„Paličák“ Zeman: Poslanci mu odmítli kandidáty na zástupce ombudsmanky, navrhl je znovu

Autor: ČTK, tva - 
16. dubna 2019
18:42

Prezident Miloš Zeman opět navrhl na zástupce veřejného ochránce práv Stanislava Křečka a Zdeňka Koudelku. Sdělil to v úterý prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ombudsmančina zástupce musí zvolit Sněmovna, oba navržené ale poslanci už dříve odmítli. Zeman je i nadále přesvědčen o tom, že jde o vhodné kandidáty, zdůvodnil svůj opakovaný návrh.

O zástupci veřejného ochránce práv rozhodovala Sněmovna v dvoukolové volbě v březnu. Poslanci v ní nepodpořili Křečka a Koudelku navržené prezidentem, ale ani právničku Markétu Seluckou a bývalou ústavní soudkyni a senátorku Elišku Wagnerovou, jejichž jména předložil Senát. Křečkovi šestileté funkční období zástupce ombudsmana skončilo 5. dubna.

Zeman Sněmovně napsal, že si je vědom, že poslanci jeho kandidáty nezvolili. Je ale přesvědčen o tom, že jsou vhodnými kandidáty, kteří splňují zákonné podmínky a ze své dosavadní praxe mají rozsáhlé praktické zkušenosti a odborné právní znalosti, „které zaručují, že jsou schopni kvalifikovaným způsobem poskytovat ochranu jednotlivcům před nespravedlivým jednáním nebo nečinností veřejné správy“. Dodal, že zvolení Křečka by bylo „zárukou zachování kontinuity dosavadní činnosti instituce“, protože současné ombudsmance Anně Šabatové vyprší příští rok její funkční období.

Koudelka dostal v prvním kole tajné volby z navržených kandidátů nejméně hlasů, 14 ze 175 odevzdaných. Wagnerovou podpořilo 17 poslanců. Do finále se tak dostal Křeček díky 26 hlasům a Selucká se 45 hlasy. V druhém kole získal Křeček 25 ze 161 odevzdaných hlasů, děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Selucká pak 63 hlasů.

Zeman už v minulosti prosazoval Křečka na funkci veřejného ochránce práv. Poslanci ale tehdy dali přednost právě Šabatové.

Křeček byl předsedou Sdružení nájemníků ČR. Členství v sociální demokracii přerušil až v roce 2013 kvůli zvolení zástupcem veřejného ochránce práv. V roce 1998 se ukázalo, že Křeček řadu let neoprávněně používal titul JUDr. Až později složil rigorózní zkoušku, a titul doktora práv tak řádně získal.

hejhej ( 17. dubna 2019 13:57 )

Když už nusí být zbytečná instituce ombudsmana, v prvé řadě by měli odvolat praštěnou vítačku a zástupkyní nemakačenků Šabatovou !!!!

hradnihulvat ( 17. dubna 2019 11:59 )

Tajné služby dvou velkých zahraničních států jsou nadšeny z činnosti člověka, který na pražském Hradě dlouhodobě pracuje v jejich prospěch. Má jejich podporu a dělají vše pro udržení tohoto člověka ve funkci. Jediné co jim kalí radost, je chatrný zdravotní stav toho jejich člověka a jeho pokročilá demence. Hrozí totiž nebezpečí, že v případě podstatného zhoršení demence by mohl přeběhnout na druhou stranu a začít podporovat tajné služby vlastní země. To se nesmí stát. Proto také do jeho blízkosti nasadili hlídacího ovčáckého psa.

prasatkopepicek ( 16. dubna 2019 22:33 )

Co priroda nedoprala Zemanoidum na rozumu to jim pridala na zurivosti. Cim primitivnejsi ovecka tim sverepeji a zuriveji brani cest sveho pastyre.

prasatkopepicek ( 16. dubna 2019 20:57 )

Hacha v podstate nemohl nic delat. Protektorat podepsal po infarktu a kdyz Goring hrozil bombardovanim Prahy. Tezko soudit... Ale nezpochybnitelny fakt, ze Hitlerovi vzdoroval a nechtel to podepsat. Kazdopadne Gottwald byl vetsi hajzl. To ze pak zacal chlastat a umrel ve strachu ze rusaci zatoci i s nim to uz jen sklizel co pomahal sasit.

prasatkopepicek ( 16. dubna 2019 19:10 )

Bolsevicky dobytek Gottwald byl jednoznacne nejhorsi prezident. O druhe misto se deli Husak se Zemanem. Tenhle dedek ale dela vse pro to aby zacal slapat Gottwaldovi na paty.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud