Benešová rozjíždí změny ve státním zastupitelství. Chce i jasný konec Zemana

Autor: ČTK, kal - 
23. 5. 2019
19:10

Ministerstvo spravedlnosti má připraven návrh, který by zavedl funkční období vedoucích státních zástupců a omezil možnost odvolání nejvyššího státního zástupce. Na sněmovním semináři o zárukách nezávislosti státního zastupitelství to ve čtvrtek řekli ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) a její náměstek Michal Franěk. Vláda by mohla předlohu dostat podle Benešové v červnu, post šéfa žalobců nyní zastává Pavel Zeman, norma by stanovila i jasné parametry jeho konce.

Nejvyšší státní zástupce je podle ní v soustavě žalobců nejohroženější, protože může být kdykoli odvolán bez udání důvodů. „Já sama jsem obětí takového odvolání,“ podotkla někdejší nejvyšší státní zástupkyně Benešová. „Prosazovala jsem od počátku, aby byly konkrétní důvody pro odvolání, aby to mohlo být jedině přes kárné řízení,“ zdůraznila Benešová. Zároveň připomněla, že se to dosud nepodařilo.

Vládní návrh, který připravil předchůdce Benešové Jan Kněžínek (za ANO), předpokládá také dvouleté přechodné funkční období pro nejvyššího státního zástupce, tříleté pro vrchní státní zástupce a tříleté až sedmileté pro vedoucí nižších stupňů státních zastupitelství. „Přesoutěžení všech vedoucích státních zástupců by spadalo do funkčního období příští a přespříští vlády,“ uvedl Franěk.

Šéf žalobců Zeman se změnami souhlasí

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se zavedením funkčních období souhlasí. „A souhlasím s tím, aby funkční období byla v souhlasu s funkčními obdobími předsedů soudů,“ řekl. Prezident Unie státních zástupců Jan Lata označil za největší nedostatek nynějšího zákona, že nejvyšší státní zástupce může být odvolán vládou na návrh ministra spravedlnosti bezdůvodně. Návrhům na zavedení funkčního období pro vedoucí státní zástupce rozumí.

Video S prezidentem v Lánech: Zeman hájí Marii Benešovou - Redakce Blesk

Z vyjádření zástupců poslaneckých klubů vyplynula většinová podpora diskutovaných úprav, byť se neshodovali v tom, zda mají jít cestou vládního, nebo poslaneckého návrhu. Poslanci TOP 09 a STAN podali obdobný návrh již dříve. Rychlejší poslaneckou cestu podpořil jeden z organizátorů nynějších demonstrací za nezávislost justice a za Benešové demisi Mikuláš Minář z iniciativy Milion chvilek pro demokracii. „Základní pojistka“, jak uvedl, by měla být přijata zrychleně.

Sliby, že nejvyšší státní zástupce nebude odvolán, podle Mináře nestačí. Od některých opozičních politiků však zaznělo, že si nedovedou představit, že by vláda za nynější situace Pavla Zemana odvolala.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

luder ( 25. května 2019 11:30 )

Proč se pořád "pomočují" z prohry ve volbách ..., DAN75, 25.05.2019 11:20:23
Řádné volby proběhly - byly demokratické - další budou, tak proč ti hysterici z Václaváku statují s rozdanými plakáty nějakého zakomplexovaného Mikuláše Mináře! O čem by se měl bavit s někým, kdo něco dokázal, má přes 30% příznivců z celé ČR. Sv. Mikuláš by možná neuřídil ani stánek s popcornem a má drzost vyzýval někoho k diskuzi. Premiér má dost práce s ČR a EU a nemůže vykecávat s kde-kým! Založ si stranu a ukaž Fialovi alias Felixi Holzmanovi, že ODS se řídí jinak a ne omíláním 10 nacvičených fráziček a říkanek jako kolovrátek a vždy skončí u vykonstruované pohádky o Čapím hnízdečku. Republika vám ty šaškárny nebaští, že? Celá ČR nejsou jen "herci", "umělci" a "sportovci" … ale i pracující lidé! A to je dobře!!!

marmat ( 24. května 2019 13:44 )

cizek ??? nový troll??? se zoufalým fejkem....buď neexistoval, nebo z webu vyfejkovatěl Prostě komplet FEJK, jako BEJK

cizek ( 24. května 2019 12:22 )

http­s://ww­w.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/kdo-se-tady-schovava-na-kypru-podivejte-se-jak-babis-a-agrofert-tajili-svou-firmu-72603?dop-ab-variant=12&seq-no=1&source=hp

marmat ( 24. května 2019 11:50 )

Benešová rozjíždí akorát tak maximálně změnu brejlí....Jinak autor článku/titulky na něčem 100% "ujíždí".........za kolik asi ??? A z domácích zdrojů ???

marmat ( 24. května 2019 11:47 )

junkixl:No opozice může chtít taky zlaté houpací koně, aby nás houpali "LUXUSNĚJI"

Zobrazit celou diskusi
Další videa