Nadávání do krav i varování před vládou s ANO: Kdo střídá Ťoka a Chovance ve Sněmovně?

Autor: ČTK, simao, všm - 
16. dubna 2019
05:45

Ještě předtím, než dojde oficiálně k rošádě ve vládních lavicích, kam míří dva noví ministři za ANO, proběhne ve Sněmovně i „střídání stráží“ na dvou poslaneckých postech. Za exministra Milana Chovance (ČSSD) přijde složit slib Václav Votava, Dana Ťoka (nestraník za ANO) nahradí v poslanecké lavici Iva Kalátová (ANO), bývalá starostka Rotavy na Sokolovsku.

Na rozdíl od Ťoka je Kalátová členkou hnutí ANO, nalákala ji tam prý osobnost Andreje Babiše. „Na nejvyšším postu je člověk, kterého si nesmírně vážím a je pro mě osobně zárukou té nejvyšší kvality,“ uvedla před časem pro Fórum 50 %, které podporuje nadějné české političky. 

56letá podnikatelka Iva Kalátová má bohaté zkušenosti z komunálu – v roce 2010 začínala coby členka finančního výboru zastupitelstva Rotavy, pak působila 6,5 roku jako starostka. Například v komunálních volbách v roce 2014 drtivě zvítězila – „Volba pro Rotavu“ v čele s Kalátovou získala 36,74 procenta hlasů.

Na jaře 2018 byla ovšem zastupitelstvem náhle odvolána z funkce. Důvod? Dlouhodobě napjaté vztahy, které podle všeho vyvrcholily hádkou o to, zda má radnice převzít místní pobočku pošty nebo ne. Kalátová údajně vyhrožovala jednomu z tamních organizátorů petice, který se stavěl proti nápadu. Ona sama to popírá. 

Nadávala podřízeným do krav?

Již v minulosti to přitom na radnici vřelo. V roce 2013 na političku několik úředníků z radnice sepsalo stížnost, že je starostka ponižuje a sprostě jim nadává třeba i do krav. 

Kalátová označila většinu výtek za lži. Připustila nicméně, že pracovníkům vynadala slovy, že si připadá jako v Jedličkově ústavu. Rozzlobilo ji prý, že dělají chyby a Rotavě za to hrozí pokuty. „Mohu se občanům podívat přímo do očí. Možná jsem jednala příliš tvrdě, ale tvrdá jsem hlavně sama k sobě,“ řekla tehdy pro iDnes.cz. V současné době působí jako krajská zastupitelka.

Místo Chovance sněmovní matador

To Václav Votava (ČSSD), který složí v úterý slib na začátku schůze a definitivně tak nahradí exministra vnitra Milana Chovance, nebude ve Sněmovně žádným nováčkem. Působil zde již mezi roky 2002 a 2017. A to mimo jiné i jako místopředseda rozpočtového výboru (2006 až 2011).

Byl rovněž členem v hospodářském či petičním výboru nebo zastával post jako předseda komise pro práci kanceláře Poslanecké sněmovny (2010 až 2013). Byl také členem zastupitelstva Plzeňského kraje a předsedou finančního výboru. Po loňských komunálních volbách se stal starostou Stříbra na Tachovsku. Podobně jako Chovanec patřil Votava k odpůrcům vládní spolupráce mezi ČSSD a ANO.

Votava varoval před ANO, ve Stříbře s ním šel do koalice

Loni v červnu například uvedl, že jako bývalý předseda rozpočtového výboru má s vládnutím s ANO a s jeho předsedou Babišem špatné zkušenosti.

„Věci, které jsme prosadili, si nakonec přivlastnil Babiš. Čas ukáže, jak to dopadne teď. Rád bych se mýlil, ale bojím se, že se to bude opakovat zas a znova,“ řekl tehdy Votava.

Video Proslov Milana Chovance na sjezdu ČSSD - Lukáš Červený

Ve Stříbře nicméně vstoupila jeho ČSSD, která skončila třetí, do koalice právě s hnutím ANO, jež vyhrálo. V opozici tak zůstalo sdružení Nezávislí pro Stříbro dosavadního starosty Karla Lukeše, které ve volbách skončilo těsně druhé s odstupem 62 hlasů za ANO.

Domažlický rodák Votava vystudoval Stavební fakultu ČVUT v Praze, poté pracoval jako stavbyvedoucí v kadaňském středisku podniku Armabeton. Po roce 1991 byl manažerem a spolumajitelem firmy BKV Stavební společnost v Boru u Tachova. Členem ČSSD se Votava stal v roce 1997, v roce 2005 se stal předsedou plzeňské krajské organizace strany. Ve funkci jej v roce 2011 nahradil Chovanec, přičemž Votava již tehdy nekandidoval.

Michal Michal ( 16. dubna 2019 08:00 )

A co tělesné tresty ? Nebo koupání ve Vltavě

horalysa ( 16. dubna 2019 07:23 )

Hlavně se to bude zjevně líbit tomikovi007. Ten na drby a bulvár vždy dal. Chybí mu totíž vlastní názor a kousek mozečku.

tomik007 ( 16. dubna 2019 05:50 )

Nadávala podřízeným do krav? Totok sa Andrejovi bude lubit...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud