Hrozí rozpad koalice? ČSSD chce dohodovací jednání s ANO. Babiše rozčílily „nesmysly“

Autor: ČTK - 
18. června 2019
14:46

ČSSD na minulém zasedání koaliční rady oznámila vládnímu partnerovi ANO, že chce zahájit dohodovací jednání, oznámil dnes premiér Andrej Babiš (ANO). ČSSD chce dohodovací řízení, aby si vládní partneři zejména vyjasnili ustanovení o společném postupu klubů u voleb do institucí, uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Ke sporu mezi ČSSD a ANO došlo kvůli volbě do Rady České tiskové kanceláře (ČTK). Sociální demokraté mají obavy, že premiérovo hnutí podpoří adepta SPD Michala Semína. Andrej Babiš však dnes poslance ANO vyzval, aby Semína nevolili. Právě kvůli hlasování do institucí však chce ČSSD zasednout k jednání s koaličním partnerem.

Babiše rozčílily „nesmysly“

Babiš dnes vedle toho poděkoval opozici, že hlasování o nedůvěře vlády směřuje na příští týden. Připomněl, že příští čtvrtek uplyne rok od jmenování menšinové vlády ANO a ČSSD. Koalice si při té příležitosti na pondělním jednání vlády vyhodnotí, jak se jí daří plnit úkoly určené pro jednotlivá ministerstva.

Opoziční strany ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN oznámily svůj úmysl vyvolat hlasování v reakci na návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně údajného střetu zájmů premiéra.

„Příští čtvrtek to je přesně rok, co byla jmenována vláda s ČSSD, a v pondělí budeme projednávat kromě rozpočtu vyhodnocení 655 úkolů všech resortů, jak je to v programovém prohlášení,“ reagoval dnes Babiš. Dodal, že si poslechl předchozí vystoupení ostatních stran ve Sněmovně a nestačí se divit, co za nesmysly zaznělo. Kritizoval například prohlášení Pirátů.

„Ty nesmysly, co tady odezněly, ani nemá smysl komentovat,“ konstatoval. Popřel, že by Česko kvůli výsledkům unijních auditů ohledně jeho údajného střetu zájmů mělo vracet nějaké peníze. „Je to v rukách úředníků, je to na měsíce, je jasné, že ten problém stávající (Evropská) komise nebude řešit,“ dodal.

Vyřeší spor v dobré víře?

Podle článku 16 koaliční smlouvy v případě, že vznikne mezi vládními stranami spor týkající se plnění smlouvy nebo zásadní záležitosti spolupráce, má právo každá koaliční strana požadovat zahájení dohodovacího jednání, jehož smyslem je vyřešit spor v dobré víře. Po výzvě strany k zahájení jednání má předseda vlády nejprve svolat koaliční radu. V případě, že se spor dále nevyřeší, má premiér svolat jednání předsedů stran, vyplývá z koaliční smlouvy.

Podle prvního místopředsedy ČSSD Romana Onderky bylo hlavním důvodem k požadavku zahájit dohodovací řízení hlasování ANO s SPD a výklad některých bodů koaliční smlouvy. Napsal to ČTK v SMS zprávě.

Z Hamáčkova vyjádření vyplývá, že řízení ČSSD vyžaduje i právě kvůli volbě do Rady ČTK, potažmo kvůli společném postupu koaličních poslaneckých klubů u voleb do parlamentních i mimoparlamentních institucí.

Babiš dnes také uvedl, že „pokud pan předseda Hamáček to považuje za hlavní problém naší koalice, tak je zajímavé, že když sedíme, a dnes večer budeme znovu sedět, tak nikdy o tom nemluvil“.

V sobotu jde premiér za Zemanem

Babiš se přitom v sobotu v 19:00 sejde v Lánech také s prezidentem Milošem Zemanem. Mají spolu jednat mimo jiné o situaci na ministerstvu kultury. Babiš to řekl novinářům dnes před jednáním Sněmovny. Na žádost sociální demokracie premiér navrhl odvolání ministra Antonína Staňka (ČSSD) a jmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy na jeho místo. Staněk předtím podal demisi, kterou Zeman nepřijal.

Staněk původně předložil svou demisi s účinností ke konci května. Když ji Zeman nepřijal, předseda ČSSD Hamáček požádal Babiše o Staňkovo odvolání a vyjádřil přesvědčení, že se podaří výměnu ministrů vyřešit do konce června.

Prezident podle ústavy demisi ministra přijmout nemusí, musí však přistoupit k jeho odvolání, pokud to navrhne premiér. Ústava nicméně neurčuje žádné lhůty pro tento krok. Zeman už dříve uvedl, že chce kvůli změně na ministerstvu kultury nejprve mluvit s Babišem a se Šmardou. Babiš dnes řekl, že vzhledem k zahraničním cestám složitě hledal termín, kdy by se mohl s prezidentem setkat. Nakonec se dohodli na jednání v sobotu večer na zámku v Lánech. Se Šmardou by se měl Zeman sejít při své třídenní návštěvě Vysočiny, kterou zahájí 25. června.

V neděli na Letnou zamíří autobusy

Na neděli 23. června se přitom chystá na Letné demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kam se z krajů vydají podle místních organizátorů spolku Milionu chvilek pro demokracii řady autobusů. Spolek dnes na twitteru uvedl, že účast nebo zájem o akci potvrdilo 135 000 lidí, a avizoval, že několik dní před ní zveřejní mapu vypravovaných autobusů.

Řada účastníků pojede po vlastní ose. Například vlaky na trase Praha - Olomouc jsou však na nedělní odpoledne téměř vyprodané a jejich posílení České dráhy teprve zvažují. „Zjišťujeme naše provozní možnosti a podle toho bude v příštích dnech kapacita jednotlivých spojů operativně navýšena,“ sdělila dnes ČTK mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

Zástupci organizátora ČTK sdělili, že v Praze jednají s dopravním podnikem o posílení hromadné dopravy. Dopravce podle mluvčí Anety Řehkové na upřesnění ohledně akce od pořadatele ale ještě čeká. „Už nyní ale můžeme účastníkům akce doporučit přepravu metrem do/ze stanice Hradčanská,“ sdělila ČTK mluvčí. Organizátoři protestu vyzvali zejména Pražany, aby se dostali na Letnou raději pěšky, očekávají totiž, že městská doprava bude přetížená a parkovat na Letné nebude možné.


marmat ( 19. června 2019 20:32 )

Babiš vzal ČSSD opět vítr z plachet. !Semín? Nevím, kdo to je, a volit ho nebudeme".
A je to .... z "tajfunu" nezbyl ani vánek...jen zklamání opozice ZAS NIC !!!

dzuzepe ( 19. června 2019 15:57 )

Je demokracie, SOUDRUHU.

vavrjan ( 19. června 2019 11:13 )

Udělají nejlépe, když budou nové volby a ČSSD se propadne na úplné dno v preferencích. A k té Letné. Magoři jsou v každém režimu. Doufám, že ten jejich sjezd pořádně pokropí liják s bouřkou a kroupami. Jinak ve Francii, nebo i ve Spojených státech by byly využity stříkací auta. Doufám, že je policie má ještě někde schované.

tomik007 ( 18. června 2019 23:18 )

MARAT je zde jako predsunute kulometne stanoviste ktere ma za ukol rozstrilet okamzite na s r a c z k y kazdeho kdo ma jiny nazor nezli GURU UJO

tomik007 ( 18. června 2019 22:45 )

ODS je provarzeny jak kotlik v romskem taborze. Tem uz nepomuze ani svjecena voda...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud