„Není to jako s řepkou,“ říká o dotacích zámecký pán Stropnický. Jak vychází s památkáři?
Jak nejlépe vycházet s památkáři? Nechte si poradit od „baronů von Osečany“ Matěje Stropnického (35) a Daniela Krejčíka. Ti na své zámeckém sídle plánují obnovit rybník, pracují na bráně a do léta chtějí nechat zrestaurovat sochy a reliéf kaple, kterou sdílí s obcí. Většinu nákladů financují expředseda Zelených a jeho přítel z vlastních kapes, případně z dobrovolných příspěvků od návštěvníků, na zbytek žádá o dotace. Blesk Zprávám poskytl Stropnický návod, jak nejlépe vycházet s památkáři.
Kapli sdílí majitelé zámku s obcí už od roku 1740 a každou poslední neděli v měsíci se v ní koná bohoslužba. A Matěji Stropnickému a jeho partnerovi to nevadí.
„Zapomněl jsem zalít kytky,“ zděsí se bývalý politik, jen co odemkne kapli a běží pro vodu. „Já jsem panu faráři slíbil, že budu ty kytky zalévat,“ vysvětluje, když se vrací s malou skleničkou a zavlažuje notně povadlou květnu na oltáři. „Snad se ještě vzpamatují,“ doufá Stropnický a pak začne popisovat budoucí plány na zvelebení svého sídla.
Stropnický: S dotacemi to není jako s řepkou
„Tím, že kaple se užívá dohromady s obcí, tak jsme zažádali obec a ministerstvo, aby nám pomohly restaurovat sochy - svatého Leonarda a svatého Felixe z Valois,“ ukazuje Stropnický na dvě sochy bez hlavy vedle vchodu do kaple. Restaurátorské práce proběhnou podle fotografií z první republiky.
„Příspěvky jsou skromné a musíte je dorovnat vlastními zdroji. To není jako s řepkou: Když zasadíte řepku, tu vám zaplatí dotace celou, ale sochy ne,“ usmívá se bývalý předseda Strany zelených a pokračuje: „Navíc dotace v památkové péči není nároková. Jste zařazeni do slosování a podle počtu bodů a podle toho, jak kvalitní projekt jste předložili, tak podle toho dostanete příspěvek nebo ne.“
Na obnovu brány dostali partneři zpět cca 60 % nákladů, protože jejich projekt byl vyhodnocen jako desátý nejlepší ze sta.
„V první etapě bychom rádi restaurovali reliéf se svatou Annou, které je kaple zasvěcena. Pod tím je ozdobná kartuše s latinským nápisem „Tento vysoký nový dům vznešenými pány z Bubna ke cti a slávě svaté Anně postaven jest“,“ překládá Stropnický a doufá, že se práce podaří do léta. Jedná se ale o náročnou restaurátorskou výzvu, kdy zřejmě bude muset odborník strávit v Osečanech až tři měsíce.
Recept na komunikaci s památkáři? Hlavně žádné „prasárny“
Veškeré opravy řeší majitelé osečanského zámku s památkáři. „Klidně s nimi probíráme i kliky u dveří, střešní krytinu, způsob zprovoznění komínů, zkrátka každý detail. Já zavolám, pořeším to s nimi klidně i ústně a pak nečekám na písemná stanoviska 30 dní, jak říká zákon, ale mám je do týdne, protože prostě nechceme prasárny,“ svěřil se Stropnický s tím, že pokud chcete s památkáři vycházet, musíte jim naslouchat.
„Pokud je tedy nějaký recept na komunikaci s památkáři, tak snažit se budovu obnovit v souladu s památkovou péčí,“ radí Matěj Stropnický.
Kdo připravil světce u kaple o hlavy? Podívejte se na restaurátorské plány Matěje Stropnického v Osečanech: