Za dvojí kvalitu potravin obří „flastr“. Pokutu dostanou obchodníci, schválila vláda

Autor: ČTK - 
20. 5. 2019
16:47

Zákaz prodeje potravin v různé kvalitě, ale stejném obalu v Česku a v jiných evropských zemích, schválila v pondělí vláda. Úřad vlády o tom informoval na twitteru. Za porušení novinky v novele zákona o potravinách bude podle návrhu ministerstva zemědělství hrozit pokuta až 50 milionů korun. Novela také zvětšuje pravomoci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a rozšiřuje možnost označit potravinu za českou. Návrh nyní zamíří do Sněmovny.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už dříve uvedl, že stát předloží také novelu zákona, kterou zakáže prodej veškerého zboží nabízeného v různých zemích v různé kvalitě a ve stejném obalu.

Až padesátimilionovou pokutu za tzv. dvojí kvalitu potravin budou platit obchodníci, nikoliv nadnárodní výrobci, uvedl v pondělí ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet SZPI. Podle toho, v jaké podobě projde předloha Sněmovnou, se určí přechodné období na přeznačení výrobků, řekl Toman. Dodal, že nemá obavy z postihu od Evropské komise za zavedení přísnějších pravidel, než schválil Evropský parlament.

Nové parametry pro „české potraviny“

Návrh novely dále zmírňuje přísnost definice české potraviny. Tu do zákona prosadil exministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Dosavadní znění nezohledňovalo fakt, že některé složky nelze z objektivních důvodů na území České republiky získat. Přesto výroba z těchto složek je v rámci ČR tradiční a rozšířená. Týká se to zejména čokoládových bonbonů a čokolády, čaje, kávy, kávoviny nebo rýžových extrudovaných a pufovaných výrobků,“ uvádí důvodová zpráva k návrhu. U masa naopak návrh novely zpřísňuje možnost označování za produkt český jen na případy, kdy je poražené zvíře narozené a odchované v ČR.

Zaměstnanci SZPI budou moci podle novely zastírat při kontrolních nákupech svou totožnost. Teď to při běžném kontrolním nákupu dělají podle zákona o kontrole. Podle ministerstva je nezbytné změnu zajistit, aby měli inspektoři chráněné osobní údaje a aby kontroly nebyly mařeny.

Veterinární správa bude moci kontrolovat i výrobky z hmyzu

„Důkazy získané při kontrole inspektorem jednajícím se zastřenou totožností budou plně využitelné v navazujícím řízení, které vede SZPI jako příslušný orgán pro toto řízení. Skutečnost, že inspektor jednal se zastřenou totožností, bude utajena po nezbytnou dobu, aby došlo k naplnění účelu kontroly - z hlediska kontrolované osoby je tato okolnost naprosto nepodstatná,“ uvedl úřad.

Novela dává možnost Státní veterinární správě kontrolovat výrobky z hmyzu, který už vládou schválená novela veterinárního zákona zařadila mezi hospodářská zvířata. Řeší také nové značení tabákových výrobků.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pooresh ( 21. května 2019 18:27 )

Soudruzi,dvoji kvalita neni problem! Spatna kvalita musi na pranyr,a to je to,co v Cesku je u mnohych velkoproducentu potravin a masa tolerovano!Zvlast u tech nejvetsich producentu a kombinatu!

anonym01 ( 21. května 2019 13:00 )

ZHORŠENI KVALITY PITNÉ VODY DIKY HNOJENI CHEMIKALIEMA. ROZPRASUJI TO ZA TOHOTO SOUDRUHA VSUDE. TED CHYSTAJI EUTHANAZII PRO OBCANY KTERI TRPI NEVYLECITELNOU NEMOCI. JO TO JE HNUS! A KDO NEMLCI? ZAVIRAJI HO DO KLECOVYHO LUZKA V BOHNICICH. PRY TRPI SCHIZOFRENII ! VRACIME SE ZPET! S TEMITO GRAZLIKY CO STUDOVALI V MOSKVELU ZCELA URCITE! http­s://ww­w.in­fo.cz­/svet/­za-nevhodne-nazory-do-sveraci-kazajky-temna-praxe-z-dob-sovetskeho-svazu-se-opet-vraci-12977.html

zdenek43 ( 21. května 2019 10:16 )

pokutu ..... dostanou bilion korun - bububu .... ONI SE ODVOLAJI a jeste Ceska republika jim bude platit

tomik007 ( 20. května 2019 18:34 )

TADY TED POMUZE - pouze kvalita troji....

Zobrazit celou diskusi
Další videa