Vynucený odchod Kněžínka? Benešová: Nesmyslná hysterie, čistky nechystám

Autor: ČTK, tva - 
19. dubna 2019
12:40

Budoucí ministryně spravedlnosti Marie Benešová se po nástupu do funkce chce zaměřit především na boj s korupcí a na vytváření kvalitní legislativy. S odvoláním nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, o kterém spekulovali někteří zástupci opozice, nepočítá. Benešová nahradí ve funkci Jana Kněžínka (za ANO), který se rozhodl k 30. dubnu rezignovat.

„Popírám čistky ve státním zastupitelství, to je prostě hysterie naprosto nesmyslná,“ řekla nynější poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Benešová. Mnohem důležitější je podle ní zlepšit boj s korupcí, protože nás velmi kritizuje protikorupční skupina Rady Evropy, která řeší možné úplatky v politice a justici.

Česku se podle Benešové za poslední dva roky nepodařilo plně zavést ani jedno ze 14 původních doporučení. „Takže nám tady něco neladí, to se bude muset samozřejmě napravit,“ prohlásila. Bude prý také požadovat kvalitní práci legislativní rady vlády - tedy dobře propracované zákony.

Nastupující ministryně: Nabízela jsem jiné postavy

Benešovou do funkce nominoval premiér Andrej Babiš (ANO). Hrad už potvrdil, že ji prezident jmenuje. „O funkci jsem vůbec neuvažovala. Funkce přicházejí, když je nečekáte, ne když je chcete,“ uvedla budoucí ministryně. Už prý byla připravena na to, že zbytek života stráví v advokacii. Připustila, že s premiérem nějakou dobu vyjednávala, ale nechtěla zabíhat do podrobností. „Jsem sama spíš překvapena, že to takto dopadlo. Nabízela jsem jiné postavy,“ dodala.

Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s dotační kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby. Soudcovská unie vyzvala vládní představitele, aby jeho výměnu lépe vysvětlili. Státní zástupci označili odchod ministra za překvapivý.

Benešová vedla resort spravedlnosti už v úřednické vládě Jiřího Rusnoka v letech 2013 a 2014. V minulosti byla také místopředsedkyní ČSSD.

zdenek43 ( 22. dubna 2019 21:24 )

dajte si poradneho majzla ....... soudruzka socialisticka prokuratorka bude zase U R A D O V A T ........ Mgr. Marie Benešová .... (* 17. dubna 1948, Praha) .... V roce 1966 maturovala na SVVŠ a v roce 1971 absolvovala studium práv na Právnické fakultě University Karlovy v Praze. Od ukončení studia až do roku 1991 pracovala na okresní prokuratuře v Kladně, nejprve jako právní čekatelka, později jako prokurátorka v oblasti obecné kriminality, zejména násilné trestné činnosti, později jako prokurátorka-specialistka v oblasti dopravy... 1948 az 1971 TO JI bylo 23 let !!!!! 23 let !!!!!?????!!!!! Od ukončení studia až do roku 1991 pracovala na okresní prokuratuře v Kladně - AAAA 20 lettttt - 20 let MAKALA NA okresni P R O K U R A T U R E - - tedy od 23 leta sveho zivota do 43 let !!!!!!!!! . . . . to jako chcete namluvit , ze na PROKURATURE v Ceskoslovesnke socialisticke republice mohl MAKAT NEEPROOOVEERREENNYY clovek ????? + + Prokuratura v Československu byla státním orgánem, který v pozici veřejné žaloby zastupoval stát v trestním řízení a plnil další úkoly. - Ústava Československé socialistické republiky a zákon o prokuratuře pak prokuratuře svěřily výkon dozoru nad důsledným prováděním a zachováváním zákonů a jiných právních předpisů orgány státní správy, národními výbory, soudy, hospodářskými a jinými organizacemi a občany. Prokuratura byla strážcem socialistické zákonnosti a ve své činnosti se řídila zásadou centralizace, nezávislosti na místních orgánech, zásadou monokratického rozhodování a zásadou jednotnosti. Úkolem soudů a prokuratury byla ochrana socialistického státu, jeho společenského zřízení i práva a oprávněných zájmů občanů a organizací pracujícího lidu. Svou činností měly vychovávat občany k oddanosti a věci socialismu, k zachovávání zákonů a pravidel socialistického soužití i k čestnému plnění povinností ke státu a společnosti.

zdenek43 ( 22. dubna 2019 21:20 )

ale , ale jak muzete soudruzce verit .......... je to stejne jako kdyz soudruh - Antonín Zápotocký: Naše měna je pevná a měnová reforma nebude .... V pátek 29. května 1953 ve svém rozhlasovém projevu tehdejší prezident Československa Antonín Zápotocký prohlásil: „Naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou to fámy, které šíří třídní nepřátelé.“ Den poté se ukázalo, že prezident lhal, měna příliš pevná nebyla a v Sovětském svazu byly již v předstihu vytištěny nové československé bankovky.

Pepicek1953 ( 22. dubna 2019 15:34 )

nevím proč Kvítečko s chemikem mají takový strach,počkáme a pak uvidíme jak Bábiško a jeho případ dopadne a tak nač kalit zatím zbytečně vodu,,už jsme měli přeci 2 ministry spravedlnosti co svoji funkci zneužili a to ví většina normálních občanů a stejně se nic nedělo a zřejmě ani dít nebude

st.rec ( 21. dubna 2019 11:12 )

Přečteno jinde: Vytáhnout kostlivce a soudce pohnat k zodpovědnosti aby se jiní dožili spravedlnosti,to je třeba.Ohodnoťte reportáže. https://www.youtube.com/watch?v=3nlCAZ7dVKU . . . https://www.youtube.com/watch?v=PbGiEGf81Jo .

luder ( 21. dubna 2019 10:41 )

Starej se o své Slovensko a neměj péči o Čechy!Co ti je po tom!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud