Babiš: Podrazili nás Češi, protesty jsou tu kvůli lžím. A Kalouska peskuje

Autor: Jakub Tomek - 
8. června 2019
05:01

„Zásadně odmítám, že bychom měli něco vracet.“ To ke zprávám z Bruselu, které žádají zpět stamiliony eurodotací, říká v rozhovoru pro Blesk premiér Andrej Babiš (64, ANO). Je to podle něj útok na český rozpočet. A s organizátory demonstrací, které chtějí jeho hlavu, se prý nehodlá sejít. Suchou nit nenechal ani na šéfovi poslanců TOP 09 Miroslavu Kalouskovi.

Pane premiére, pan Kalousek v rozhovoru pro Blesk řekl, že pokud se budou muset vrátit peníze kvůli auditům, tak nám je strhnou z dalších plateb z Bruselu. Co tomu říkáte?  

To je samozřejmě nesmysl. Naopak - od vstupu do EU za vlád našich tradičních demokratických stran spolu s panem Kalouskem jako ministrem financí přišla naše země o 35 miliard, které museli zaplatit daňoví poplatníci. Dalších 17 miliard je pozastavených. Zrovna pan Kalousek se na tom jako ministr financí dost významně podílel.

Zásadně odmítám, že bychom něco měli vracet. Co se týká Agrofertu a mé osoby, tak Česko nikdy nic nevracelo a ani vracet nebude. O tom jsem přesvědčený. V rámci pseudokauzy Čapí hnízdo, kdy farma dostala z EU 50 milionů, i když ta firma měla na dotaci nárok, tak kvůli hysterii tu dotaci vrátila.

Ale co když Evropská komise bude na vrácení dotací trvat?

Nic takového se nestane. Není to totiž o Agrofertu versus Evropské komisi, ale o Česku versus Komisi. Tady se úředníci EU snaží vykládat český zákon, když původně kritika směřovala na mě z důvodu evropské vyhlášky.

Babiš: Audit byl nestandardní, útočí na naše zemědělství

Problém má i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD)...

Co se týká těch auditů, tak ministr Toman to jednoznačně řekl, že je to útok na české zemědělce, a já říkám, že je to útok na český rozpočet. Ty závěry auditu jsou velice pochybné. A jak jsem pochopil z vyjádření pana ministra Tomana, tak on žádný problém nemá. Jeho střet zájmů je nesmysl. A u mě je to úplně stejně.

Video Babiš v Blesku: O střelbě v letadle, novém ministrovi, zdraví i Monice a dětech - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Kdo podle vás z Bruselu útočí?

Nevím, kdo útočí na naše zemědělce. Co se týká dalšího auditu, tak co vím od ministra průmyslu Havlíčka, dva ze tří auditorů byli prý Češi, což je velmi nestandardní. Ministerstvo průmyslu vzneslo pochybnosti o celém průběhu auditu. Na všechny dotazy dostali od ministerstva auditoři odpovědi, ale do zprávy je nezapracovali a nezdůvodnili svá tvrzení. Dokonce se chovali prý na hraně šikany.

Mají vazby na české úředníky?

Tam jsou vazby na mého bývalého náměstka na ministerstvu financí, dnes senátora za Piráty Lukáše Wagenknechta, který ještě ve své funkci udal Českou republiku do Bruselu. Na základě tohoto jeho udání čeští daňoví poplatníci zaplatili 800 milionů korun. Má dostatečný kontakt na Brusel, spolupracoval s jednou německou europoslankyní, která mě dlouhodobě v Bruselu poškozovala a na napadání mé osoby si postavila kampaň do evropských voleb. Zároveň spolupracuje se zkorumpovanou neziskovou Transparency International.

Premiér Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny. (4.6.2019)Premiér Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny. (4.6.2019) | Blesk:Jakub Poláček (Blesk)

„Transparency International prosazují cizí národní zájmy“

Vždyť jsme součástí Evropské unie a v Komisi máme svého zástupce.

Ano, ale náš zástupce v Bruselu zastupuje zájmy EU, ne naší země. Audity vyhotovili evropští úředníci. Tento problém bude řešen za nové Komise, protože to bude na dlouho a bude to souboj našich a evropských úředníků, kteří své závěry opisovali od Pirátů a Transparency International.

Z jakého důvodu jste změnil názor na Transparency International? I vy jste s nimi v minulosti spolupracoval…

Já jsem na ně změnil názor proto, že pan Ondráčka (šéf Transparency International David Ondráčka, pozn. red.) mě začal účelově napadat. Když se u nás ucházel v roce 2013 o post ministra vnitra, tak jsem mu řekl, ať kandiduje, a on nechtěl jít s kůží na trh a po volbách přišel znovu a my jsme ho odmítli.

Když se podíváte, kdo je financuje, tak zjistíte, že to byla ministerstva, která tehdy řídili moji oponenti, dále Evropská komise, České dráhy v době, kdy je tunelovala ODS a další. Jak tedy mohou být nezávislí? Je financují mezinárodní organizace a instituce, které tady prosazují cizí národní zájmy.

Ale zasedají i v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí a vy jste předsedou té rady. Ukončíte s nimi tedy spolupráci?

Pan Ondráčka tam nechodí, ten se mi vyhýbá. Chodí tam někdo jiný.

Demonstrace proti premiéru Andreji Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové se podle odhadů organizátorů účastnilo asi 120 tisíc lidí. (4.6.2019)Demonstrace proti premiéru Andreji Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové se podle odhadů organizátorů účastnilo asi 120 tisíc lidí. (4.6.2019) | Reuters

„Ze společnosti se vytrácí schopnost normální diskuse“

Všichni na vás útočí, demonstruje se. Stojí vám to ještě za to, nenapadlo vás předat premiérský post někomu jinému?

Ani sekundu jsem o tom nepřemýšlel. Naše hnutí za sedm let existence vyhrálo šestkrát volby. Mnoho lidí mi věří a ti, kteří nejsou ve volbách úspěšní, se to snaží zvrátit. Já mám čistý štít a nic jsem neudělal. Mě ty protesty mrzí, ale část lidí bohužel uvěřila lžím, které o mně opakuje opozice a lidé, co mě chtějí dostat z politiky. Ze společnosti se vytrácí schopnost normální diskuze, schopnost naslouchat argumentům druhé strany. Bohužel se to děje za přispění některých aktivistických novinářů a médií, kteří rozdělují společnost.

Sejdete se zástupci demonstrantů? Doporučil Vám to i pan vicepremiér Hamáček

Já jsem pana Hamáčka od té doby viděl několikrát a osobně mi to ještě neřekl. Nějaké mediální vyjádření neberu vážně. Co se týká demonstrantů, tak byl zorganizovaný kulatý stůl k justici, kde byla přítomná ministryně Benešová a pan Minář (organizátor demonstrací Mikuláš Minář, pozn. red.) tam byl také a proběhla tam debata o české justici. Takže nemám důvod. Pokud chce změnit českou politiku, tak by si měl založit stranu a jít do veřejné soutěže ve svobodných a demokratických volbách.

luder ( 25. června 2019 11:01 )

Je vidět,, mitapa,
že mladí nepamatují rozkrádačky ODS,T­OP,KDU­...,o­proti tomu jsou Babišovi dotace h...o. A to Babiše nemám rád. Ale tyhle ovce na Letné mě utvrzují že se hodně ,,lidí" nechá opít rohlíkem a přestávají myslet.

trugoY ( 22. června 2019 15:07 )

:Pane Babiš a Zemane!
Velmi vás prosíme vytrvejte a nedejte se těm špinam co pořádají zmanipulovane demonstrace z Vaclavaku a tomu odpadu co to tam vede a ječí do tupych hlav lži a nesmyslné intriky. Stoupli jste pár gaunerum na kuří oko, tak nemohou krást jako desetiletí před tím, udělají maximum intrik aby vás zničili! Jste nejlepší politici po roce 1989.!!!!!!!! Národ čestných a pracujících lidi stojí za vama a vždy bude!

Pseudodemokracie ( 17. června 2019 08:55 )

Kdepak máme parazita a špínu pedofilni z Blesku?, toho co krade nicky a píše pak za ně své vymyšlené zblitky hodné tupeho psychopata v diskusích ?

Paragrafy ( 14. června 2019 20:03 )

§ 198

Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení
(1) Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou etnickou skupinu nebo rasu, nebo

b) skupinu obyvatelů republiky pro jejich politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nejméně se dvěma osobami.


Podle tohoto paragrafu je tedy trestně stihatelna většina příspěvků pod Babišem, Zemanem když se tam lidé vyjadřují k demonstracim kriticky, napadají ty co volili Babiše atd atd, nebo se mýlím?Kdo mi to vysvětlí? Jak mám napsat vlastní názor aniž bych se nemusel bát tohoto paragrafu?

tomik007 ( 12. června 2019 20:18 )

ANO - jedine czobolandjania zatim nezlamali, ani za valky

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud