Šéf žalobců Zeman připustil limity pro státní zástupce. Sejde se s Benešovou

16. 5. 2019
21:40

Bude-li zavedeno funkční období pro vedoucí státní zástupce, mělo by být podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana stejně dlouhé, jako je u předsedů soudů. To činí deset let u nejvyšších soudů a sedm let u zbytku soudní soustavy. Nejvyšší státní zástupce to řekl ve čtvrtečním Interview ČT24.

O zavedení funkčního období pro vedoucí státní zástupce začala uvažovat nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). S nejvyšším státním zástupcem se ministryně sejde 30. května, řekla Deníku.

„Myslím si, že ten systém by měl být souladný,“ řekl Pavel Zeman. „Mají-li být funkční období, s čímž souhlasím, protože jsou u soudů, tak dejme těch deset a sedm let,“ dodal. Další zatím otevřenou otázkou je podle něj stanovení přechodných období, tedy jak dlouho by zůstali ve funkci současní vedoucí státní zástupci - nejvyšší, dva vrchní, krajští a okresní.

„Opět bych se přidržel zákona o soudech a soudcích, který to vymezoval tak, že to bylo rozděleno do poměrně dlouhého časového úseku,“ řekl.

Benešová a Zeman mají naplánovanou schůzku

Novely zákona o státním zastupitelství, který má v programovém prohlášení menšinová vláda ANO a ČSSD, se bude týkat rozhovor Benešové se Zemanem na plánované schůzce 30. května, řekla Benešová Deníku.

Benešová, která v ministerském křesle vystřídala Jana Kněžínka, také oznámila, že chce připravit podklady pro možné zúžení justiční soustavy z nynějších čtyř na tři stupně.

„Máme čtyři stupně justice, čtyři úrovně, což je reziduum federace a nedává to úplně velký smysl,“ řekl v ČT nejvyšší státní zástupce. Přikláněl by se ke třístupňové soustavě složené ze soudů prvního stupně, tedy nalézacích soudů, druhého stupně - odvolacích soudů a soudu kasačního.

Otázka, jak toho dosáhnout, zda zrušením vrchních soudů, sloučením okresních nebo jinak, považuje za debatu v rámci justice i ostatních právnických profesí i lidí vně justice.

Přijdou vlny odchodů do důchodů

Podotkl, že během zhruba pěti let čeká státní zastupitelství vlna odchodů do důchodů státních zástupců. „Musíme je někým nahradit, někým kvalifikovaným, což je otázka výchovy právních čekatelů,“ řekl.

Zeman také uvedl, že Česko má málo státních zástupců, kteří se zabývají hospodářskou trestnou činností. „Musíme se zamyslet nad tím, jak lidi motivovat k tomu, abychom měli více státních zástupců specializovaných na hospodářskou trestnou činnost,“ řekl Zeman.

Výměna ministra spravedlnosti vyvolala u veřejnosti obavy z ohrožení nezávislosti justice. Proti Benešové několik týdnů demonstrují lidé s požadavkem její demise a záruk, že nenastanou změny na vrchním a Nejvyšším státním zastupitelství, než se premiér Andrej Babiš (ANO) očistí v případu Čapí hnízdo. Výměna ministra spravedlnosti totiž spadá do doby, kdy policie podala návrh na obžalobu premiéra v kauze údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo.

 

petr12 ( 17. května 2019 12:02 )

pane Zeman kdy už konečně kleknete s Bradáčovou na opravdově zlodě­je,kmo­try,tu­nelá­ře dneska banda zloděju,kmotru kolem Rittinka,Dvořáka sproštěna !!!!zž začínáte srát lid nebo si myslíte že lidé jsou jeblé ovce.Paní Benešová zatočte už konečně s mnafii soudcu státních zástupcu.A hovada s náměstí kde jste milion pro ***vinu placená kmotry opozice ODS TOP to už rozum nebere čím větší zlodějský dobytek tím větší soudcovská mafie.Kolik dostal soudce odjíždí do karibiku!!

anonym01 ( 17. května 2019 00:01 )

NEVIS CO MELES. HLAVNE UZ LIDI OTRAVUJETE S TEMA VASEMA SMOUDAMA, FETAKAMA. VY JSTE BYLI UDAVACI PRED LISTOPADEM. A MUCILO SE DOKUD SE NEPRIZNAL. NEKDY TO STALO ZDRAVI A ZIVOT. PANA PREMIERA NIKDO NEMUCI, PRIZNAVAT SE NEMISI, MELI BY HO USVEDCIT. ON NENI SAM. KDO BY MEL BYT SKUTECNE ZA MRIZEMI JE ZEMAN, KLAUS A JEHO PRICMRNDAVACI. DOKUD KOMUNISTA A FASOUN BUDE VLADOUT, KLID NEBUDE. VOLIM PIRATY

Juras1 ( 16. května 2019 23:29 )

To jsem rád, že volíš ty udavačské eurohujery, feťáky a vítače čmoudů. Je vidět tvoje úroveň troubíku

kry55 ( 16. května 2019 23:09 )

Přijdou vlny odchodů do důchodů. Řekl. Tak proč v něm nejsou.

anonym01 ( 16. května 2019 22:36 )

KOLIK SE VYTRIDALO UZ MINISTRU ? VZDYCKY KDYZ BYL NEJAKY PROBLEM, PRISLO SE NA ZLOCIN. JE TO ZPUSOB JAK SPRAVEDLNOST UMLCET? TA ZENSKA A TI KTERI SE O TO POKOUSI, MELI BY HNIT UZ KONECNE V BASE! POJDME K VOLBAM A VOLME PIRATY. VEDOU SI DOCELA V PRAZE DOBRE. TAHLE KOMUNISTICKA NIKYM NEVOLENA VLADA . NIKDO KOMUNISTY NEVOLIL. TO BABIS JE DOTAHNUL! NAC JEHO VOLIT? VOLTE TEDY GREBENICKA ROVNOU! NESTYDAČI!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa