Přítelkyně juniora musí ze země: Na rodinu premiéra Dánska dopadlo tvrdé pravidlo

Autor: Darina Jíchová - 
23. května 2019
18:30

Američanka Aran Katarina Kirschenmannová (22) se přesvědčila o tom, že dánské zákony platí pro všechny. Mladá žena nesplňuje podmínky pro migranty a vláda ji vyzvala, aby opustila zemi, a to i přestože je přítelkyní syna současného premiéra Larse Løkke Rasmussena. Kirschenmannová má čas do konce měsíce, aby dobrovolně odjela, pak jí hrozí i deportace. Rasmussen tento fakt využil pro svou kampaň v nadcházejících volbách, napsal deník Daily Mail.

Podle zákona přijatého v roce 2002 je Američanka moc mladá na to, aby získala povolení k pobytu, případně azyl. Vláda tímto nařízením, které brání automatickému vstupu partnera/partnerky někoho, komu byl pobyt v zemi udělen, chtěla snížit počet migrantů v zemi. Před rokem 2002 byla hranice udělení azylu pro partnery/partnerky 18 let, nyní je 24 let.

Do věci se vložil premiér

Výjimka není přípustná ani pro partnerku premiérova syna Bergura Rasmussena (29). Kirschenmannová se do Dánska dostala díky studijnímu programu Harvardské univerzity. Letos by měla studium ukončit, čemu se hvězda instagramu bude věnovat po promoci, není jasné.

„Je zajímavé, že žijeme v zemi, kde není místo pro lidi, jako je ona,“ prohlásil premiér Rasmussen během volební debaty, kde otevřel nejen téma migračních zákonů, ale i nuceného odchodu, který Kirschenmannovou čeká.

Během své vlády premiér spoléhal na podporu dánských populistů, nicméně krátce před volbami, které v zemi proběhnou 5. června, uvedl, že je připraven na koalici se sociálními demokraty. Rasmussen se do té doby rovněž klonil k přísnému protimigrantskému postoji. 

Bergur Rasmussen kandiduje do europarlamentu, na snímku s přítelkyní Aran Katarinou Kirschenmannovou a bratrem Símonem.Bergur Rasmussen kandiduje do europarlamentu, na snímku s přítelkyní Aran Katarinou Kirschenmannovou a bratrem Símonem. | reprofoto/instagram/bergurloekke

Premiérův syn chce do Evropského parlamentu

Je to právě populistická Dánská lidová strana (DF), která prosazuje přísná pravidla pro migranty, patří navíc k druhé nejsilnější straně ve vládě. „Pokud bych znovu dostal důvěru a stal se premiérem, dal bych přednost vládě, která se odklání od extremistických hnutí, koalici bych složil ze středových stran,“ nechal se slyšet Rasmussen.

Pozadu nezůstává ani Bergur Rasmussen, který kandiduje za otcovu stranu Venstre do Evropského parlamentu.

 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud