U Babiše v letadle se střílelo. Ochranka exministra prostřelila pro změnu podlahu

Autor: simao, ČTK - 
29. května 2019
16:22

Letadlem premiéra Andreje Babiše (ANO) se ozvala střelba. A to pouhé čtyři metry od samotného předsedy vlády, který se chystal na návrat z jednání v Bruselu. Selhala zbraň člena ochranky. Není to přitom poprvé, kdy na palubě vládního letadla k něčemu takovému došlo. V roce 1994 prostřelil člen ochranky dokonce podlahu letadla, které tehdy mělo ze Švédska přepravit tehdejšího ministra obrany Antonína Baudyše. A následovalo vyšetřování incidentu, které ukončila amnestie Václava Havla.

Na palubě letadla, kterým se premiér Andrej Babiš (ANO) vracel z neformální večeře šéfů států a vlád v Bruselu, padl výstřel z pistole člena policejní ochranky, uvedla dnes Česká televize.

Incident se stal na letišti v Bruselu, případem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Šlo o náhodný výstřel z pistole člena ochranné služby. Nebezpečí jsem necítil, slyšel jsem jen nezvyklou ránu. Byl jsem od místa asi čtyři metry,“ potvrdil Blesku sám Babiš. 

V letadle exministra obrany ochranka prostřelila podlahu

Podobná věc – ale se složitějšími následky – se stala v červnu 1994, kdy jeden z členů ochranky tehdejšího ministra obrany Antonína Baudyše při letu do Švédska prostřelil podlahu letounu Tu-154 a zasáhl nádrž. Benzin tehdy zaplavil zavazadlový prostor, havárii na letišti likvidovaly dva hasičské sbory.

Baudyš, který byl dvakrát ženatý (do roku 2010 s manželkou Zuzanou, v roce 2010 si vzal druhou ženu Pavlu) z vrcholné politiky odešel právě v roce 1994, později se věnoval astrologii. Zemřel v srpnu 2010.

Video  Babiš s Monikou na cestě do USA: Premiérova choť v bílém kabátu i pohled do nitra vládního speciálu  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy / Úřad vlády

Po více než čtyřech letech vyšetřování incidentu na palubě Baudyšova letadla pak policie v roce 1998 ukončila případ kapitána české policie Jana Paskera, který byl původně obviněn z nedbalostního trestného činu obecného ohrožení. Než stačila policie zkompletovat materiál a podat obžalobu, byl muž na základě amnestie prezidenta Václava Havla obvinění zproštěn.

„V inkriminovanou dobu jsme tam byli pouze čtyři. Dva členové ochranky, novinářka rozhlasu a já. Tehdy jsem se zvedl ze sedadla, že se půjdu zeptat dopředu na další program. Člen ochranky, který seděl přes uličku v řadě za mnou, se zvedl po mně, že jde na WC. A vtom došlo k výstřelu, který prošel tomu nešťastníkovi nohavicí 40 cm od mé nohy. Ale nebral jsem to jako tragédii. Myslel jsem, že střela zůstala v podlaze,“ uvedl v roce 1994 korunní svědek incidentu Stanislav Čech pro Zemědělské noviny. A odmítl dohady o zavinění výstřelu jinou osobou než členem ochranky.

I střelbu v Babišově letadle prošetří

I aktuální střelbu na palubě Babišova letadla budou nyní vyšetřovat. „Došlo k výstřelu ze služební zbraně příslušníka policie, tento výstřel byl s největší pravděpodobností nechtěný, nicméně okolnosti tohoto jednání budeme zjišťovat,“ uvedla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Letoun byl podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové na místě zkontrolován, zda je schopen letu. „Nedošlo k žádnému vážnému poškození,“ poznamenala.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

agfor ( 29. května 2019 21:50 )

Z takovéhle vzdálenosti se může netrefit jen kopyto.

gabreta ( 29. května 2019 19:25 )

Zeman má s kritikou našich policajtů pravdu, že jsou jen čučkaři! Což ti blbci na palubě letadla mají odjištěné zbraně? Asi mají obavy, že za letu by mohl přistoupit nějaký terorista!!!

tomik007 ( 29. května 2019 18:17 )

Z clanku neprimo vyplyva ze Babisova ochranka nosi zbrane s naboji v nabojove komore - coz je za normalni situace dost neobvykle.

bullshit ( 29. května 2019 18:05 )

...a co kdyby šla kolem maminka s dítětem v kočárku... ??
Je to ostuda ochranky, zabili by si málem chlebodárce.

horalysa ( 29. května 2019 17:01 )

No to je bomba. Taková zpráva to je přímo senzace. Zítra se dovíme, že málem tekla krev a moc nechybělo a Babiš měl provrtanou hlavu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud