Zeman chce zatočit s kůrovcem. Vadí mu i odklad stavby jezů na Labi

Autor: ČTK, tva - 
18. 5. 2019
17:06

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se v sobotu na zámku v Lánech zabýval kůrovcovou kalamitou i vodními stavbami na Labi. Kvůli napadení stromů kůrovcem odmítl snahy rozšiřovat takzvané bezzásahové zóny v národních parcích, což se týká především Šumavy. Kritizoval také odklad stavby plavebních stupňů Děčín a Přelouč, informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Schůzky u prezidenta se zúčastnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jeho předchůdce ve funkci Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) a jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

Expertní tým se shodl na nutnosti veřejné ochrany ve věci hospodaření s vodou, zabýval se i pokračující kůrovcovou kalamitou, která může vést i k riziku lesních požárů, a vyjádřil kritický postoj vůči snahám rozšiřovat bezzásahové zóny,“ uvedl Zemanův mluvčí. Prezident se svým týmem kritizoval i to, že se neustále odkládá výstavba plavebních stupňů v Děčíně a u Přelouče, což podle nich znemožňuje plnohodnotnou lodní dopravu na Labi po více než půl roku.

Stavbu na Labi brzdí otázky vlivu na přírodu

Vodní doprava na Labi od 90. let upadá a jedním z hlavních důvodů je nedokončená Labská vodní cesta. Chybí postavit poslední dva plavební stupně Děčín a Přelouč, aby byla zajištěna celoroční splavnost od hranic s Německem až po Pardubice. Stavbu dlouhodobě brzdí problémy s vyhodnocením jejího vlivu na životní prostředí. Vláda před rokem podmínila stavbu stanovením kompenzačních opatření za případné zničení přírody. Správa Národního parku České Švýcarsko ale došla k závěru, že negativní dopady stavby na krajinu nelze v tuzemsku dostatečně kompenzovat. Přípravu projektu tak zablokovala.

Neshody panují i kolem Šumavy

Spory vyvolává i nový návrh zón šumavského národního parku, který rozdělil chráněnou krajinu do čtyř oblastí. Nejpřísnější režim má platit pro více než 27 procent plochy, která se ponechá pouze přírodním procesům. Následuje zóna přírodě blízká, která počítá s minimálním zásahem lidí a zabere 24,6 procenta. Zóna přírodní péče má zahrnout víc než 46 procent parku, nejmenší území je vyčleněno pro takzvanou kulturní krajinu. Bude se rozkládat na 1,2 procenta území parku a nachází se v ní hlavně obývané a zastavěné lokality.

Stráská minulý měsíc řekla, že návrh nových zón Šumavy by se měl projednávat až na podzim, kdy už bude známý rozsah možných škod způsobených kůrovcem za letošní sezonu. Rada šumavského národního parku bude o novém rozdělení jednat v červnu. Jihočeští zastupitelé s navrhovanými zónami nesouhlasí. Jedním z argumentů je narůstající plocha bezzásahového území, kde by se podle zastupitelů mohl masivněji šířit kůrovec a ohrožovat další místa.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

flesch2z ( 19. května 2019 17:20 )

Jo jo, za kůrovce se dá ukrýt všechno. Romům se dnes říká kůrovci, chodí sezonně kácet lesy, kde se pak mají stavět integrační centra. Např v OV-Porubě.

hradnisamohunka ( 19. května 2019 10:49 )

Mohl bych dělat něco užitečného, třeba kalit vodu nebo šmirglovat koleje, ale já tady milí Burešprdi a Zemanoprdi budu strašit zase dlouho do noci, protože jsem sám a nikdo na mě nečeká.

junkiexl ( 19. května 2019 10:33 )

Velky Mao zatocil s vrabci, kteri udajne sezobali bohatou cinskou urodu. Velky Zeman zatoci s kurovcem, ktery mu nahryzava presidentske kreslo? Budem povinni nosit navlecene kurovce na niti, za sto kusu dostane obcan pisemne Milosovo podekovani?

zdenekksamohonka ( 19. května 2019 08:05 )

Mohl bych dělat něco užitečného, třeba kalit vodu nebo šmirglovat koleje, ale já tady milí Burešprdi a Zemanoprdi budu strašit zase dlouho do noci, protože jsem sám a nikdo na mě nečeká.

onanym01 ( 19. května 2019 08:00 )

diKy nasim dosavadnim politikum a posledních 3 presidentu se stalo česko zlodejiske , nevypočitatelné a klesli jsme na samy dno! NORMALNE CHOVAJICI SE CLOVEK ZACAL BYT ZASLAPAVAN OPET JAKO ZA BOLSEVIKA, OBHROUBLE HOVADO VYZDVIHNUTO. CO V ANGLII DELA VYHAZOVACE A ZIJE V NORE, V ČESKU JE BOHAČ DIKY NASIM DE--M POLITIKUM. TAK TO BYLO VZDYCKY. MAFIA STAT.

Zobrazit celou diskusi
Další videa