Babiš vzal po střelbě v letadle zbraň do ruky. A promluvil o miliardách na armádu

Autor: ČTK - 
29. května 2019
20:09

Druhý den poté, co se na palubě speciálu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ozvala střelba kvůli pochybení ochranky a špatné manipulaci s jednou ze zbraní, ve které zůstal v komoře náboj, ačkoli tam žádný být neměl, se Babiš sám chopil zbraně. A to na bezpečnostním veletrhu Idet v Brně. Babiš při té příležitosti promluvil i o tom, že cena za 12 vrtulníků, které se Česko chystá pořídit z USA, se blíží českým představám.

Cena vojenských vrtulníků, které české armádě nabízejí Spojené státy, se blíží představám české vlády. Na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Požádal ale ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), aby americkou stranu požádal o zlepšení platebních podmínek. Podle Babiše není důvod, aby Česko platilo vysokou zálohu.

Konkrétní nabídka by měla z USA přijít do poloviny června, uvedl Metnar. Na veletrhu také Babiš podpořil český zbrojní průmysl. Je podle něj škoda, že byl po listopadu 1989 omezen. Česká republika chce z USA koupit pro armádu 12 vrtulníků. Zvažuje, zda pořídí pouze víceúčelové stroje nebo je doplní také bojovými helikoptérami. Vybírat může z víceúčelových strojů UH-1 Venom a UH-60 Black Hawk a bojového AH-1 Viper. Metnar dnes řekl, že očekává podpis smlouvy do konce roku.

„Co se týká ceny, byl jsem informován, že ta cena se blíží tomu, co bychom si přáli,“ řekl Babiš. Otázkou jsou podle něj platební podmínky. „Požádal jsem ministra, aby požádal americkou stranu, aby ty platební podmínky vylepšili,“ uvedl. V platebních podmínkách jsou podle něj určeny zálohy. „Myslím si, že by to bylo potřeba posunout, není důvod platit tak velkou zálohu,“ dodal Babiš.

Podle něj je potřeba, aby ministerstvo vysvětlovalo, co chce nakoupit. Řekl, že zatímco Slovensko koupilo dopravní Black Hawk, česká armáda je chce s výzbrojí a pancéřováním.

Babiš na veletrhu pochválil českou armádu a vojáky. „Máme být na co hrdi. Naši vojáci jsou skvělí, slyším to všude na světě,“ řekl premiér. Připomněl, že ministerstvo obrany čekají i další významné tendry, především nákup bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun. Připomněl, že Československo patřilo mezi zbrojařské velmoci a v minulosti na svém území vyrábělo mnoho unikátních vojenských zbraní a strojů, jako například obrněný transportér OT-64.

Video  Babiš chce, aby Česko vyzbrojovalo armádu Thajska. Nabízí stíhačky, mluví o houfnicích i radarech  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

„Kdybychom v tom pokračovali, nemuseli jsme nyní nakupovat v zahraničí,“ řekl Babiš v souvislosti s pořizováním pásových bojových vozidel pěchoty. Český obranný průmysl premiér podpořil i při zahájení veletrhu.

Podle Metnara je podpora českých zbrojařských firem jednou z priorit ministerstva obrany. Poznamenal, že od loňského roku ministerstvo podepsalo 72 smluv ve větší než 50 milionové hodnotě celkem za 25 miliard korun. V Brně dnes začala trojice bezpečnostních veletrhů, včetně veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET. Vystavovat přijelo přes 500 firem z 35 zemí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 29. května 2019 20:51 )

ANO OFSEM - soucasny domaci tridni nepritel je zcela jiny, nezli zamlada

anonym01 ( 29. května 2019 20:42 )

pane jo, končí časy kdy domácího třídního nepřítele budou bombardovat hnojivem z anoagrofertu.

dtrpetrr ( 29. května 2019 20:31 )

=__Najítt nahe zeeny ve vaší oblasti na toto : da.gd/nahe

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud