Zeman jmenuje generálem muže, kterého dvakrát odmítl. „Čučkař“ Koudelka to ale není

Autor: ČTK, for - 
18. 4. 2019
21:50

Prezident Miloš Zeman pravděpodobně povýší na generála Petra Procházku, řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Procházku v minulosti Zeman dvakrát povýšit odmítl, stejně jako ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. K němu prezident řekl, že argumentů proti jeho jmenování do generálské hodnosti přibylo. Povýšení obou navrhla vláda.

„Dvakrát ho odmítnout byl dostatečný trest za to, že toleroval, že příslušníci jeho jednotky měli na helmách esesácké symboly. Takže velmi pravděpodobně ho tentokrát jmenuji,“ řekl Zeman o Procházkovi.

V případě Koudelky k argumentům proti jeho jmenování do generálské hodnosti podle prezidenta přibyly další. „To byl zásah BIS do výkladu výchovy nebo výuky dějin,“ řekl. Koudelka je podle prezidenta také spoluzodpovědný za kauzu Huawei. Už počátkem dubna mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček uvedl, že pokud vláda opět Koudelku na jmenování generálem navrhne, bude Zeman postupovat jako v minulosti.

BIS ve své výroční zprávě napsala, že moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) se pak kvůli tomu v polovině ledna sešel s šéfem BIS Koudelkou. Zeman ho za to už dřív kritizoval, schůzku označil za hrubou chybu. Koudelka poté odmítl, že by BIS chtěla určovat, co se má a nemá ve školách učit.

Zeman a Koudelkovi: Není člověk na svém místě

S varováním před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE, které loni před Vánocemi vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), spojoval Zeman BIS už dřív.

V lednu prezident uvedl, že ředitel NÚKIB Dušan Navrátil a Koudelka ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně uvedl, že není pravda, že NÚKIB v tomto případě postupoval společně s BIS. O potenciálním nebezpečí pro ČR, které může představovat rostoucí podíl Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu, psala BIS dříve, ve výroční zprávě za rok 2013.

Prezident v minulosti o Koudelkovi prohlásil, že není člověkem na svém místě. Kritizoval také poslední výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varuje například před ruskými a čínskými agenty. Označil ji za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. BIS kritiku odmítla a uvedla, že má za sebou úspěšné období.

Návrhy na jmenování do generálské hodnosti vláda schválila minulý týden. U Koudelky jako důvod uvedla vysoké profesní a osobní kvality a velmi dobré výsledky, kterých kontrarozvědka dosahuje. Koudelka by podle představ vlády měl získat hodnost brigádního generála, stejně tak i Procházka. Vláda navrhla povýšit do generálské hodnosti také další zástupce armády, hasičů, policie a Vězeňské služby.

serzant ( 19. dubna 2019 15:48 )

Tady brečí banda odpůrců presidenta,což jsou ti co se ohání"demokracií" kterou odmítají respektovat.

oldedek ( 19. dubna 2019 11:31 )

Říkala na návsi Blažková, že se pan soudruh prezident dozvěděl, že si Koudelka o panu soudruhovi Zemanovi myslí, že je blbec ...

Nó to by naštvalo každýho, né ?!?

satanas ( 19. dubna 2019 10:40 )

DaJli mu medaily, ci nedaJli medaJly? Tak si neleje liguere a pak to spatne dopadne!!

satanas ( 19. dubna 2019 10:02 )

ZAse se usetrilo za cestu do USA a taky je rezerva diky HaWLovi kterej se nikdy do Ciny nebo RUska nepodival!! Penize se musi tocit!!

anonym01 ( 19. dubna 2019 09:57 )

A LEVICOVY EXTREMISMUS JE TOLEROVAN SOUCASNOU LEVICOVOU VLADOU A PREZIDENTEM KTERYMU ZA CESTU DO CINY BYLO VYPLACENO 8 MULIONU KORUN

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa