Jsou zkorumpovaní, tvrdí Babiš o neziskovce, která po něm „jde“. Ta mu hrozí soudem

Autor: ČTK - 
17. 6. 2019
11:27

Organizace Transparency International (TI) zaslala předžalobní výzvu premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Předseda vlády by se měl podle TI omluvit za to, že organizaci opakovaně veřejně označil za zkorumpovanou. Pokud se chce soudnímu řízení vyhnout, měl by Babiš do týdne na adresu TI zaslat dopis, ve kterém se za „nepravdivé osočení“ omluví. Organizace o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Babišovo vyjádření ČTK shání.

„Během posledního roku jste opakovaně a často označil mého klienta za zkorumpovaného, a to různými způsoby,“ vyčítá Babišovi advokát TI Pavel Uhl. „Můj klient je právnická osoba, která je součástí mezinárodní sítě podobných neziskových organizací, které bojují za transparentnost a s korupcí. U odborné i širší veřejnosti pak požívá značnou kredibilitu právě za svou důkladnost a nestrannost. Myšlenku, že by můj klient byl zkorumpovaný, jednoznačně odmítá,“ dodal.

Organizace v předžalobní výzvě dodává, že Babišova slova znamenají závažný zásah do její pověsti. „Protože jej činíte opakovaně a způsobem, který s tímto vaším postojem seznamuje značnou část veřejnosti,“ stojí ve výzvě. Babiš by tak měl do sedmi dnů zaslat TI dopis, ve kterém se omluví za „nepravdivé osočení“. Obdobný dopis adresuje i úřadu vlády, který by se měl podle představ TI omluvit za Babiše jménem republiky. Babiš by se měl také dalších urážek zdržet.

Transparency International dlouhodobě upozorňuje například na Babišův střet zájmů, kterým se zabývá Evropská komise a na podnět TI také Městský úřad v Černošicích. Ten v lednu Babišovi za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu. Babiš se odvolal, případem se tak zabývali krajští úředníci. Ti koncem března rozhodnutí černošické radnice zrušili a věc vrátili k novému projednání.

 

Video Babiš už má auditní zprávu od Evropské komise i s podpisy - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jan Brandis ( 20. června 2019 09:10 )

To určitě nejsme 😂

Jan Brandis ( 20. června 2019 08:32 )

Tak když tomu věříš tak v čem je problém? Jenom tady fňukáš a brečíš

tulipan ( 18. června 2019 10:45 )

jen by mně zajímalo jak mužou zloči­necké,­skorum­pova­né neziskovky které podporují mezinárodní humus, jelito Mináře,a jiné netáh­le,ma­gory,­fetá­ky.Co­pak náš stát nemá potřebné děti,rodiny že musí takový hnuj podporovat!!

vavrjan ( 18. června 2019 09:59 )

Když nedostal Ondračka křeslo ministra vnitra, tak to prostě chce Babišovi osladit. Tato neziskovka a mnoho dalších je k ničemu a stát by ji měl zastavit penězovod. Ať si je sponzoruje třeba Bakala, nebo Sosr, ale proč stát z našich daní , to teda nechápu.

Actimel ( 18. června 2019 09:41 )

..a ty platíš úroky z vlastní závisti a tuposti ..to se nedoplatíš nikdy

Zobrazit celou diskusi
Další videa