Babiš před odchodem ČSSD z vlády požádal o schůzku se Zemanem. Ustoupí prezident?

Autor: ČTK, tva - 
8. 7. 2019
15:25

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek v 17 hodin sejde na Hradě s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Na twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, témata jednání ústavních činitelů neupřesnil. Zeman se s Babišem a ještě s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) setkal ve čtvrtek v Lánech, ani po schůzce ale nevyhověl Babišovu návrhu na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Sociální demokraté hrozí odchodem z vlády, kdyby Staněk v kabinetu zůstal.

Ovčáček na dotaz ČTK, jaká témata budou Zeman s Babišem projednávat, odpověděl: „O setkání požádal pan premiér.“

Zeman v květnu nepřijal Staňkovu demisi. ČSSD poté požádala Babiše, aby Zemanovi navrhl odvolání ministra kultury, kterému podle ústavy hlava státu musí vyhovět. Prezident tak dosud neučinil a opakovaně se vyjádřil ve smyslu, že si přeje Staňkovo setrvání v kabinetu. Představitelé sociální demokracie dali najevo, že pokud by nemohli rozhodovat o svých zástupcích v kabinetu, neměla by jejich další účast ve vládě smysl.

Schůzka v Lánech Zemanem nepohnula

Minulý týden jednali Babiš s Hamáčkem se Zemanem v Lánech o dalším postupu. Premiér před schůzkou uváděl, že hodlá prezidenta přesvědčit, aby návrhu na odvolání Staňka vyhověl. Nakonec se ale pozice stran nezměnily a Hamáček se vyjádřil skepticky k možnému pokračování vládní koalice. O setrvání ČSSD ve vládě by mělo 15. července rozhodovat předsednictvo strany.

Zeman ještě pozval na pátek na schůzku Hamáčka a Staňka, prý je chce usmířit. Předseda ČSSD ale dal jasně najevo, že si pokračování Staňka ve funkci nepřeje.

Babiš se ve čtvrtek postavil odmítavě k možnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta, na jejímž základě by Ústavní soud mohl nařídit Zemanovi, aby premiérovi vyhověl a Staňka bezodkladně zbavil funkce.

Video Vláda nad propastí: Hamáček a Babiš od Zemana odešli s nepořízenou - abl

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 9. července 2019 08:53 )

Miloš Zeman: Becherovku nepiju už sedm let
14.11.2012

.... Výsledky voleb, ať budou jakékoli, podle svých slov oslaví s přáteli skleničkou dobrého suchého šampaňského. Becherovku si nedá, tu nepije už sedm let. „Od doby, co její výrobci zvýšili obsah cukru, už ji pít nesmím. Raději si dám slivovici," prozradil Zeman. ......

NOOOOOOOOOOO ON JE PROBLEM SPISSSSSSSSSSSS ........... UZ NIC NEDOSTAVA ZADARMO - TOK Becherovky vyschnul ...... Novodobá historie firmy se začíná psát v roce 1997 kdy byla tehdejší již akciová společnost Jan Becher zprivatizována. Pod svá křidla ji převzal nadnárodní nápojový koncern Pernod Richard.


Dokonalý „tunel“ za miliardy, na kterém se podíleli Bakala se Schwarzenbergem.

o privatizaci renomovaného výrobce bylinného likéru. Překvapivým vítězem se stala firma Value Bill; navzdory tomu, že podle dochovaných zdrojů předložila nejslabší privatizační projekt. Zajímavé je podívat se, kdo byla firma Value Bill. 40-ti % podíl v ní měl francouzský nápojový gigant Pernod Ricard. Dalších 40 % procent měl Zdeněk B a k a l a a 20 % někdejší kancléř prezidenta Havla a současný poslanec Karel Schwarzenberg.

Oba čeští majitelé po dvou letech své podíly prodali Francouzům. To už se firma jmenovala Salb. Pěkné vlastenecké gesto. Pernod Ricard potom podstatně snížil produkci Becherovky. Z evropské značky udělal regionální suvenýr.

zdenek43 ( 9. července 2019 08:40 )

Premiér Babiš se v neděli na Facebooku pochlubil splněným slibem ohledně omezení exekučního byznysu. Má to háček – vládou schválená novela exekučního řádu nic takového n e o b s a h u j e.

DOKOLA LZI - POLOPRAVDY - LZI ....... OBLBOVANI .....
Babiš před odchodem ČSSD z vlády požádal o schůzku se Zemanem - pozadal, ze si sednou a daji si slivovici?? .....

Premiér Andrej Babiš se v neděli na Facebooku pochlubil splněným slibem ohledně omezení exekučního byznysu. Odkázal přitom na své vlastní, zhruba měsíc staré oznámení rovněž na sociální síti, v němž slíbil, že ministerstvo spravedlnosti zruší konkurenční boj exekutorů o pohledávky. Ten často vede k tvrdému postupu vůči dlužníkům. Jenže to má háček – návrh novely exekučního řádu, který minulý týden schválila vláda, nic takového neobsahuje.

panda82 ( 9. července 2019 08:05 )

Pane Babiš v.y.s.e......se na Hamáčka on dobře ví, že když odejdou tak mají utrum, Hamáček není politik jen vyděrač, kolik mají členů, že tak vyskakuje

PPP150W ( 9. července 2019 06:06 )

Jednak není Hamáček ministr obrany a druhak ministry neodvolává prezident svévolně, ale na základě žádost premiera. Máte v tom trochu zmatek. Asi byste se měl v diskuzích angažovat u jiných témat. Třeba jak se vaří povidla .
.

Tele_vize ( 9. července 2019 05:07 )

Socani jsou už dávno na smetišti dějin stejně jako stop09 atd...

Zobrazit celou diskusi
Další videa