Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Zataženo, déšť 10°C

Nevěra a zrada, stěžuje si nechtěný Staněk na Hamáčka. Dolínek zmínil jeho konec

Aktualizováno -
6. července 2019
10:18
Autor: ČTK - 
6. července 2019
09:41

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nedodržel slovo, když žádal ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) o podání demise. Staněk to v pátek večer uvedl na twitteru, použil i příměr ke zradě a nevěře. Zároveň napsal, že svou představu řešení situace kolem svého odvolání hodlá sdělit 12. července na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem a s Hamáčkem v Lánech. Zeman Staňka odvolat odmítá, ČSSD kvůli tomu uvažuje o odchodu z vlády. Poslanec Petr Dolínek uvedl, že kvůli Staňkovu přístupu k záležitosti bude navrhovat, aby se ministr nemohl účastnit jednání poslaneckého klubu ČSSD.

„Poslední tweety pana Staňka jsou nejlepším důkazem toho, že změna na postu ministra kultury je nanejvýš potřebná,“ napsal Hamáček v reakci na Staňkovy výroky na sociální síti.

Grémium mi 9.5. vyjádřilo důvěru a pověřilo mě konkrétními úkoly k 31.5., aby mě pár dnů poté vyzval předseda k rezignaci. Jasné nedodržení slova,“ napsal Staněk, který o den dříve bez bližšího upřesnění mluvil v souvislosti se svým odchodem z vlády o zradě motivované strachem a slabostí.

 „Svalit teď odpovědnost na Staňka je výhodné, ale nefér. Moje představa řešení této krize a jejího odblokování bude předmětem schůzky s panem prezidentem 12.7. Věřím, že nějaké konstruktivní řešení najdeme,“ napsal ministr kultury. Příští pátek se v Lánech mají sejít Zeman, Hamáček a Staněk, prezident podle svého dřívějšího vyjádření chce předsedu ČSSD s ministrem usmířit.

Hamáček ale ve čtvrtek na facebooku napsal, že setrvání Staňka ve vládě nepřipouští. Ministrem za ČSSD podle něj musí být někdo, s jehož nominací strana souhlasí. Ohledně pokračování vlády s hnutím ANO není velký optimista.

Dolínek chce Staňkův vyhazov z klubu

Staňka v noci na dnešek ostře kritizoval Dolínek. „Honza Hamáček není bez chyb. Ale to, co si dovolí pan Staněk, který doufám již vystoupil z ČSSD, je neuvěřitelné. Pokud přijde v úterý na poslanecký klub, požádám o jeho vyloučení z našeho jednání. Porady má přece u pana Zemana, uvedl poslanec na twitteru.

Staněk v květnu podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. ČSSD následně požádala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby poslal prezidentovi žádost o odvolání ministra, které podle ústavy musí hlava státu vyhovět. Zeman tak dosud neučinil a opakovaně se vyjádřil ve smyslu, že by si přál Staňkovo setrvání v kabinetu. ČSSD uvedla, že pokud nebude moct rozhodovat o svých zástupcích ve vládě, nemá její setrvání ve vládní koalici smysl. Ministři zahraničí a práce Tomáš Petříček a Jana Maláčová už uvedli, že jsou připraveni podat demisi. Konečné rozhodnutí by mělo přijmout předsednictvo ČSSD, podle Hamáčka by se mělo sejít pravděpodobně 15. července.

Video Vláda nad propastí: Hamáček a Babiš od Zemana odešli s nepořízenou - abl

pooresh ( 7. července 2019 14:01 )

kakanas,zkus 3x denne caj z senesovych lusku! Urcite to pomuze! Jinak bych doporucoval navrat do Arteku!

jajas ( 7. července 2019 07:50 )

Ses šeredně spletla!

muriQ ( 7. července 2019 07:25 )

Jen zaskakuju o reklamě.

muriQ ( 7. července 2019 07:19 )

jentakjen nebylo to tady dnes bez tvého klonování vůbec špatné, zamysli se.

muriQ ( 7. července 2019 07:17 )

Uklidni se, hormone.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud