Konec nákupů voňavek a alkoholu v letadlech. SAS ruší na palubě duty-free prodej

Autor: ČTK, for - 
5. června 2019
07:42

Skandinávské aerolinky SAS na podzim přestanou v letadlech prodávat duty-free výrobky, tedy například voňavky, lahve s alkoholem nebo dárková balení čokolády. Sníží tak hmotnost letadel a tím i spotřebu paliva, a zároveň přispějí k ochraně ovzduší. Podnik doufá, že se tak přiblíží vytčenému cíli do roku 2030 omezit emise výfukových plynů alespoň o 25 %.

Letecké společnosti se snaží snižovat svou uhlíkovou stopu v reakci na sílící švédskou kampaň, která se snaží přimět lidi méně létat a místo toho se zaměřit na ekologičtější dopravní prostředky, jako je třeba vlak. Mimo to se potýkají s růstem cen pohonných hmot a s tvrdou konkurencí.

Samotné SAS letos čelily stávce pilotů, kvůli které bylo zrušeno na 4000 plánovaných letů, připomněla agentura Reuters.

Stávka pilotů SAS narušila i spojení Prahy s Oslem (27. 4. 2019)Stávka pilotů SAS narušila i spojení Prahy s Oslem (27. 4. 2019) | Reuters

Ukončit prodej duty-free zboží se před SAS rozhodly nizozemské aerolinky KLM. Ty svůj krok zdůvodnily změnou poptávky.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud