky, může klesnout až k 2,2 procenta). Na daních Irům Google v roce 2017 odvedl v přepočtu přes 4 miliardy korun.

A kde je Agrofert?

Někdejší Babišův koncern Agrofert zaměstnává přes 32 tisíc lidí a na dani z příjmu podle výroční zprávy předloni (údaje za rok 2018 dosud nezveřejnil) zaplatil 739 milionů korun, čímž se do žebříčku 20 největších plátců daně nedostal (20. v roce 2017 byl Philip Morris ČR s více než 748 miliony). Agrofert nefiguruje ani v dvacítce největších plátců za rok 2018, žebříček končí společností Iveco Czech Republic s odvedenými 595 miliony.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 21. července 2019 23:09 )

Jak zahraniční firmy dojí Česko. Odteče až 700 miliard ročně ..... Levná síla

Zahraniční firmy - alespoň podle odborů - odírají české zaměstnance i na mzdách. Rozevírající se mzdové nůžky jsou nejvíce patrné při srovnání s našimi západními sousedy. Zatímco ještě v roce 2008 byl průměrný český příjem na 34,9 procenta toho německého, předloni spadl na 30,9 procenta. I když letos tuzemské mzdy rostly, podle odhadů odborářů se tento poměr zlepšil jen o pár desetin procenta.

Platové rozdíly jsou vidět třeba v automobilovém průmyslu. Odborům vadí nerovné podmínky pro české a německé zaměstnance zejména v rámci koncernu Volkswagen, který vlastní Škodu Auto. "Průměrná mzda dělníků sice ve Škodovce dosahuje téměř čtyřiceti tisíc korun hrubého, je to ale stále zhruba na úrovni německé minimální mzdy. Zdroje na narovnání platů v rámci koncernu přitom Volkswagen má," podotýká šéf odborů Středula.

Fakt je, že Škoda Auto svým německým vlastníkům dlouhodobě snáší zlatá vejce. Její čistý zisk loni dosáhl 25,2 miliardy korun, čímž v koncernu Volkswagen předstihla například už i Audi. Většinu z vydělaných peněz ale pošlou Češi do centrály ve Wolfsburgu - v loňském roce činila dividenda 15,4 miliardy korun. A letos to bude ještě více.

Odboráři si stěžují, že Škoda už také prakticky nemůže investovat do rozšíření výroby, a to ani tehdy, kdyby ho hradila z vlastních zdrojů. Letos třeba zvažovala nákup ukrajinského závodu, který by jí pomohl vyřešit kapacitní problémy. "Chtěli jsme koupit Solomonovo, ale Volkswagen nám to zakázal a my musíme vozit část aut na lakování do německého Osnabrücku," tvrdí Jaroslav Povšík, předseda odborů ve Škodě Auto.

zdenek43 ( 21. července 2019 23:06 )

to jsou zase TANECKY -- O D D A L O V A N I ......... SOUDRUZI POLITICI V CESKU NEMAJI KOULE - b o j i se ...... no boji - dostavaji prachy bokem ......

R a k o u s k o přitvrdilo vůči technologickým gigantům, zvedlo digitální daň
3. dubna 2019
Rakousko zvýšilo chystané zdanění příjmů z reklamy technologických společností na 5 %. Ve středu to oznámilo tamní ministerstvo financí. Země původně plánovala tzv. digitální daň ve výši 3 %. Vídeň předpokládá, že společně s dalšími kroky přinese nová daň do státní pokladny více než 200 milionů eur (přes pět miliard Kč) ročně.

anonym01 ( 21. července 2019 23:01 )

http­s://ww­w.fo­rum24­.cz/ch­ysta-se-demonstrace-na-hrade-odmitame-zemanovu-snahu-prevzit-moc-rika-organizator/ KDE JE AGROFERT A KAMARADI ZEMANA?

tomik007 ( 21. července 2019 15:49 )

Škodovka dává státní kase NSR miliardy...takhle to je spravneji

prasatkopepicek ( 21. července 2019 15:08 )

Škodovka dává státní kase miliardy.
Buresova vlada dava statni kase zabrat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa